[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Celková míra proočkovanosti proti chřipce u české populace byla v roce 2020 podle údajů Ministerstva zdravotnictví ČR pouhých 6 %. U dětí je to ještě méně, dostupné zdroje udávají 2 až 4 %. Svůj podíl na tom podle odborníků můžou mít i přirozený strach dětí z píchnutí injekcí a s tím spojené obavy rodičů. Dobrou zprávou je proto příchod moderní formy vakcíny, díky níž se očkovací látka stříkne dítěti do obou nosních dírek. K dispozici je v Česku od loňského října.
Moderní vakcína, která je k dispozici v ordinacích dětských lékařů, je prvním očkováním proti chřipce, které nevyžaduje injekční aplikaci. Aplikace je vysoce komfortní, jelikož se očkovací látka vstříkne přímo na povrch nosní sliznice. Jednoduchým stiskem aplikátoru se postupně vpraví do obou nosních dírek. Tento způsob je v podstatě podobný tomu, jak se běžný virus chřipky dostává do těla. U této formy vakcinace také odpadají obvyklé nežádoucí účinky v podobě bolesti či zarudnutí v místě vpichu.
Na dítě aplikace neklade žádné nároky. Nemusí látku vdechovat ani nijak vtahovat nosem. „Tato vakcína je doporučena pro děti a mladistvé ve věku od dvou do osmnácti let a stačí jedna dávka. Dvě dávky jsou nutné pouze u dětí do 9 let věku, které nebyly v minulosti proti chřipce očkovány. Vakcínu může zajistit buď pediatr, kterého dítě navštěvuje, nebo ji lze na lékařský předpis zakoupit v lékárně a u lékaře si ji nechat aplikovat,“ upřesňuje dětská lékařka MUDr. Hana Cabrnochová.
Chřipková sezona se blíží a lékaři doporučují zejména ohroženým skupinám nepodceňovat očkování. Dětské kolektivy jsou již od začátku školního roku zdrojem rozličných nákaz a nejinak je tomu i u chřipky. Tou se ročně nakazí až 30 % dětí, přičemž pak často nemoc přenesou i na další členy rodiny. Studie dokazují, že děti od 2 do 9 let patří mezi největší přenašeče chřipky typu A.
Podle pediatričky MUDr. Hany Cabrnochové jsou přitom dětští pacienti mnohem nakažlivější než dospělí. Mohou být totiž infekční i více než deset dní a virus dokážou šířit už osm dní před nástupem příznaků. Proto je očkování proti chřipce u dětí důležité. Zvláště malé děti jsou jednou z nejohroženějších skupin, protože si teprve budují imunitu.
Následky onemocnění chřipkou v podobě zameškaných hodin ve škole a pracovních absencí přitom nejsou jediným problémem. Velmi nebezpečné jsou i další možné zdravotní komplikace, ve vzácných případech hrozí dokonce úmrtí.
Nejčastější následnou komplikací u dětí je akutní zánět středního ucha, který představuje důvod až 80 % všech předepisovaných antibiotik u dětí. Velmi ohroženi jsou v rodinách také senioři a chronicky nemocní pacienti.
Očkování bez použití jehly je u nás sice v začátcích, v zahraničí ale funguje dlouhodobě. Na britských ostrovech se používá již od roku 2013 a ročně zde naočkují více než tři miliony dětí.