Maminka.czDětské boty

Od prvních krůčků k prvnímu páru bot

Reklama 8.  12.  2020
Dětské nožky jsou tak drobné a křehké, a ty malé prsty na nohou! Snad každý z nás hladil své děti po nohách a byl ohromen, jak malé a dokonalé jsou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

S jakou netrpělivostí vyčkáváme na první krůčky našich miláčků. Tak významný mezník ve vývoji: jakmile se naše děti plazí po zemi, zvedají se a snaží se dostat na všechny čtyři. Ani s tím nebudou dlouho spokojeni a brzy se s pomocí nábytku postaví a bez ohledu na to, jak často na začátku padají, pokouší o chůzi.

Najednou se rozeběhnou. Samy od sebe. Ruce natažené, abychom je chytili a aby udržely rovnováhu. Jeden krok, dva, tři… nic je nemůže zastavit, je třeba začít objevovat svět.

Klepněte pro větší obrázek 
(Foto: @hagarlottegeyer)

Vybíráme první pár

Jako rodiče si brzy položíme otázku: Potřebuje teď můj malý chodec boty? A na co si musím při jejich výběru dát pozor? Přestože 98% všech dětí se rodí se zdravýma nohama, pouze 20% z nich si zdravé nohy dokáže udržet až do dospělosti. Důvodem je především špatně padnoucí a nesprávně navržená dětská obuv. Ve Wildling Shoes jsme strávili dlouhou dobu hledáním správné obuvi pro malé dobrodruhy a zde je několik tipů, co je třeba při výběru dětských bot zvážit:

Nechte děti běhat bosky co nejdéle to jde

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že my, výrobci “bosonohých” bot, považujeme chůzi naboso za obzvláště důležitou. Je to však také jeden z mála tipů, na kterém se mohou všichni odborníci shodnout: chůze naboso podporuje zdravý vývoj nohy a rovnováhy.

Pokud jsou malé nožičky obuty do pevných bot příliš brzy, mohou deformovat stále se vyvíjející měkké kosti. Děti, které se již naučily samy běhat, najednou jako by v tuhých botách ztrácely lehkost, se kterou se již bosky pohybovaly. V botách klopýtají nebo chodí velmi nepřirozeně. Teprve až děti chůzi ovládnou a kráčí bezpečně samy přichází vhodná chvíle pro koupi správných bot. A nebojte se, dětem nevadí malé hrbolky na zemi. Vlněné návleky nebo protiskluzové ponožky je zahřejí i při nízkých teplotách.

Klepněte pro větší obrázek 
(Foto: Wildling Shoes)

Najděte správnou velikost

Výběr správné velikosti boty je komplikovanější, než se na první pohled může zdát. Děti si obvykle samy nevšimnou, že jim je obuv příliš malá a ani nedokážou říci, zda je někde netáhne či netlačí. Kromě toho se velikosti různých výrobců obuvi extrémně liší a málokdy se dozvíme o skutečném střihu a délce obuvi. Velmi často používaný tlak palce na špičku boty také není spolehlivým ukazatelem, zda je v botě dostatek prostoru. Děti reflexivně přitahují prsty dozadu nebo je ohýbají, takže chodidlo vypadá kratší, než ve skutečnosti je.

Nejlepší metodou je obkreslit dítěti nohu na kus papíru, a změřit její délku od nejdelšího prstu ke středu paty. V každém případě je důležité, aby mezi špičkou nejdelšího prstu a špičkou boty byl dostatečný prostor pro růst (průměrná dětská noha roste 1 mm za měsíc) a nadměrek, aby se prsty při pohybu a chůzi mohly pohybovat dopředu. Jak na správné měření nohy se můžete podívat zde.

Podívejte se na tvar boty

Velkou roli při výběru správné obuvi hraje nejen délka, ale i samotný tvar boty. Klasická módní obuv připomínající tvarem spíše baletní piškoty byla potřeba vylepšit s důrazem na přirozený tvar našich nohou. Pokud nedopřejeme prstům dostatek prostoru, nemůžeme během chůze docílit správné rovnováhy. Wildling Shoes jsou vyráběny tak, aby dopřáli nožkám co nejvíce volnosti a umožnili nám chodit zdravým způsobem.

Klepněte pro větší obrázek

Věnujte pozornost pružnosti podrážky

Děti si samy o sobě přirozeně užívají veškerý pohyb, bosá chůze jim umožní cítit různé povrchy a dopřát si tak hojnost smyslových vjemů. Každým krokem posilují svaly na nohou. Silně polstrovaná a těžká podrážka by zde byla kontraproduktivní. Podpůrné a odpružené mechanismy paty stojí v cestě přirozenému klouzavému pohybu nohou, který má důsledky pro celou sekvenci pohybů a často brání dětem v jejich přirozené radosti z pohybu.

Pro ověření pozorujte děti, když chodí po nepříliš mohutném ležícím kmeni stromu: děti s pevnou obuví se s tímto úkolem potýkají mnohem obtížněji. Z tohoto důvodu mají boty Wildling pro nejmladší dobrodruhy, Wildling Cubs, podrážku o tloušťce pouze 1,5 milimetru. Umožňují velmi těsný kontakt se zemí a stále tak chrání malé nožky před zraněním a špatným počasím.

Klepněte pro větší obrázek 
(Foto: @hagarlottegeyer)

Při výběru použitých materiálů se Wildling Shoes také spoléhá na přirozenost. Obuv je vyrobena z udržitelných materiálů jako je organická bavlna, konopí, len, korek nebo vařená vlna, které díky svým úžasně prodyšným a teplotně regulačním vlastnostem zajišťují vždy příjemné prostředí pro naše nohy. Obuv se vyrábí ručně v Portugalsku, kde je věnována zvláštní pozornost udržitelným a férovým aspektům výroby.

První kroky v životě jsou nejvíce vzrušující a dobrodružné - se správnými botami už (nejen) těm nejmenším nestojí nic v cestě za poznáním. Více na wildling.shoes

Témata: Dětské boty, Dětská obuv na Heureka.cz