Maminka.czZdraví

Očkovat, nebo ne?

Jedním z často diskutovaných témat v médiích i na sociálních sítích mezi maminkami je očkování dětí. Nejedna z nich se zamyslela nad tím, jestli má nebo nemá své dítě nechat naočkovat. I Kamila to se svým partnerem řešila.
, Časopis Maminka
20. 3. 2014
Očkovat, nebo ne?

Kamila vlastně příliš nad očkováním nepřemýšlela. Brala to automaticky. Janinka se narodila a až na mírnou novorozeneckou žloutenku vše probíhalo úplně bez problémů. Janinka krásně přibývala, s kojením Kamila problémy neměla a malá i dobře spala.

Kamila se často scházela se svými stejně starými kamarádkami, které už také měly malé děti. Často spolu řešily všechno možné i nemožné. „Jednou za čas se všechny potkáme a jdeme na procházku s kočárky,“ popsala mateřská setkání Kamila.
Jednou však narazily na téma povinné očkování. Jedna z kamarádek Kamilu překvapila otázkou, jestli opravdu nechají Janičku naočkovat. Tvrdila, že vakcíny mají hodně nežádoucích účinků a jsou pro děti zbytečné. Do té doby Kamila očkování brala jako samozřejmost. „Nakonec já jsem také byla očkovaná, partner taky…“, říkala.

Kamila se ponořila do samostudia. „Na internetu jsem našla informaci, že očkování může dětem způsobit alergie, dokonce autismus a další věci,“ podivovala se Kamila. Docela ji to vyděsilo, hledala další informace, ale byly značně rozdílné.
Kamilu trochu uklidnily články odborných lékařů, ve kterých se psalo, že očkování je nejmodernější nástroj prevence a jeho úspěchy nelze popírat. Pomohlo třeba vyhubit plané neštovice, v České republice byla také jako v první zemi na světě vymýcena dětská obrna. Očkování děti chrání před infekčními nemocemi, zmenší se pravděpodobnost, že některé nemoci přejdou do chronického stavu, atd.

Kamila několik dní po večerech seděla u počítače a studovala problematiku očkování. „Zaregistrovala jsem se také na jeden portál, kam chodí maminky a mimo jiné se baví i o očkování,“ přiznala se Kamila. „Co rodič, to jiný názor a jiná zkušenost. Některé přispívatelky očkování odmítaly velmi radikálně a přiznám se, že jejich názory mě vylekaly,“ popsala své zkušenosti s diskusními fóry.

Kamila se proto při nejbližší lékařské prohlídce na vše zeptala lékařky. „Ta mi vysvětlila, že se očkování bát nemusím, že pohlídá, aby Janička byla v době očkování zdravá. Řekla mi také, že na očkování většina dětí reaguje jen zvýšenou teplotou a občas jsou trochu neklidné,“ popsala rozhovor s lékařkou.

Lékařka Kamilu celkem uklidnila, ale přesto, když doktorka píchala Janičce první dávku hexavakcíny, měla trochu stažený žaludek a celý den dcerku bedlivě pozorovala...

(Celý článek, jak dopadlo očkování malé Janičky, si můžete přečíst v novém čísle časopisu Maminka 4/2014. Vychází již v pátek 21. 3. )


Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Očkování, Starý kamarád, Stažený žaludek, Odborný lékař

Mohlo by vás zajímat
Odklady prvňáčků: Jsou opravdu vždy nutné?
Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý
Lída Němečková: Po porodu mám dole dvacet kilo, ale dalších dvacet stále nahoře
Kristýna Leichtová je těhotná. Podívejte se, jak jí to sluší s bříškem

Video

Testovali jsme hračky. Které u našich dětí bodují?

Horoskopy

Vodnář Buďte za všech okolností opatrní, protože jste nyní v ohrožení. Pozor si dejte při jízdě autem. I když…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vlastimil, VlastimilaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu