Maminka.czČasopis Maminka

Odstavování chce čas a trpělivost

, Časopis Maminka
9. 9. 2009
Odstavování chce čas a trpělivost
Z vašeho miminka už je téměř dvouleté batole, ale mléko od vás mu stále chutná. I když mu nabízíte spoustu dalších, nových lahůdek, mateřského mléka se prostě vzdát nechce. Co s tím? Jak přestat kojit, aby to nezpůsobilo vám ani vašemu drobečkovi problémy?

Na to sice existuje spousta fundovaných pouček a rad lékařů i zkušených maminek, ale všeobecný recept, jak a kdy co nejefektivněji odstavit batole od prsu, neexistuje. Každé miminko má totiž své individuální potřeby a každá maminka jiné fyzické předpoklady a představy o ukončení kojení. Je možné pouze definovat určité zásady, jak postupovat, aby proběhlo odstavování co nejpříjemněji. Mateřské mléko je nepochybně to nejlepší, co můžete svému děťátku už od narození dát. A nejde jen o nenahraditelnou výživnou hodnotu. Kromě dodávání velkého množství živin a látek zvyšujících obranyschopnost, je kojení i jedinečnou možností, jak vytvořit a upevňovat citový vztah mezi vámi a vaším děťátkem a jak uspokojit jeho citové potřeby. Proto byste měla pečlivě zvážit, kdy a jak svého drobečka o jedinečný nápoj a příjemné chvíle připravíte.

Kdy je ta správná doba?

K odstavování se postupně přistupuje ve chvíli, kdy již mateřské mléko nestačí na pokrytí nutričních a energetických potřeb dítěte. Kromě látek obsažených v mléce totiž jeho tělo vyžaduje od určitého věku i další látky nezbytné pro správný vývoj. „Odborníci na výživu kojenců a dětí doporučují výhradně kojení do ukončeného 6. měsíce věku. Tehdy by se měl začít zavádět příkrm, ale pokračovat v kojení by maminka měla ideálně až do druhého roku věku, i déle. I při dlouhodobém kojení je mateřské mléko stále kvalitní,“ říká neonatoložka Lucia Haruštiaková.

Na to, kdy dítě odstavit, neexistuje přesný harmonogram. Některé již v určitém věku mateřské mléko nepotřebuje, jiné ano. K odstavení musí být děťátko zralé a připravené, stejně tak jako vy, jeho maminka. Většinou se začínají zavádět první příkrmy (což je počátek odstavování) mezi pátým a šestým měsícem života. Postupným zaváděním dalších příkrmů se potom pozvolna v odstavování pokračuje. Opravdu to funguje a zpravidla bez větších problémů, jak dokazují naše čtenářky – například Katka z východních Čech: „Lukášovi bylo necelých 7 měsíců, když jsem ho začala přikrmovat, měl atopický ekzém, tak jsem začínala raději později kvůli případné alergii. K obědu jsem mu začala dávat mixovanou zeleninu a večer sunar. Kojila jsem tehdy dvakrát v noci a ráno. V devíti měsících jsem přestala kojit úplně i v noci – když se Lukášek probudil, dostal do postele láhev se sunarem a u toho úspěšně usnul. Mléko mi takto postupně zmizelo samo od sebe, takže to bylo úplně bez problémů.“

A například Lucie, maminka dvou holčiček (Adélka, 5 a Týna, 2 roky), nám napsala: „Obě dcerky byly plně kojené šest měsíců, potom jsme začínaly s příkrmy podle rad naší paní doktorky a časopisů – vše probíhalo velmi postupně a v pohodě. Všem maminkám doporučuji, když je čas: hlavně nechvátejte, a když mrňousek zrovna nechce příkrm, tak mu ho nenuťte. Kojení jsem nahrazovala různými příkrmy od zeleninových polévek přes ovoce a mléčné produkty, až nám zbylo jen večerní a noční kojení u Adélky do 18 měsíců a s Týnkou do 20 měsíců. Zaručený recept, jak odstavit dítě od prsu, asi neexistuje, chce to hlavně trpělivost. A užívejte si společné chvíle při kojení – určitě dříve či později skončí.“

Že to jde ve většině případů samo, dokazují zkušenosti většiny maminek. Množství dětí ztratí o kojení zájem samo mezi prvním a druhým rokem věku. Dítě v této době dostává z mateřského mléka přibližně 30–40 % energie, ostatní mu již dodávají příkrmy. Když odstavíte dítě z jakýchkoli důvodů příliš brzy, můžete tím negativně ovlivnit především jeho obranyschopnost. „Z nutričního hlediska (dodávání živin) již existuje dostatek skutečně kvalitních formulí, které nahradí mateřské mléko. Co ale nedokážeme nahradit, je unikátní směs bioaktivních a imunoaktivních látek, které tvoří specificky a podle momentální potřeby organismus každé matky. Jsou to třeba protilátky, které přestupují do mateřského mléka a mají důležité místo v obranyschopnosti dítěte,“ připomíná MUDr. Haruštiaková.

Pravidla úspěšného odstavování

Kojení by měly maminky ukončovat pomalu a postupně. Celý proces vyžaduje dostatečné množství času, někdy i několik týdnů, a notnou dávku trpělivosti. Náhlé odstavení může vašemu malému způsobit fyzické i citové trauma. Aby se vám podařilo ukončit kojení bez větších problémů, měla byste dodržovat některá pravidla a upravit denní režim podle toho, jakým způsobem odstavování probíhá. „Jako první by se mělo vynechat kojení, o které dítě jeví nejmenší zájem. Další kojení se doporučuje vynechat nejdříve za tři čtyři dny, aby tvorba mléka klesala pomalu bez pocitů plnosti prsů a aby i dítě mělo čas se s novou situací vypořádat. Některá kojení mohou být pro dítě důležitější (večerní usínání), proto je dobré je vynechat jako poslední,“ radí doktorka Haruštiaková.

Měla byste se také vyhýbat místům a situacím, které dítěti kojení připomínají, a snažit se upoutat pozornost dítěte v době kojení nějakou oblíbenou činností. A potom mu samozřejmě nabízet jídla, o kterých víte, že mu chutnají, a to nejlépe před obvyklým časem kojení. Myslete také na to, že váš drobeček potřebuje v době odstavování více vaší pozornosti, mazlení a fyzického kontaktu. Dítě se totiž může obávat ztráty jistot, jak upozorňuje lékařka. Stoprocentně pomůže, když do procesu zapojíte další členy rodiny - tatínek může dítě zabavit a nakrmit místo maminky.

„Dcera byla zvyklá usínat při kojení, krmila jsem ji i třikrát za noc. Aby bylo reálné přestat v noci kojit, musela jsem spát v obýváku, aby mě neviděla. Když se v noci probudila, nakrmil ji tatínek. A fungovalo to – po týdnu se přestala v noci budit a já jsem se mohla přestěhovat zpět do ložnice,“ potvrzuje nezbytnost pomoci rodiny Sylva z Olomouce.

Ne vždy se daří

Možná jste si už v těhotenství říkala, že své miminko budete kojit, jak nejdéle to půjde. Pokud se vaše představy shodují s potřebami miminka, je vše v pořádku. Mnohdy se ale stává (ruku na srdce), že už byste nejradši svého malého jedlíka od prsu odstavila, ale ono to nejde. Na přísun sladké dobroty si tak zvykl, že si bez ní nedovede představit jediný den, a co horšího – ani noc. A to přestože už oslavil své druhé narozeniny. Už několik měsíců toužíte po tom, že se po dlouhé době pořádně vyspíte nebo že se už nebudete muset při výletech se známými obnažovat, kdykoli si váš malý vzpomene.

„Snažila jsem se svého druhého syna Jakuba odstavovat přibližně od 15 měsíců, ale pokaždé, když jsem odmítla dát mu z prsu, ztropil hysterickou scénu, vztekal se a brečel, takže jsem vždy „vyměkla“. Do jeho dvou let jsem ho kojila i třikrát za noc a stálo mne to spoustu energie. Nechtěla jsem mu mléko upírat, když ho vyžadoval, ale už jsem byla kvůli nočnímu vstávání hodně unavená. Neustále jsem přitom myslela na to, že bude Kuba nešťastný a vykolejený, až ho přestanu kojit. Teď už vím, že to byl spíše můj blok než jeho. Po třech dnech, kdy jsem mu nedala (s pomocí manžela a lahvičky) v noci napít, prospal celou noc a sám pak přestal kojení vyžadovat,“ vzpomíná naše čtenářka Iveta na poslední fázi svého kojicícho maratonu.

Mnohdy je to spíše otázka psychiky maminky. Chce svému drobečkovi dopřát to, co je pro něj nejlepší, ale současně zápasí s ohromnou únavou. Vždy je třeba mít na paměti, že jde o zdraví jak dítěte, tak i maminky, která musí být právě pro své dítě a celou rodinu zdravá a svěží. Tak se netrapte tím, že svému dvouletému jedlíkovi odstavením uškodíte - on to určitě zvládne, stejně jako všechny ostatní děti.

Kdy musíte přestat kojit

Jsou maminky, které by už rády s kojením přestaly, ale jejich drobeček je malý závisláček na mateřském mléce a nechce se ho jen tak vzdát. Na druhou stranu je ale i mnoho maminek, které by naopak chtěly kojit dlouho, ale nemohou. Co může být důvodem k tomu, že maminka musí přestat kojit? Především je to jakékoli závažné onemocnění, kdy nutná terapie může být pro dítě škodlivá (například cytostatika, která se používají k terapii nádorových onemocnění), nebo vážné infekční onemocnění. Dále když je stav maminky natolik závažný, že kojení představuje pro její organismus nadměrnou zátěž. Další příčinou je vážná psychická porucha, laktační psychóza matky.

Důvodem k ukončení kojení nejsou běžná onemocnění, ať už vaše, nebo dítěte, jako je chřipka či nachlazení. Kojení má v těchto případech naopak ochranný vliv, protože tělo matky produkuje protilátky přecházející do mateřského mléka, a ty dítě chrání. „Stejně tak neplatí, že se kojení musí ukončit při podávání antibiotik mamince. Lékař může předepsat i léky vhodné při kojení. To platí i u jiných, třeba chronických onemocnění maminky (epilepsie, autoimunitní choroby). V drtivé většině případů se dá najít alternativa léčby, která je kompatibilní s kojením. Důvodem není ani zánět prsu matky – naopak, kojení odsává mléko z prsu nejúčinněji a tím pomáhá v léčbě,“ upozorňuje neonatoložka MUDr. Lucia Haruštiaková.

Jak tedy radí odborníci i zkušené maminky, všechno chce svůj čas. Nespěchejte na svého drobečka jen kvůli tomu, že sousedka, která má o něco mladší dítě, už úspěšně kojit přestala. Každá maminka kojení dříve či později ukončí a mnohé z nich na tyto vzácné chvilky souznění se svým miminkem ještě dlouho a rády vzpomínají.


Maminčin odborník

MUDr. Lucia Haruštiaková neonatoložka, Perinatologické centrum, Fakultní nemocnice v Praze-Motole

  • Zásady úspěšného odstavování
  • Jako první vynechejte kojení, o které dítě jeví nejmenší zájem.
  • Vyhýbejte se místům a situacím, které dítěti kojení připomínají.
  • Snažte se převést pozornost dítěte na něco jiného – oblíbená činnost, hračky, kamarádi…
  • Nabízejte dítěti před časem kojení oblíbená jídla.
  • Věnujte dítěti zvýšenou pozornost, více se s ním mazlete.
  • Zapojte ostatní členy rodiny (především tatínka).

NÁŠ TIP

Pokud se nedaří kojení ukončit, zkuste trik s přelepením bradavky. Vysvětlete svému batolátku, že maminka má „bebí“, a nemůže mu dát mlíčko. Uvidíte, že to bude respektovat.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Trpělivost, Večerní usínání, Nejmenší zájem, Oblíbená činnost, Čas, Psychická porucha, Perinatologické centrum

Mohlo by vás zajímat
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty

Horoskopy

Kozoroh Milí Kozorozi, jindy se do práce těšíte a jste na pracovišti jako první. Nyní je to jinak. Mnohdy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné