Maminka.czMateřství

Odkládání mateřství: Blíží se éra mladých maminek?

Michaela Láchová 29.  5.  2023
Statistiky mluví jasně. Věk prvorodiček stále stoupá a pohybuje se na hranici třicítky. I přes to se ale začala alespoň v naší „maminkovské bublině“ objevovat spousta žen, které chtějí mít děti dřív. Jakou motivaci vlastně ženy v dnešní době mají k tomu, být mladými matkami?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ještě před třiceti lety vás v pětadvaceti zaškatulkovali jako „starou matku“. Dnes byste v porodnici byla s velkou pravděpodobností ve stejném věku mezi nejmladšími maminkami. Propastný rozdíl, nemyslíte? S antikoncepcí rozhodně přišla možnost si rodičovství lépe naplánovat, ubylo „překvápek“ v podobě nechtěných těhotenství. Do toho možnosti studia, kariéra, cestování, práce v zahraničí… Důvodů, které soupeří se zakládáním rodiny, je zkrátka hodně.

VIDEO: Odborník: Ženy riskují a přetáčejí biologické hodiny. Kdy je věk na zdravé mateřství?

Přírodě neutečeš!

Většině žen se do třicítky ozvou biologické hodiny, některé se ovšem ani po ní stále necítí na to být matkami. Některým ženám bijí na poplach, ale chybí vhodný partner, který by s nimi touhu sdílel. Důvodů může být mnoho. Jak potvrzuje gynekoložka MUDr. Martina Zachová, z lékařského hlediska je ideální věk prvorodičky kolem 25. roku: „V tomto věku bývá stabilní menstruační cyklus, tělo i mysl jsou většinou připravené. Je to také kompromis, co se týče sociálního zázemí. Ne každá z nás má ale tento luxus k dispozici,“ říká lékařka.

Výhod má mladší maminka z pohledu lékaře opravdu mnoho. Z fyzického hlediska se může většinou chlubit dobrou kondicí a ještě se u ní neprojevují v takové míře určitá chronická onemocnění, jako jsou vysoký tlak nebo třeba cukrovka, z čehož vyplývají i možná menší rizika v těhotenství i při porodu. Fyzicky i psychicky pak většinou lépe zvládají i samotné porody. „Mívají také dostatečné množství kvalitních vajíček a obecně často otěhotní snadněji než starší ženy. A pokud ne, mají dost času na alternativní postupy a hledání důvodů, proč to nejde,“ doplňuje lékařka. Ani to ale podle jejích slov samozřejmě není pravidlo.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Maminka, nebo babička?

Otázky pro gynekoložku.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Než otěhotníte, Mateřství, Zdraví žen, Plodnost, mladá maminka, Trend, Jihočeská univerzita, Dnešní doba, Martina Zachová, Věk, Praha, Maminka, Prvorodička, Motivace, Odkládání
Mohlo by vás zajímat