[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
doba přípravy: 35 minut, 4 porce
Brambory oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Přebytečnou vodu slijte. Postupně přimíchávejte hladkou mouku s hrubou, dokud nevznikne polotuhé těsto, sítem na halušky by nemělo protékat snadno. Těsto protlačte přes síto do vroucí neosolené vody, jídlo bohatě dochutí brynza. Halušky jsou hotové poté, co vyplavou na povrch. Vyjměte je děrovanou naběračkou, všechnu vodu nevylévejte. Smetanu zahřejte v kastrolku a vmíchejte do ní brynzu, případně pár lžic vody, ve které se vařily halušky. Nakonec vmíchejte halušky. Špek i slaninu nakrájejte na malé kostičky. Na pánvi nejprve orestujte špek, poté přidejte slaninu a všechno restujte dozlatova. Cibuli nakrájejte nadrobno, kousek na proužky a v rendlíku ji orestujte do světle hněda. Halušky na talíři posypte slaninou, ozdobte cibulí a nasekanou petrželkou. Kombinace brynza, smetana a slanina je nejoblíbenější. Ale halušky jsou skvělé i se zelím a slaninou.
Recept: časopis F.O.O.D.
4 porce, příprava : 35 minut + 45 minut kynutí
Z teplého mléka, droždí a cukru založte kvásek a nechte jej vzejít. Poté přisypte mouku a špetku soli a vypracujte hladké těsto. Nechte ho na teplém místě přikryté utěrkou asi 30 minut. Na pomoučněné ploše těsto vyválejte na plát silný asi 1 cm a rozkrájejte na čtverce o rozměrech přibližně 8 x 8 cm. Na každý čtverec dejte doprostřed lžičku povidel a zabalte kulatý knedlíček. Překryjte je utěrkou a nechte ještě 15 minut kynout. Buchty vařte asi 10 minut na páře (na pařáčku na knedlíky nebo na látkovém ubrousku připevněném na hrnci tak, aby se nedotýkal hladiny vody). Hotové buchty servírujte polité rozpuštěným máslem a posypané mákem a moučkovým cukrem.
4 porce, příprava: 80 minut
Maso omyjte, osušte a nakrájejte na kostky velikosti 2 x 2 cm. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. V kastrolu rozehřejte sádlo a asi 2 minuty na středním plameni restujte cibuli. Přidejte maso a opečte je ze všech stran, přibližně 10 minut. Osolte, opepřete a přisypte papriku, rychle promíchejte. Opékejte ještě 1 minutu a poté zalijte 400 ml vody, společně přiveďte k varu. Nakrájejte rajčata a nasypte je k masu. Přikryjte poklicí a nechte je 45 minut na velmi mírném ohni probublávat. Na posledních 20 minut odkryjte pokličku, ať se tekutina odpaří a šťáva zhoustne. Nakonec šťávu naposledy podle chuti přisolte. Podávejte s tarhoňou uvařenou podle návodu na obalu.
4 porce, příprava: 50 minut + chladnutí
Brambory uvařte ve slupce doměkka. Po vychladnutí je oloupejte, nastrouhejte na jemném struhadle, přidejte mouku, vejce a sůl. Vypracujte hladké měkké těsto a vyválejte z něj asi 6 centimetrů dlouhé šišky. Šišky vhoďte do vroucí vody, a jakmile vyplavou, vylovte je děrovanou naběračkou. Strouhanku a ořechy orestujte na másle s cukrem podle chuti. Podávejte s šiškami. Nejtradičnější jsou samozřejmě bramborové šišky s mákem, ale kombinace s ořechy je dokonalá.
4–6 porcí, příprava: 35 minut
Knedlíčky
Nejprve si připravte knedlíčky. Z jater vykrájejte blány a pokrájejte je na kusy. Rozmixujte je spolu se změklým máslem a prolisovaným česnekem. Přimíchejte vejce i koření, podle chuti osolte a opepřete. Nyní postupně přidávejte strouhanku, až bude hmota dostatečně hustá. Malé knedlíčky tvarujte rukama nebo dvěma lžičkami. Uvařte je ve vroucí vodě, asi 5 minut, a poté vyjměte. Vývar přiveďte k varu, vhoďte do něj očištěnou a pokrájenou mrkev, celer, kořenovou petržel asi 10 minut povařte, podle potřeby dosolte. Do talíře připravte knedlíčky a přelijte je horkou polévkou. Polévku podávejte posypanou nasekanou petrželkou.
Tip: Domácí drůbeží vývar si navařte i do zásoby. Pokud máte více skeletů a křídel, rozložte je na plechu a při 180 °C je nechte zezlátnout, asi 20 minut. Přesuňte do kastrolu, přidejte mrkev, celer, petržel, rozkrojenou cibuli zbavenou kořínků, vše zalijte vodou. Ochuťte bobkovým listem, novým kořením, solí a pepřem, můžete i libečkem, a zvolna vařte, klidně přes 2 hodiny.