Maminka.cztransgender

Od šesti let nosil dívčí oblečení. Rodiče transgender syna podpořili už v dětství, příbuzným ho představili jako Ellu

Simona Formánková 22.  9.  2022
Když v pouhých šesti letech oznámil svým rodičům, že se necítí jako chlapec, mysleli si, že jen prochází určitou životní fází. Záhy však pochopili, že to myslí opravdu vážně, a rozhodli se svého syna podpořit. Uspořádali párty pro širší rodinu a přátele, na které jim představili dceru Ellu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Už odmala jsme viděli, že je trochu jiná. Vždy se kamarádila spíš s holkami a její nejoblíbenější hračky byly postavičky z Ledového království," vzpomíná osmatřicetiletá maminka Nikki. S manželem Grahamem vše původně přisuzovali pouze období, kdy si děti začínají budovat vlastní identitu. Když však v šesti letech chtěla Ella začít nosit výhradně dívčí oblečení, pochopili rodiče z kanadského Ontaria, že se jejich dítě necítí ve svém těle dobře. 

VIDEO: Jako muž miloval auta a zbraně. Po změně pohlaví je baletkou na prestižní akademii

"Jednou o Halloweenu jsme se rozhodli nechat Ellu vybrat si svůj kostým. Přála si být kočkou, aby mohla mít sukni a růžová ouška. Ani jeden z nás s manželem nevěděl, jak správně zareagovat. Koupili jsme jí knihu o transgender lidech, protože jsme viděli, že nám sama neumí přesně vysvětlit, co cítí." Nikki přiznává, že v tu chvíli neměli tušení, jestli dělají správně. Jestli v šesti letech není dítě ještě příliš malé na to, aby definitivně rozhodlo, že se opravdu narodilo "ve špatném těle".

Klepněte pro větší obrázek

Domluvili si proto konzultaci s psychologem z místního centra dětského duševního zdraví. Tam Nikki a Grahama podpořili v rozhodnutí, aby si Ella sama vybrala, kým chce být. „V první třídě o sobě začala mluvit v ženském rodě, nakonec si nechala narůst delší vlasy a nosila dívčí oblečení. Nejvíc byla naštvaná, když jí vlasy nerostly rychle. Ve finále je však šťastná, že se touto cestou vydala."

Rodiče spolu s Ellinými dvěma mladšími bratry, šestiletým Teddym a pětiletým Reganem, se pak rozhodli Ellu podpořit také tím, že uspořádali večírek, aby široké rodině a přátelům o svém rozhodnutí řekli. Nikki s dojetím přiznala: "Poté, co jsme to řekli, reagovala rodina maximálně vstřícně a láskyplně." Nicméně reakce ze strany okolí a spolužáků už byly rozpačitější. "Pro ostatní děti to bylo matoucí, protože tvrdily, že není dívka. Proto jsme se rozhodli Ellu i ostatní naše děti přemístit do jiné školy."

Klepněte pro větší obrázek

Nová škola se nakonec ukázala jako skvělá volba. Spolužáci i učitelé Elle maximálně pomáhají, aby do kolektivu zapadla. Nikki založila instagramový profil, na kterém dokumentuje cestu, kterou její dcera musela projít. "Moje stránka má zvýšit povědomí o transgender dětech a vytvořit komunitu pro podporující rodiče," dodává na závěr matka odhodlaná bojovat za lepší život své dcery.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Příběhy, Mateřství, Rodina, Instagram, Psychika, Rodičovství, Dcera, Dětství, Syn, Rodiče, Sociální sítě, transgender, Máťou, Manžel, Ontario, Teddy, Graham, Oblečení, Ledové království, Nikki