Maminka.czRodina a vy

Od pěti do osmi nastává krize! Jak zvládnout tenhle večerní blázinec?

Simona Procházková 20.  5.  2020
Letíte z práce, cestou nakoupíte, posbíráte v poklusu všechny děti ze vzdělávacích institucí nebo kroužků, dosprintujete domů a začíná podvečerní adrenalinová jízda. Jak na to, abyste neměla pocit, že ty tři hodiny, než ratolesti ulehnou, trvají tři roky? Tady je pár praktických tipů!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Těch pár hodin, kdy se konečně sejdete všichni doma, by mělo být o radosti, že je celá rodina pohromadě a můžete si užít společně strávené chvíle. Jenže, kde brát čas a energii, abyste stihla všechno, co je potřeba udělat, a ještě dokázala krotit divou zvěř, ve kterou se jako mávnutím kouzelného proutku promění rozdováděné ratolesti?

Je dokonce vědecky dokázáno, že mezi sedmnáctou a dvacátou hodinou se drahé děti převtělí do tornáda emocí. Jsou již po celém dni unavené a neví si rady samy se sebou, vymýšlejí všechno možné, aby na sebe strhly pozornost, vyvádějí lotroviny, snaží se všemožně upoutat zájem rodičů, běhají sem a tam, lepí žvýkačky pod stůl, čmárají po sobě, místo úkolů se dožadují televize… Takže namísto toho, abyste si patřičně považovala společných chvil a užívala si jejich přítomnost, tečou vám nervy, uklízíte binec, honíte je, aby s něčím pomohly, a donekonečna zametáte drobky a utíráte rozlité pití. A kromě toho je potřeba připravit večeři, vykoupat je, vyčistit zuby a připravit oblečení na další den.

Rodinné vazby jsou oslabené, děti tráví čas v institucích, říká waldorfská pedagožka

Zvolte chytrou strategii!

Jak je možné alespoň trochu zkrotit neustálou anarchii, která vládne u vás doma? Několik maminek sestavilo seznam šikovných strategických rad, které se jim samotným osvědčily, když se dlouhé roky pokoušely ovládnout chaos „zakletého času“ mezi pátou a osmou hodinou večerní. Tady jsou.

Plánujte večeře

Co uvařit, aby to bylo, pokud možno, rychlé a nenáročné? A jak reagovat, když každý člen rodiny vyžaduje své oblíbené jídlo? Všechny dobře míněné rady o logistice a organizaci času vám můžou během každodenní honičky připadat trochu přitažené za vlasy. Známe ale jeden nápad, který skutečně dokáže ušetřit spoustu energie. V neděli si sedněte všichni dohromady a vymyslete jídelníček na celý následující týden. Každý si může přát svůj preferovaný pokrm, ale bude mít přesně stanoven den, kdy s ním může počítat. Vezměte si na pomoc Google a hledejte, inspirujte se bohatou nabídkou receptů, které objevíte. Zaměřte se na jednoduché „rychlovky“. Vymyslet můžete i zábavné kreace nebo třeba uspořádat grilování na zahradě, které si děti samy nachystají. Současně s recepty si pište nákupní seznam surovin, které budou zapotřebí, bude pak stačit jedna návštěva supermarketu.

Jezte v klidu později

Večeře pro ratolesti je hotová, nakrmené děti už spokojeně chrní ve svých pokojíčcích, právě teď přichází vaše chvíle, kdy se můžete konečně v klidu a bez vyrušování, křiku a dohadování najíst i vy. Pravda, jde to praktikovat jen v případě, že máte potomky ještě malé a chodí spinkat po večerníčku.

Zaměstnejte je

Ať už v kuchyni při přípravě večeře nebo svačin na další den, na zahradě nebo v jejich pokoji, kde dostanou za úkol uklidit hračky, srovnat knížky v knihovně, utřít prach nebo vyluxovat. I předškolní dítě zvládne zalít kytky, vynést odpadky nebo prostřít stůl. Malým pomocníkům dělá většinou radost, když jsou mamince k ruce, nechte je během vaření omýt zeleninu, natrhat salát do mísy, rozšlehat vajíčka, odlamovat zelené konce fazolových lusků nebo zamíchat polévku.

Rodina baví svět v karanténě. Jejich parodii na slavný song musíte slyšet

Koupel ještě před večeří

Kdy je ten správný čas na vykoupání a večerní hygienu? Zoubky nechte až před odchodem do postýlky, vana nebo sprcha jsou ale ideální ještě před jídlem. Když přijdou děti zvenku, jsou takřka bez výjimky špinavé, umouněné a zapatlané, z kapes jim pak půl hodiny vysypáváte pochybný obsah, který tvoří půl kila kamínků, písek, ulámané větvičky, kaštany, plastové zátky, rozžvýkané žvýkačky, ocucané bonbony, leckdy také broučci nebo jejich torza a další poklady… Po teplé vaně budou nejen mnohem čistší, ale také uvolněnější a klidnější. Pokud se vám aspoň občas podaří ten luxus, že jsou v tuto denní dobu doma z práce již oba rodiče, rozdělte si úkoly, jeden může koupat a druhý zatím nachystat večeři.

Horor přes usnutím

Každý rodič zřejmě potvrdí, že doba těsně před uložením potomků ke spánku je vůbec nejnáročnější částí celého dne. Ani samotné peklo nevykazuje tolik děsu a zuřivosti jako přetažené, unavené a rozdivočelé děti večer, než usnou. Fňukají a žadoní, že už chtějí hajat, jenže nemají ještě vyčištěné zoubky a dostat je do koupelny zavání zuřivým soubojem. Motivujte. Za slíbenou odměnu ratolest udělá takřka cokoli. Ať už je to pohádka z oblíbené knížky, povolení všech plyšáků na noc do postýlky, zamilovaná písnička na tabletu nebo třeba lívance k snídani po probuzení.

Za chyby děti netrestejte! Zajímejte se a učte je emoční inteligenci

Dopřejte jim možnost volby

Jednoduchý, ale účinný trik. Nechte děti vybrat si ze dvou možností. Místo abyste několikrát opakovala, že si mají obléknout pyžamo, což vede mnohdy k záchvatům zlosti a vzteku na obou stranách, zeptejte se, jestli chtějí raději puntíkaté, nebo s hvězdičkami. Podobně to lze praktikovat u trička nebo ponožek během ranního vypravování do školky či školy. Děti jsou nadšené, když mohou o čemkoli rozhodovat, mají pocit vlastní důležitosti a snadněji se s nimi domluvíte, na čem potřebujete.

Pravidlo „deseti“

Že jste o něm ještě neslyšela? Vyplatí se ho znát a vyzkoušet, zejména pokud máte více ratolestí. Funguje výborně a spočívá v tom, že před uložením do postýlky rozdělíte spravedlivě svou pozornost a péči mezi všechny. Každému věnujte deset minut maximální pozornosti a zájmu, věnujte se jen jemu a nedejte se rozptylovat okolím. Nabídněte, že si po tu dobu můžou od vás přát cokoli, jste tu jen a jen pro ně. A jedna užitečná rada na závěr, pamatujte si, že čas od času i tolik zatracované usazení malých neunavitelných divochů před televizi, když už prostě a jednoduše potřebujete na chvíli vypnout a mít klid, není smrtelný hřích!

Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vztahy, Rodina a vy, Rodiče, Žvýkačky, song, Bonbony,, Ratolest, Blázinec, Zoubek, Hvězdička, Vzdělávací instituce, Volby, Odpadky, Váňa, Mávnutí, Poklus, Kříž, Ten večer, Večeře, Google, Binec, Lot, Lusk, Žvýkačky na Heureka.cz