Maminka.czDěti a nemoci

Odstáté uši u dětí. Kdy je vhodné uvažovat o přišití a jak probíhá zákrok?

Ivana Ašenbrenerová 30.  6.  2023
Má vaše dítě odstáté uši a máte pocit, že by s tím mělo jednou problém a ve škole by se mu děti posmívaly? Nečekejte do dospělosti a řešte problém ideálně ještě v předškolním věku. Plastická operace odstátých ušních boltců neboli otoplastika se provádí poměrně často a s dobrým výsledkem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Náš nejstarší syn měl opravdu hodně odstáté uši. Kolikrát jsem si říkala, že se mu jednou budou děti ve škole posmívat a že tenhle handicap bychom měli řešit. Překvapivě se mu uši ale kolem šestého roku tak nějak samy „srovnaly“, přesto jsme tehdy uvažovali o plastice. K té nakonec nedošlo, ale mám několik kamarádek, jejichž děti na plastice ušních boltců byly. Odstálé uši jsou sice problém hlavně estetický, ale mají i psychologický aspekt. Pokud už totiž děti chodí do školy a někdo jim neustále jejich handicap předhazuje, může to mít vliv na jejich sebevědomí.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak najít čas si dětmi více hrát? Prozradí psycholožka Radka Kůřilová

Ideální doba pro operaci uší

Jak říká plastická chiruržka Petra Moravcová z DiVine Clinic, operace uší se nejčastěji provádí od pátého či šestého roku věku dítěte. „To je také věk, kdy se mohou děti poměrně běžně setkat s posměchem od vrstevníků. Nemohu říct, zda jsou statisticky více odstálými boltci postiženi chlapci, nebo dívky, ale z principu estetického to řeší spíše holčičky, případně rodiče sami. I když na druhou stranu mám příhodu s chlapečkem, který byl ze svých oušek tak nešťastný, že si je snažil přilepit k hlavě vteřinovým lepidlem,“ říká lékařka. „Osobně preferuji operaci ve věku pěti až šesti let.“

Čím dříve, tím se uši lépe hojí

Kromě psychologického aspektu je vhodné uši přišít brzo i z toho důvodu, že chrupavka boltce je poddajnější, a tudíž se lépe a snadněji modeluje. „Není zde tak velký tah. Ale co je nejpodstatnější, je přání dítěte, ne přání rodiče. Proto dobře motivované dítě je základem úspěchu. Jako lékaři totiž potřebujeme, a tím pádem vyžadujeme spolupráci při zákroku a hlavně po něm,“ vysvětluje plastická chiruržka Petra Moravcová. Pokud tedy máte pocit, že odstáté uši vadí jen vám, ale dítě je naprosto v pohodě, nespěchejte do zákroku.

4 nemoci, kterými se děti nejčastěji nakazí ve škole a školce. Jak na ně?

Jak operace probíhá a musíte ji zaplatit?

Pokud se plastika ušních boltců provede do deseti let věku, hradí ji plně zdravotní pojišťovny, ovšem pouze ve státních pracovištích. V soukromých klinikách je úhrada vždy na vás, tedy rodičích. „Když dítě dobře spolupracuje, je operaci možné provést v lokální anestezii a nezatěžovat malý organismus celkovou anestezií,“ říká lékařka. Otoplastika neboli operace uší je jedním ze základních operačních výkonů plastické chirurgie i otorhinolaryngologie. „Principem je úprava pozice boltce do žádaného postavení. Provádí se zbroušením chrupavky v určité lokalitě a jejím zafixováním speciálně umístěnými stehy. Zákrok, respektive řez, se provádí na zadní ploše boltce, tudíž jsou jizvy po operaci téměř neviditelné," dodává lékařka.

Jak dlouho trvá rekonvalescence?

Operace trvá zhruba hodinu a půl až dvě hodiny. „Po zákroku odchází dítě s obvazem kolem uší a je nutné docházet na převazy, doma čistit záušní prostor, nesportovat a vyvarovat se mechanických nečistot,“ radí Petra Moravcová. Je to prakticky stejný režim jako po kterémkoli operačním zákroku. „Pak nosí dítě dva týdny kompresní čelenku po celý den, pak ji stačí další dva týdny nasazovat už jen na spaní. Bez sportu by dítě mělo zůstat minimálně měsíc. Stehy se vyndávají po dvou týdnech a pak je potřeba běžným způsobem pečovat o jizvu, například masážemi,“ dodává plastická chiruržka.

Klíšťata začínají útočit. Víte, jak co nejlépe ochráníte sebe i děti?
Témata: Děti, Výchova, Děti a nemoci, Dětské nemoci, operace, zákrok, Předškolní věk, Plastika, Plastická operace, Ucho, Ušní boltec, Radka Kůřilová