Maminka.czTipy na výlet

Odpočinek a rozmazlování v lázních. Tady jsou 4 tipy pro podzimní rodinnou dovolenou nebo relax víkend pro dva

Simona Procházková 13.  10.  2023
Termální, slatinné, klimatické… Do lázní se obyčejně jezdí za zdravím, hýčkáním a dokonalým odpočinkem. Využijte barevné podzimní dny k tomu, abyste se alespoň na chvíli oddali nicnedělání a nechali o sebe královsky pečovat. Do lázní můžete vyrazit s partnerem na romantický víkend nebo si dopřát wellness dovolenou i s dětmi. Bude o ně dokonale postaráno.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Luhačovice: když příroda uzdravuje

Dovolenou strávenou v lázních si nejen kvalitně odpočinete, ale také posílíte svou imunitu. Luhačovice, lázně s historickým kouzlem První republiky, mají více než 300letou tradicí. Jejich kouzlo je vetknuté do subtilních dřevěných staveb Dušana Jurkoviče, najdete tu desítky skvělých lázeňských a wellness hotelů, vil a penzionů. Přírodním léčivým zdrojem je zde minerální voda s unikátním obsahem minerálů a vysokým obsahem oxidu uhličitého. Zaměřují se tu především na léčbu dýchacích onemocnění a chorob pohybového ústrojí, a to u dospělých i dětí.

VIDEO: Podzimní chmury a jak se jim vyhnout? Tipy pro všechna znamení zvěrokruhu

Chtělo by se vám nechat se hýčkat na procedurách, užívat si procházky po kolonádě a v krásném lázeňském městě a den zakončit v bazénu, uvolňující masáží nebo dobrou večeří? Pak jsou pro vás Lázně Luhačovice tím pravým místem. Zkuste třeba nový lázeňský hotel Nivamare s dvoupatrovým wellness, saunovým světem a krásnými výhledy do okolní přírody nebo Spa & Wellness hotel Alexandria, který nabízí nejrůznější pobytové a wellness balíčky s uhličitými koupelemi, wellness a spa rituály, venkovními vířivkami nebo vstupem do fitness centra.

Kromě pěších výletů si tady můžete půjčit kolo či elektrokolo a objevovat okolí z jeho sedla. Kolem Luhačovic je vyznačeno hned několik cyklotras, takže si můžete vybrat, jestli se chcete projet Malým lázeňským okruhem, dát si do těla na Velkém lázeňském okruhu, poznat krajinu na Jižních toulkách Luhačovským Zálesím nebo si zajet na kávu a do Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.

Zdejší unikátní procedury, které můžete vyzkoušet: Inhalace minerální vody Vincentky, Solfatanová koupel, Rašelinová koupel, Galvanická lázeň (elektroterapie), rehabilitace pomocí virtuální reality, Obklad zad ze včelího vosku

Mariánské Lázně: zábava i odpočinek pro celou rodinu

Mariánské Lázně získaly prestižní status klimatických lázní. Hostům tak nabízejí kombinaci přírodních minerálních vod, zřídelního plynu – přírodního oxidu uhličitého, rašeliny, slatiny a bahna a nově oficiálně i léčivé klima. Využívat se bude zejména pro léčbu akutních i chronických plicních onemocnění. Mariánky ale mají dlouhou a unikátní lázeňskou historii s komplexní léčbou nejrůznějších zdravotních neduhů (dýchací obtíže, nemoci trávicího traktu i pohybového ústrojí, gynekologické obtíže a nemoci ledvin a močových cest), prevencí ale i nabídkou wellness nebo relax pobytů pro rodinnou dovolenou.

Město i okolí nabízí spoustu atraktivních výletů, sportovních aktivit a vyžití pro všechny generace. Odpočívejte aktivně při procházkách po krásném lázeňském parku, kolonádě i přilehlých lesích, pobyt na čerstvém vzduchu je součástí zdejší unikátní klimatoterapie. A co teprve zdejší léčivé minerální prameny, ochutnejte třeba ten Rudolfův.

Dopřejte si zasloužený odpočinek a dobijte tělo novou energií, Mariánské Lázně jsou ideálním místem pro ozdravný pobyt i skvělou volbou pro rodinnou dovolenou. Pobyt plný zábavy, relaxace i péče o zdraví poskytnou lázeňské hotely skupiny Ensana, které disponují prostornými rodinnými pokoji a širokou škálou služeb a vybavení, takže splní potřeby celé rodiny.

Zejména pro děti je připraveno mnoho zábavy a atrakcí, včetně dětského klubu, herny, tvořivých dílen, soutěží, sportovních her a mnoho dalších organizovaných aktivit. K ruce jsou navíc animátoři, tudíž vy si mezitím budete moci dopřát relaxaci. Co se týče lázeňských procedur, jsou přizpůsobeny dětem i dospělým. Rodiče se mohou těšit na koupele s minerální vodou, masáže, saunu či speciální wellness programy, děti si mezitím mohou užít dosyta bazén.

Dejte sbohem rýmě a kašli. Vsaďte na těchto 7 jednoduchých návyků a zůstanete fit po celý podzim i zimu

A kam se vydat v okolí lázní? Možností je nespočet: celá řada značených turistických i cyklostezek, golf, naučné stezky Královská cesta či Edwardova cesta, rozhledna Hamelika, Mescéryho vyhlídka či Panská rozhledna nebo rybník Betlém. Nadšeni budete určitě rovněž z parku Boheminium (svět miniatur českých památek a ikonických staveb) nebo nedalekého zámku Kynžvart. (A ještě jeden tip: pokud byste chtěli přijet na romantický víkend, sami s partnerem, případně kamarádkou, a bez ratolestí, vsaďte na pětihvězdičkový hotel Nové Lázně, který je ztělesněním luxusu, komfortu a dokonalého klidu).

Zdejší unikátní procedury, které můžete vyzkoušet: suché uhličité koupele, inhalace minerální vody z Lesního pramene, rašelinové zábaly a obklady, Mariina uhličitá minerální koupel

Priessnitzovy Lázně Jeseník: nejen léčba vodou

Malé, o to ale malebnější lázně, objevíte v nádherné horské krajině Jeseníků a Rychlebských hor. Je tu božský klid, čerstvý vzduch a „rázovitost“ zdejšího kraje vás okouzlí. Zdejší mikroklima je velmi vhodné pro léčení zejména horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu a nervové soustavy. V 19. století je jako úplně první vodoléčebné centrum a hydroterapeutický institut na světě založil Vincenz Priessnitz, místní lidový léčitel. V současnosti tu v moderním hávu navazují na jeho odkaz přírodní léčby za pomoci (nejen) vody.

Léčí se tady zejména poruchy žláz s vnitřní sekrecí, nemoci dýchacího ústrojí, kožní a také duševní choroby. Základem je tady vodoléčba, pro kterou se využívají horské prameny, využívá se též klimatoterapie a pohyb na čerstvém vzduchu, což pacientům „předepisoval“ už sám zakladatel lázní, který podle některých zdrojů doslova „vyháněl“ své pacienty na procházky. Kdybyste rádi vyzkoušeli pitnou kůru, vhodný je Priessnitzův, Bezručův, Večerní a Jitřní pramen. Ty jsou charakteristické svou slabou, zdraví prospěšnou radioaktivitou.

Kromě 11 lázeňských domů nabízí odpočinek a vodoléčebné procedury unikátní venkovní Balneopark. Otevřený je celoročně, nonstop a zcela zdarma. Jde vlastně o takovou vodní zahradu s potůčky, Priessnitzovými lavičkami a střiky. K dispozici je též termální bazén, sauny, vířivka i kosmetické služby. Komfortní ubytování nabízí dominanta lázní, Sanatorium Priessnitz, pokud hledáte něco méně okázalého, nezklame lázeňský hotel Bezruč nebo některý z mnoha penzionů v blízkém okolí.

Jak posilovat imunitu dětí? Tohle radí odborníci i zkušené maminky

Krásné okolí a svěží, čistý vzduch, přímo lákají k pěším vycházkám. Vydejte se po lázeňských stezkách, objevte některé ze 60 pramenů, kouzelné vyhlídky i památné skály. Tak třeba Stezka Vincenze Priessnitze měří zhruba šest kilometrů, má devět zastavení a zavede vás třeba k Jitřnímu či honosně zdobenému Rumunskému pramenu. Anebo se pusťte po Stezce živé vody, kde na necelých sedmi kilometrech narazíte rovnou na 17 léčivých pramenů, také ale potkáte dřevěné sochy pohádkových bytostí nebo přírodní sprchy, což jistě potěší hlavně děti. Na dvoukilometrové dětské stezce si pak mohou zájemci vyzkoušet zážitkový chodníček.

S ratolestmi se můžete pustit také do hledání oblíbených „kešek,“ po okolí je jich ukryto hned několik. Vybírat můžete z mnoha pobytových balíčků, mj. wellness, romantický nebo na posílení imunity.

Zdejší unikátní procedury, které můžete vyzkoušet: Priessnitzův zábal, Priessnitzova lázeň, Vířivá koupel s rašelinovým extraktem, Mořská inhalace, Solno-bahenní koupel s maskou na obličej, Konopná a Arganová koupel, Bahení zábal, Indonéské masáže

Dokonalý relax u sousedů: Kúpele Brusno

Toužíte po pár dnech odpočinku s vaší drahou polovičkou? Vsaďte na překrásnou přírodu a klid Nízkých Tater a vyrazte nabrat síly k našim slovenským sousedům. Nebudete litovat. Lázně Kúpele Brusno patří k těm menším, o to ale pohodovějším. Těšit se můžete na blahodárné léčebné procedury, rehabilitační bazén nebo finskou či parní saunu. Kromě ozdravných pobytů si samozřejmě můžete vybrat několikadenní nebo víkendový balíček s wellness, nabídka je skutečně široká.

Co podniknout, když už se dost nabažíte bazénu nebo saun? Moc hezkým zážitkem je například jízda historickým Horehronským Expresem. Krásnou přírodu si pak užijete v národní rezervaci Dobročský prales, který patří k nejstarším na Slovensku, a pokud vás zajímá historie, vydejte se na hrad Slovenská Ľupča z 13. století. A kdyby se vám tu zastesklo po městském ruchu, zajeďte se projít po Banské Bystrici. Z Kúpelí Brusno můžete vyrazit například do oblíbeného horského střediska Jasná - Chopok, kde lze od jara do podzimu podnikat pěší hřebenové túry, v zimě tady pak najdete výborné podmínky a dokonalé zázemí pro sjezdové lyžování.

V samotných Kúpelích na vás pak čekají kulturní večery, ale můžete si i půjčit společenské hry, nebo třeba dobrou knížku v místní knihovně, zahrát si stolní tenis, petanque nebo billiard. K dispozici jsou i kola nebo hole na nordic walking.

Vezměte děti do sauny. Pomůže bojovat proti nachlazení a uleví při astmatu i alergiích

V hlavní roli tu ale samozřejmě zůstává prvotřídní lázeňská péče s využitím léčivé vody. Nabízí tu nejrůznější druhy léčivých procedur, masáží, ale i kosmetických ošetření. Samozřejmostí jsou také wellness služby, jako je bazén, vířivka nebo sauna

Velkou událostí poslední doby bylo nedávné otevření velkolepých římských lázní Caracalla Spa v lázeňském hotelu Poľana. Součástí nově vybudovaného vodního komplexu na pozoruhodných 3300 metrech čtverečních je bazénový svět, v němž najdete pětadvacetimetrový bazén, relaxační bazén s masážními tryskami, víceúčelový bazén s chrličem vody, perličkami a vodním hřibem, divokou řeku s houpacím zálivem a dětský bazén s atrakcemi a zábavní zónou, a saunový svět s osmi tematickými saunami, tureckým hammam a whirlpoolem.

Témata: Zdraví, Děti, Imunita, Kam s dětmi, Tipy na výlet, Výlety, Bazén, Sauna, první republika, betlém, Nízké Tatry, Kúpele Brusno, Mariánské Lázně, Klíma, Lázně Luhačovice, Odpočinek, Vincentka, Ensana, Slovensko, Rodinná dovolená, Relax, Procedura, Lázně, Chopok, Luhačovice, Bazény na Heureka.cz