Maminka.czRodičovství

Od mateřské přes ošetřovné až po pracovní podmínky. Zorientujte se přehledně v zákonech pro rodiče

Simona Formánková swp 6.  4.  2022
Zorientovat se mezi plínkami, dudlíky a krémy na opruzeniny je pro novopečené rodiče to nejmenší. Víte ale třeba to, že se s partnerem můžete během ošetřování dítěte jednou vystřídat? Společnost Aperio vydala zaktualizovanou příručku Průvodce zákony, která pomáhá rodičům vyznat se v právních předpisech. Na co dalšího máte nárok?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Rodiče často nevědí, na co mají nárok či jak postupovat v konkrétních situacích v průběhu rodičovství. V našem Průvodci zákony najdou všechny důležité informace, které v průběhu rodičovství budou potřebovat – od mateřské přes ošetřovné až po pracovní podmínky. Nové kapitoly se věnují například práci z domova, náhradnímu mateřství, státním zaměstnancům pečujícím o děti nebo vymáhání výživného," popisuje Miloslava Kramná, koordinátorka poradny Aperio.

VIDEO: Maminka podcast: Těžký životní příběh mentorky Terezy Robinson

Věděli jste třeba, že...

  • Muž může matku vystřídat na mateřské – nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí.
  • U porodu vám zdravotníci musí před každým vyšetřením nebo zákrokem srozumitelně vysvětlit jeho účel, přínosy, rizika a alternativy.
  • Při práci z domova si rozvrhujete pracovní dobu sama. Zaměstnanci na home office nepřísluší mzda, plat nebo náhradní volno za práci přesčas, ani náhradní volno, náhrada mzdy či příplatek za práci ve svátek.
  • Zaměstnavatel nesmí od fyzických osob ucházejících se u něj o zaměstnání vyžadovat (a ani jinak zjišťovat) informace, které se týkají jejich manželského a rodinného stavu, počtu dětí apod., tj. např. nesmí zjišťovat, zda osoba je samoživitel/ka, či nikoli.

Pod Průvodcem zákony si v žádném případě nepředstavujte nudnou příručku, nad kterou mávnete rukou s tím, že "tomu stejně nerozumíte". Společnost Aperio se inspirovala nejčastějšími dotazy a problémy, se kterými se na ně rodiče obrací, a na základě toho se jim podařilo sestavit přehledné, čtivé a srozumitelné texty. Každá z 5 základních kapitol (Těhotenství a porod, Mateřská a rodičovská dovolená, Pracující rodiče, Sólo rodičem, Další časté situace) je uvedena konkrétním příběhem, který je typický pro určitou problematiku. 

„Domnívám se, že díky přehlednosti příručky v ní mohou rodiče najít vše podstatné z oblasti práva, popřípadě si dohledat potřebné aktuality, protože doba se rychle mění. Příručku vnímám jako velmi praktickou, jsou v ní skvělé didaktické příklady. Našla jsem v ní mnoho odpovědí na své otázky. Doporučila jsem ji několika svým kamarádkám a také svému zaměstnavateli, který tápal např. v tom, kolik dovolené mi náleží v případě odchodu na mateřskou dovolenou,“ sdílí svou zkušenost jedna z uživatelek příručky. Průvodce si můžete zdarma stáhnout ZDE

aperio - společnost pro zdravé rodičovství

  • Nabízí poradnu pro rodiče, kteří hledají psychologickou a právní pomoc.
  • Vedou rodičovské programy zaměřené na osobní restart.
  • Více než 20 let se věnují nastávajícím rodičům a jejich přípravě na porod a rodičovství.
  • Jejich služby ročně využijí tisíce rodičů.

Ocitli jste se ve složité životní situaci? Volejte jejich krizovou linku +420 739 416 408 nebo napište on-line do webové poradny Aperio.

Témata: Porod, Praktické rady, Rodičovství, Rodiče, Psychika, Rodičovský příspěvek, Ošetřovné, Samoživitelky, Apple, Příspěvky na děti, nahradní mateřství, Tereza Robinson, Domov, Průvodce, Příručka, Miloslava Kramná, Aperio, Mater, Robinson, Pracovní podmínky
Mohlo by vás zajímat