Maminka.czVýživa a stravování

Obilniny do dětského jídelníčku patří. Nezačínejte ale krupicovou kaší

, Časopis Maminka
13. 2. 2020
Po prvních zeleninových příkrmech přichází na řadu obilniny. Kterými nejlépe začít, aby nezatížily dětské bříško?

Odborníci v tom mají jasno: Zhruba od pátého měsíce je čas na první obilné kaše. Ale na trhu je tolik možností! Jak se v tom vyznat, abychom dětskému organismu zbytečně nepřitížili? Navíc je tady ještě strašák jménem celiakie, kterému se pediatři doporučují preventivně vyhnout právě díky včasnému podávání lepku. Jak postupovat při zavádění obilovin do života naší ratolesti?

Čím dřív, tím líp?

Určitě jste už zaslechla doporučení, že pro snížení rizika vzniku pozdější alergie je dobré začít s potravinami obsahujícími lepek v době tzv. imunologického okna, tedy v období mezi 4. až 6. měsícem věku dítěte. Jak podotýká Margrit Slimáková, odbornice na výživu, tato teorie není jednoznačně potvrzena: „Sama doporučuji u dobře prospívajících kojených dětí podávat první příkrmy až po šestém měsíci věku.

Za nejvhodnější vidím začít zeleninou a až za pár dnů po ní bezlepkové obiloviny.“ Doporučení o zavedení lepku se tedy evidentně výrazně liší. Některá dokonce hlásají zavést lepek až po dosažení jednoho roku. Je to způsobeno také tím, že intolerance lepku, který je ukryt v hojně používané, často geneticky modifikované pšenici, není v současné společnosti ničím výjimečným.

Možná právě proto se obilniny ve věku prvních příkrmů řeší: V jaké formě podávat nejlépe, s lepkem, nebo bez? A kdy tedy nejlépe začít?

Amarant: „Svaté zrno“ Inků v dětském jídelníčku

První rande s obilninou

Kdy přijde onen den, kdy podstrčíte své ratolesti první obilninu, je na vás. Možným vodítkem je i zájem ze strany dítěte o další potraviny, než je mateřské či umělé mléko. Ovšem ať už se rozhodnete zavádět obiloviny před šestým měsícem nebo s tím vyčkáte až do pozdějších měsíců, začínejte s nimi obezřetně.

Podle doporučení bude ideální, když své dítě během doby podávání problematických a případně alergenních potravin, jakými obilniny s lepkem jsou, budete ještě kojit, aby dítě mělo vyšší pravděpodobnost ochrany před možnými intolerancemi.

Obiloviny neboli cereálie: Začíná to už u kašiček

Přehled obilnin:

Oves patří mezi často doporučované obilniny díky své snadné dostupnosti a nízké ceně. Obsahuje spoustu rychle vstřebatelných živin a železa.

Pohanka je přirozeně bezlepková. Obsahuje 18 různých aminokyselin, zinek, selen, vitamíny B1, B2 a E a prospěšný rutin.  

Špalda má příjemnou oříškovou chuť a vysoký obsah rostlinných bílkovin, vitamínů skupiny B, fosforu, minerálů, hořčíku či zinku. Obsahuje lepek, ale díky odlišnému zastoupení aminokyselin je lépe trávena než pšenice.

Jáhly vedou v oblíbenosti v dětském jídelníčku. Jsou přirozeně bezlepkové a bohaté na fosfor, vápník, železo, hořčík či vitamíny skupiny B. Dají se z nich dělat kaše, šišky, knedlíčky i náplně do zeleniny.

První kaše by měly být bez lepku

První kaše by neměly lepek obsahovat vůbec nebo jen jeho malou dávku, aby dětské trávení nedostalo velký šok. V žádném případě nezačínejte s proslulou krupičnou kaší.

Obsahuje velkou dávku lepku, která může třeba i do půl hodinky od pozření u dítěte způsobit velké bolení bříška či další nepříjemnosti. Raději pro první obilné příkrmy sáhněte třeba po bílé rýži, která je velice lehce stravitelná a výživná. Je v ní dostatek železa, vitamínu E, vitamínů skupiny B a také důležitých polysacharidů a aminokyselin.

Nebo po špaldě třeba v podobě těstovin. Takových, které se dají dobře uchopit do ručičky a ožužlávat. „Za nejlepší výživově i chuťově pro děti považuji jáhly, které doporučuji jako první z bezlepkových obilovin.

Pro pozdější podání pak nejvíce doporučuji ovesné vločky, ze kterých jde připravovat kaše na mnoho způsobů a konzistencí,“ radí nutriční specialistka Margit Slimáková.

Další možnou bezlepkovou variantou jsou kukuřice, pohanka nebo quinoa třeba v podobě nesolených chlebíčků, těstovin nebo krupice pro přípravu kaší. Přirozeně bezlepkový je i amarant, který obsahuje dokonce čtyřikrát více vlákniny než jiné obiloviny. Má i vysoký obsah vápníku, železa a nenasycených mastných kyselin a dá se v podobě mouky povařit společně s rýží.

Nejlepší bezlepkové kombinace:

Na jeden díl rýže přidejte dva díly vody, v případě použití jáhel, které nejprve několikrát propláchněte v horké vodě, namíchejte s pěti díly vody a povařte doměkka. Pak zkombinujte s povařenou brokolicí nebo špenátem či jinými druhy zeleniny podle chutí a preferencí dítěte.

Nebo doplňte o sladký sirup, třeba rýžový, přidejte sezónní ovoce a podávejte jako sladkou svačinku či snídani. Obilniny se dají povařit v mléce, rostlinném nápoji, a pokud přidáte i rostlinný olej, tak i jen ve vodě.

Zeleninovo-masová kaše s ovesnými vločkami

Oloupanou zeleninu (100 g) a brambory (50 g) pokrájejte na menší kousky a povařte v menším množství vody. Jakmile je zelenina téměř měkká, přidejte 10 gramů ovesných vloček, 30 ml pomerančového džusu a povařte. Pak rozmixujte dohladka a nakonec přidejte 8 ml rostlinného oleje.

Poradíme, kdy je čas, začít dítě krmit kašemi

Kaše večer, nebo ráno?

Zdá se, že večerní kaše je nejjednodušší forma, jak do dítěte dostat obilniny. Nenechte se ale unést běžným doporučením a zařazujte raději do dětského jídelníčku další formy jídel, které budou obsahovat třeba rýži, jáhly nebo oves, podle vlastních rodinných zvyklostí. Upřednostňujete-li sama kaše ke snídani, dopřejte ji také dítěti. A k večeři chleba s pomazánkou? Proč ne?

Některé děti kaše milují, ovšem některé se stanou urputnými odmítači hned, jak ji před ně postavíte. Co dělat v takových případech? „U těchto dětí nemá smysl trvat na kaších. Sama jsem pro to, aby se u prospívajících dětí respektovaly jejich preference.

Dokonce se mi moc líbí i tzv. metoda Baby-Led Weaning, která se někdy překládá jako jídlo do pacičky a znamená, že v rodinách, kde se jí zdravě, není třeba dítě krmit, ale nechat ho, ať si od rodičů vezme, co samo chce jíst,“ říká výživová specialistka Margit Slimáková.

České superpotraviny. Proč jsou důležité a jaké jíst teď v zimě?

Preferujte pohodu namísto diktátu

Možná jste na začátku „příkrmového“ období své ratolesti tak trochu zmatená z toho, co všechno by se mělo dodržovat, co dát dítěti ochutnat a kdy a jak. Možná vás uklidní specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková, která tvrdí, že není nutné dítěti samotné obilniny vnucovat.

„Faktem je, že to nejsou esenciální potraviny, tedy dítě může skvěle vyrůst a prospívat i na stravě zcela bez obilovin.“ Nenechte si tedy diktovat jídelníček, jak a co má dítě spořádat, a nabídněte mu především zdravou a pestrou stravu, ze které si může vybrat. Jen tak ho připravíte na nejrůznější chutě a ochráníte ho před případnými intolerancemi.

A pokud ve vaší rodině skutečně panují potravinové alergie, nejlépe se ujistíte při poradě s vaším pediatrem a sledujte, po čem se dítě dokáže utlouct a jaké reakce to v něm a na něm zanechává.

„U dobře prospívajících dětí jsem pro respektovat stravovací styl rodiny a nesnažit se dítě šroubovat do nějaké obecně doporučované stravy. Zdraví prospěšných způsobů stravování je celá řada a spokojenost u jídla je možná důležitější než jakýkoliv přesný poměr živin na talíři,“ dodává Slimáková.

Jde to rychle a zdravě?

Nabídka instantních kaší, které šetří čas při přípravě, se v posledních letech rozrostla. Máte tak na výběr jáhlové, rýžové či vícezrnné kaše, které stačí smíchat jen s horkou tekutinou, vodou či mlékem a na světě je výživná večeře či svačina. Ovšem při výběru v obchodě buďte na pozoru.

Video: Jak naučit batole správně jíst?

BLW: Nový trend ve stravování kojenců. Žádné kaše, ale jídlo rovnou do ruky
Poradíme, kdy je čas, začít dítě krmit kašemi
Témata: Děti, Časopis Maminka, Jídelníček, Výživa a stravování, Poslední rok, Trávení, Nutriční specialistka, Vločka, Vitamín, Zelenina, Prospívající dítě, Železo, Dětský jídelníček, Vitamín skupiny, Bílá rýže, Zdravotní prevence, Pokraj, Krupicová kaše, Domek, Dětské bříško, BLW, Baby-Led Weaning, Ovesná vločka, Obilnina, Zdravá strava

Mohlo by vás zajímat
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj

Horoskopy

Býk Na dokonalost partnerského vztahu můžete na chvíli zapomenout, ale i přesto se nakonec dokážete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vavřinec, Lars, Lorenc

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné