Maminka.czZrak

Školáci více trpí krátkozrakostí. Častá jsou rovněž zranění očí způsobená tužkou, míčem nebo třeba laserovým ukazovátkem

Simona Procházková 30.  8.  2023
Jste si jisti, že vaše dítě školou povinné dobře vidí na tabuli? Několik hodin denně u tabletu, mobilu nebo televize, mžourání do monitorů a displejů elektronických "hraček", to vše se podepisuje na zhoršující se kvalitě zraku školáků a narůstajícím počtu očních vad. Co pro děti můžete udělat a jak si poradit s nejčastějšími zraněními očí, například při poranění rohovky nebo krvácení pod spojivkou? Poradí a vysvětlí oční lékaři.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podle údajů České školní inspekce se na základních školách během jednoho školního roku stane přes 40 tisíc úrazů. Nejčastěji se jedná o poranění končetin, výjimkou ale nejsou ani nejrůznější zranění očí. Nejrizikovější skupinu přitom tvoří děti nad deset let.

VIDEO: Oftalmoložka Jarmila Heissigerová k epidemii krátkozrakosti

Rizikový tělocvik, geometrie nebo chemie

Děti tvoří až třetinu všech návštěv na pohotovosti kvůli poranění očí. Nejvyšší počet případů zaznamenávají oční lékaři u dětí starších deseti let v období puberty a adolescence. Téměř polovina úrazů vzniká v době prázdnin, k ostatním dochází ve dnech školní docházky a právě na půdě školy nejsou poranění zraku ničím výjimečným. Ve škole nejčastěji dochází k povrchovému poranění rohovky listem papíru nebo tužkou.

Pro zrak rizikové jsou hodiny chemie, ale i tělesné výchovy nebo přestávky, kdy nejčastěji dochází k tupému poranění oka například během míčových her. "Při takovém zranění můžeme pozorovat změněný tvar původně okrouhlé zorničky a vidět změněnou barvu duhovky kvůli krvácení. Celistvost oka ale zůstává neporušena, a mluvíme tedy o uzavřených očních poraněních. K vážným poraněním zraku školáků patří především otevřená poranění oka při neopatrné manipulaci s nůžkami, kružítkem nebo jiným ostrým předmětem. Často se také setkáváme s jizvami ve žluté skvrně, v místě nejostřejšího vidění, způsobenými posvícením ostrým světlem laserového ukazovátka přímo do oka,“ vyjmenovává MUDr. Denisa Darsová, vedoucí lékařka dětské ambulance oční kliniky Gemini Liberec.

Jaká je první pomoc při poranění oka?

Pro následnou léčbu a hojení je při poranění očí zásadní první pomoc. Ne vždy však učitelé vědí, jak při poranění zraku žáků správně postupovat. Nevhodný zásah přitom může stav ještě zhoršit.

„Existuje pár zásad, které je nutné při prvním ošetření dodržet. Poraněné oko neobvazujeme ani na něj netlačíme. Než se dotknete očních víček dítěte, důkladně si umyjte ruce. Nedotýkejte se samotného oka, netlačte na něj ani ho nemasírujte a snažte se co nejvíce zamezit tomu, aby se poraněného oka dítě dotýkalo. Důležité je zabránit mnutí oka. Nepokoušejte se odstranit cizí tělísko, vyjma vyplachování tekoucí vodou. Jinak hrozí, že se povrch oka, zejména rohovky, poškrábe. Každé závažnější poranění oka je nutné vyšetřit v ordinaci oftalmologa, aby se zjistilo, že nedošlo k hlubšímu poškození,“ zdůrazňuje MUDr. Pavel Stodůlka, zkušený oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini.

 

Pokud máte pozitivní rodinnou anamnézu na tupozrakost nebo velkou refrakční vadu, zejména dalekozrakost, pak lékaři doporučují provést u kojence screeningový test, což je možné již od 6. až 8. měsíce věku. Takový test se často provádí rovněž v mateřských školách a podle výsledku se doporučí vyšetření u očního lékaře.

 

Školáci špatně vidí do dálky: mobily a tablety si vybírají svou daň

Dětský zrak ohrožují kromě úrazů i technologie, které čím dál více pronikají také do výuky. Oční lékaři hovoří o „epidemii” krátkozrakosti neboli myopie. Čas u mobilů, tabletů a počítačů ve výuce si vybírá svou daň. Počet dětských pacientů s diagnostikovanou myopií narostl za posledních deset let o neuvěřitelných 30 procent.

„Zbystřit by měli zejména rodiče dětí raného školního věku, kolem šesti až osmi let. Myopie je onemocnění, které se obvykle projevuje kolem šestého roku věku. V následujícím období, zhruba do 13 až 15 let, se vidění do dálky na tabuli může bez odpovídající léčby výrazně zhoršit. Léčba spočívá v nošení brýlí, k tomu se nabízí i několik dalších možností konzervativní léčby,“ uvádí MUDr. Denisa Darsová.

Dětský zrak se vyvíjí až do školního věku. Případným problémům a očním vadám včas předcházejte. Víme, jak na to

Zajímavou novinkou jsou brýlové čočky, které myopii nejen korigují, ale dokonce i  zpomalují. „Výběrem vhodných brýlových čoček je možné onemocnění významně zpomalit, v některých případech dokonce úplně zastavit. Brýle s těmito čočkami nejen dobře řeší ostré vidění dítěte, ale poskytují i podpůrnou rozostřující periferní zónu. Právě ta pomáhá, aby se krátkozrakost dále nerozvíjela,“ doplňuje oční lékařka.

Co je tupozrakost a jak se léčí?

  • Tupozrakost je vrozená oční vada, která by měla být odhalena a řešena v co nejranějším věku. Pokud se totiž zjistí až při nástupu do školy, tedy mezi šestým a sedmým rokem, oční lékař už může pomoct jen stěží.
  • Varovné signály této oční vady můžete pozorovat již u předškoláků. Už u malých dětí si všímejte, zda navazují oční kontakt, zda se smějí na vizuální podněty nebo při hraní či dívání se na televizi nepřirozeně naklánějí hlavu.
  • "Vyzkoušejte, jestli oči dítěte při sledování hračky nezačnou cestovat zleva doprava. Případně z jaké vzdálenosti dítě zaujme nějaká hračka, jestli se nebrání zakrytí jednoho oka při pozorování předmětu, jak sahá po hračkách, jestli mhouří oči, zda je extrémně citlivé na světlo. Všimněte si, jak se dítě samo pohybuje v prostoru, případně například zda nezakopává a podobně. V pozdějším věku dítěte už lze pozorovat i to, zda dokáže sestavit stavebnici z malých dílků nebo jak rychle se naučí chytat míč,” popisuje MUDr. Soňa Paluříková, oftalmoložka společnosti Alensa.

Jak pečovat o dětský zrak? Místo počítače raději na vzduch

Pro správný vývoj dětského zraku je zásadní častý pobyt venku. „Ani speciální brýlové čočky nefungují na principu kouzelného proutku. K udržení dobré kondice zraku je nutná hlavně celková změna životního stylu dítěte, zejména omezení pobytu u počítače nebo televizní obrazovky a trávení více času venku. Na vzduchu je totiž jiné spektrum světla než před televizí, pod stropním světlem a před monitorem. Děti se tak přirozeně dívají víc do dálky než při činnostech doma, čímž posilují zrak,“ říká MUDr. Pavel Stodůlka. 

Důležité jsou v každém případě pravidelné kontroly u pediatra a konzultace týkající se všeho, co se vám na vývoji vašeho dítěte nezdá v pořádku. Pokud pediatr zjistí, že dítě hůře vidí nebo třeba šilhá, odešle vás neprodleně k očnímu lékaři.

Co dělat při nejčastějších poraněních očí?

  • Cizí tělísko na povrchu oka: oko zpravidla ostře bolí, slzí, je světloplaché a víčka mohou otéct. Je vhodné provést výplach postiženého oka vodou, při velké bolesti podat dětská analgetika a dítě nechat vyšetřit oftalmologem.
  • Modřina při tupém nárazu: při modřině přerušovaně aplikujte studené obklady: 5 až 10 minut obklad, 10 až 15 minut bez obkladu. Pokud používáte led, ujistěte se, že je pokrytý ručníkem nebo utěrkou, aby byla chráněna jemná pokožka na víčku. Používejte studené obklady po dobu 24 až 48 hodin, poté střídavě používejte teplé obklady. Během hojení je normální, když modřina mění barvu. Pokud má dítě bolesti, nepodávejte aspirin nebo ibuprofen, mohou zvýšit krvácení.
  • Povrchové poranění spojivky nebo rohovky: škrábnutí prstem, papírem, tužkou. Symptomy jsou podobné jako v případě cizího tělíska v oku. Lékař obvykle stanoví diagnózu barvivem, které pod modrým vyšetřovacím světlem na oku fluoreskuje žlutě, což zvýrazní škrábnutí. Léčba zahrnuje použití antibiotických očních kapek nebo masti a občas tlakovou náplast na oko. Tato zranění vyžadují důkladné sledování pod dohledem specialisty.
  • Tržná poranění víček: oční víčka mají nejtenčí kůži z celého těla. Jednoduché povrchové tržné ranky může oční lékař ošetřit v lokálním znecitlivění. Hluboké rány a poranění slzných cest může být nutné operovat v celkové anestezii.
  • Poleptání oka: důležité je co nejdříve oko důkladně vypláchnout vodou. Nakloňte hlavu dítěte nad umyvadlo nebo dřez postiženým okem dolů a jemně stáhněte dolní víčko. Povzbuďte dítě, aby otevřelo oči co nejvíce. Jemně vypláchněte stálým proudem vlažné vody (vodu neohřívejte) nebo očními kapkami. Vyplachujte až 20 minut z důvodu naředění chemikálie na povrchu oka. Pokud jsou chemikálií poleptány obě oči, vypláchněte je ve sprše. Protože částice mohou poškrábat rohovku a způsobit infekci, mělo by být oko následně vyšetřeno očním lékařem.
  • Krvácení pod spojivkou: po tupém tlaku předmětem se projevuje jako červená skvrnka na bělmu. Navzdory zastrašujícímu vzhledu zranění nebývá vážné a zpravidla spontánně zmizí do 7 až 14 dnů.
  • Zlomenina očnice: nejčastěji spodiny očnice po prudkém úderu například při pádu. Po poranění je vhodné suché ledování místa proti otokům a vyšetření oftalmologem se zobrazením poranění očnice pomocí rentgenového nebo CT vyšetření.

Čím dál víc školáků nosí brýle. Co za to může a jak poznáte, že vaše dítě špatně vidí?
 

Témata: Zdraví, Děti, Školák, Oči, Předškolák, Batole, Základní škola, Dětské nemoci, Televize, Zrak, Tablet, brýle, víčka, oční vady, Zranění, Česká školní inspekce, Alensa, Pavel Stodůlka, Lékař, Tužka, Rohovka, Inspekce, Liberec, Stodůlka, Poranění, Zdraví na Heureka.cz