[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
podle Dariny Křivánkové
4 porce, příprava 50 minut
Připravte náplň. Cibuli nakrájejte nadrobno, česnek na plátky, žampiony očistěte a pokrájejte na čtvrtiny či osminy. Na oleji zpěňte cibuli, přidejte houby a orestujte je dozlatova. Přidejte česnek a po chvíli špenát, jakmile zavadne, osolte a opepřete. Dobře promíchejte a nechte vychladnout. Uvařené brambory oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Osolte, přidejte vejce a většinu mouky. Začněte ručně zpracovávat těsto a postupně přidávejte zbytek mouky. Možná jí budete potřebovat trochu více, či méně, záleží na tom, jak ji brambory budou vstřebávat. Vypracujte měkké, pružné a kompaktní těsto. Ve velkém hrnci dejte vařit vodu. Těsto rozdělte napůl a na pomoučněné ploše vytvarujte do dvou válečků. Odkrajujte kousky, každý rozmáčkněte na placku, doprostřed dejte lžíci náplně, uzavřete jako měšec a vytvarujte knedlíky. Ty vařte v několika dávkách, zhruba 10 až 15 minut podle velikosti. Hlídejte, aby se nepřilepily ke dnu a hotové je nechte okapat. Slaninu pokrájejte na malé kostičky a na pánvi vypečte dokřupava. Brynzu rozmíchejte se zakysanou smetanou. Knedlíky rozdělte na talíře, přelijte smetanovou brynzou a posypte vypečenou slaninou.
„Tohle je kříženec plněných knedlíků a halušek – brynza se smetanou se k bramborovému těstu dokonale hodí."
Recept: časopis F.O.O.D.
podle Adama Dvořáka
4 porce, příprava 40 minut
Rukolu a petržel roztlučte v hmoždíři s trochou olivového oleje (nebo nahrubo rozmixujte) na pesto. Začněte lžičkou oleje a postupně jej tenkým pramínkem přilévejte, až docílíte požadované konzistence. Brambory se slupkou očistěte kartáčkem a uvařte je doměkka, asi 25 minut, poté oloupejte. Vidličkou rozmačkejte, přidejte vejce, sůl a postupně přisypávejte mouku a hněťte, dokud nezískáte pevnější těsto. Nemělo by příliš lepit. Do těsta vmíchejte pesto, nadrobno nakrájenou šunku a jarní cibulku. Tvarujte asi půl centimetru silné placky a z obou stran je opékejte dozlatova na troše rozehřátého tuku. Podávejte s dipem ze zakysané smetany, ochuceným podle vlastních preferencí.
podle Kitchen Story (Marika a Jirka Kučovi)
4 porce, příprava 20 minut
majoránkový olej:
Cibuli a česnek oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky. Stejně nakrájejte slaninu. V hrnci rozehřejte olivový olej a nechte na něm zesklovatět cibuli. Přidejte česnek se slaninou a ještě 2 minuty restujte. Vsypte uvařené fazole, vlijte vývar. Ochuťte nasekanou majoránkou (pár lístků odložte na dokončení), vinným octem, solí a pepřem, přiveďte k varu. Polévku odstavte z plotny a rozmixujte ji tyčovým mixérem dohladka. Do stolního mixéru vložte suroviny na majoránkový olej. Rozmixujte je, aby se všechny chutě propojily. Do každé porce polévky potom přidejte jednu lžíci oleje a pár lístků tymiánu.
podle Lukáše Hejlíka
4 porce, 270 minut
Den předem, nejlépe odpoledne, osolte a opepřete maso a vložte do pekáče. Přidejte k nim bobkový list, 4 snítky tymiánu, 3 šalotky a česnek. Podlijte trochou vody, přikryjte poklicí a při 150 °C pečte 4 hodiny. Po vychladnutí maso vykostěte, bude se rozpadat. Vložte ho do misky, zalijte ho rozehřátým kachním sádlem a nechte vychladnout. Uzavřete a dejte na noc do ledničky. Den předem smíchejte smetanu s mlékem, vlijte do uzavíratelné misky, přidejte 2 stroužky česneku, 1 oloupanou šalotku a 2 snítky tymiánu. Uložte na noc do ledničky. Druhý den odeberte a rozehřejte kachní sádlo, kterým bylo zalité maso, orestujte na něm nahrubo nastrouhanou mrkev a petržel, pak přidejte maso, prohřejte, dochuťte solí a pepřem. Nakonec vmíchejte nahrubo nasekanou hladkolistou petržel. Z mléka se smetanou vyndejte česnek, šalotku a tymián. Přiveďte k varu, přisypte krupici a za stálého míchání ode dna vařte do zhoustnutí, pozor, půjde to rychle. Nakonec vmíchejte parmazán a máslo. Kaši rozdělte na talíře a přidejte maso se zeleninou.
podle Adély Hálkové
Kapustu zbavte tuhých vrchních listů, operte, osušte, rozčtvrťte a 15 minut povařte ve vroucí osolené vodě. Hrušky omyjte, zbavte jádřinců a nakrájejte je na malé kostky stejně jako pancettu. Rozehřejte pánev a nechte na ní pancettu pustit tuk. Vsypte mandle a hrušky, společně restujte, dokud hrušky nezměknou, asi 7 minut. Pánev odstavte. Strouhanku namočte do smetany. Oddělte žloutky od bílků. V míse třete asi 10 minut máslo, žloutky, sůl, pepř a nové koření. Bílky vyšlehejte do tuhého sněhu. Kapustu nasekejte a zlehka vmíchejte do žloutkové směsi. Přimíchejte parmazán, strouhanku a hruškovou směs. Nakonec zlehka promíchejte se sněhem. Troubu předehřejte na 160 °C. Zapékací mísu vymažte máslem, vysypte strouhankou a uhlaďte v ní kapustovou směs. Mísu postavte do pekáče, který se dá přikrýt, a naplňte ho asi do třetiny vroucí vodou. Přikryjte ho a pečte asi 45 minut. Pudink je hotový, když se do něj neboří prst.
„Inspirací byl prvorepublikový recept Anuše Kejřové. Tehdy se výraz pudink používal i pro nákyp či nádivku. Názvy se mění, chuť zůstává.“