Maminka.czGynekologie a porodnictví (poradna)

Odběr plodové vody. Ani po pětatřicátých narozeninách není povinný!

21. 2. 2020
Odběr plodové vody. Ani po pětatřicátých narozeninách není povinný!
Nepříjemné vyšetření zvané aminocentéza je postrachem většiny maminek, zejména těch trochu starších. Proč není třeba se přehnaně obávat? A v jakých případech je skutečně na místě zákrok podstoupit? Vysvětlí MUDr. Petr Holba, zástupce primáře kliniky GynCentrum Praha.

Čekáte vytoužené miminko a gynekolog vám na základě krevních testů nebo ultrazvukového vyšetření doporučil, abyste podstoupila odběr plodové vody? Nepropadejte hned panice. Nevěřte všem polopravdám a mýtům, které kolují na internetu, nebo dramatickým historkám, které jste možná slyšela od kamarádek. Když vám totiž gynekolog aminocentézu doporučí, má pro to své závažné důvody. Ptejte se, komunikujte s lékařem, nechte se poučit o průběhu i případných rizicích.

Odpovídá MUDr. Petr Holba, zástupce primáře kliniky GynCentrum Praha:

Vždy záleží na rozhodnutí lékaře na základě dostupných výsledků, věku matky nebo přání pacientky. Samotnému rozhodnutí by měla předcházet genetická konzultace u specialisty. Odběr vzorku vody plodové provádíme po 15. týdnu gravidity a nejčastější indikace pro toto invazivní vyšetření jsou čtyři.

V první řadě se jedná o pacientky, které mají výskyt vrozených vývojových vad v rodině. Ať už ve své nebo partnerově linii. V těchto případech cíleně hledáme konkrétní genetickou vadu – například cystickou fibrosu (CF). Druhý případ jsou pacientky, které mají tzv. pozitivní nebo hraniční první screening (kombinovaný test) a odběr vody plodové může toto podezření na vrozenou vývojovou vadu potvrdit nebo vyvrátit. Třetí případ je nejasný ultrazvukový nález, který přímo nezavdává podezření na „čistou“ vrozenou vývojovou vadu, ale může se jednat například o mozaiku. A za čtvrté je to samotné přání matky nebo obou rodičů.

Postup zákroku je následující: Před výkonem proběhne ultrazvukové vyšetření, které operatérovi umožní zkontrolovat vitalitu těhotenství, počet plodů, množství vody plodové a uložení placenty v děloze. Samotný odběr plodové vody se provádí tenkou punkční jehlou buď po místním umrtvení, nebo bez něj. Výkon není bolestivý, probíhá za neustálé kontroly ultrazvukem a trvá několik málo minut. Odebírá se do 20 ml vody.

První screening v těhotenství. Co vás čeká a jak probíhá?

Pokud jde o spolehlivost výsledků, u známých vrozených vývojových vad je to 100 procent. Jedná se ale pouze o laboratorní výsledek. Zjištění chromosomální vady neznamená vždy jasnou míru postižení dítěte. Míra exprese genů není nikdy předem známá. Nedá se přesně určit, v kolika případech vyjde test negativní, a nakonec se narodí postižený jedinec. Je nespočet vrozených onemocnění, která nedokážeme otestovat. Zdravé dítě je i v 21. století zázrak přírody. Konečné rozhodnutí o ukončení těhotenství při nepříznivých výsledcích je vždy na rodičích.

Nakolik je odběr plodové vody rizikový pro matku a dítě? Jde o invazivní výkon, tj. výkon, který obnáší zásah do plodového vejce, ale v současné době je velmi bezpečný. Rizika ale samozřejmě stále existují. Nejzávažnější a fatální komplikací je ztráta těhotenství. Statisticky se jedná o 1 % případů. Komplikacemi, které mohou ztrátu těhotenství způsobit, jsou především předčasný odtok plodové vody, vaginální krvácení po výkonu či vznik hematomu v místě výkonu, děložní kontrakce, dráždivá děloha a infekční komplikace. Poranění plodu při odběru vody plodové je v rukou zkušeného lékaře prakticky zcela vyloučeno.

Stále se objevují názory, že pro nastávající maminky vyššího věku je toto vyšetření povinné a musí aminocentézu absolvovat. Pravda je ale trochu jiná. Ženám, kterým je více než 35 let, je aminocentéza doporučena, nikoli nařízena. Pokud jsou všechna ostatní (výše popsaná) vyšetření v pořádku, hledal bych osobně jinou alternativu k odběru plodové vody. Doporučil bych zejména odběr krve matky a testování volné fetální DNA. Nejhorší variantou pro maminku je totiž spontánní potrat po odběru plodové vody, který nemůže nikdo zcela vyloučit, a v ruce výsledek s jeho negativním výsledkem.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Od těhotenství k porodu, Gynekologie a porodnictví (poradna), Plodová voda, Odběr, Voda, Internet, Primář kliniky, Vada, DNA, Vývojová vada, Zástupce primáře, Gyncentrum Praha, Vyšetření, Panic, Petr Holba, Konzultace

Mohlo by vás zajímat
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Vendula Pizingerová porodila! Syn Josef se narodil na tátovy narozeniny
Markéta Konvičková má holčičku: Má svoji hlavu, už chtěla být s námi
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Katy Perry a Orlando Bloom mají holčičku. Oznámili to hodně originálně!

Horoskopy

Ryby Pracovní podmínky vás nezajímají a jedete si svoje povinnosti. Nadřízenému se líbí váš styl práce a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kateřina, Katarína, Katrin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné