Maminka.czMateřství

Odvaha, nebo nezodpovědnost? Seznamte se s nejstaršími matkami světa!

Veronika Zenklová 31.  3.  2021
Kdy je žena příliš stará na to stát se matkou? Není věk jen číslo? Tohle jsou ženy, které počaly děti v babičkovském věku. Někdo je obdivuje, jiný soudí.

V Bibli se můžeme dočíst, že Abrahámova manželka Sára porodila syna Izáka v devadesáti letech. Ellen Ellisová z Walesu přivedla ve dvaaosmdesáti letech v roce 1776 na svět své třinácté dítě, Američanka Ruth Alice Kistlerová porodila v sedmapadesáti letech v roce 1956 a Italka Rosanna Dela se stala matkou ve třiašedesáti letech v roce 1994. A ve výčtu maminek důchodového věku můžeme směle pokračovat. 

Nejstarší prvorodičkou světa se stala údajně sedmdesátiletá Radžo Déví z Indie, která po umělém oplodnění porodila v roce 2008 své první dítě. V témže roce se v Indii narodili po umělém oplodnění sedmdesátileté Omkari Panwar dvojčata, chlapec a děvče. Žena už tou dobou sice měla dvě dospělé dcery, ale chtěla dát svému muži ještě syna, aby rodině zajistila právoplatného dědice.

Dar i prokletí

Nejznámější je asi příběh Adriany Iliescuové (82), která v roce 2005 přivedla na svět holčičku ve svých téměř v 67 letech. Dodnes vzbuzuje rozporuplné názory z mnoha různých hledisek – ať už těch etických, výchovných nebo třeba biologických. Dnes je dívce 16 let a se svou matkou má prý hezký vztah.

Zatímco někdo si klepe na čelo a poukazuje na nesoudnost a sobectví takového rozhodnutí, jiný podporuje názor, že každá žena má právo rozhodnout se svobodně, kdy a za jakých podmínek se stane matkou.

A zatímco ve světě mohou ženy trhat rekordy v pozdním mateřství, české zákony jsou takovým "experimentům" daleko méně otevřené. Služby center asistované reprodukce jsou zdravotními pojišťovnami hrazeny pouze do 40 let věku ženy a od osmačtyřiceti se možnost umělého oplodnění zcela uzavírá.

Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Každá máma potřebuje inspiraci a věřit, že to dělá správně, říká Gabriela Lašková
Témata: Těhotenství, Slavné maminky, Láska a vztahy, Galerie, Mateřství, Umělé oplodnění, Maminky ve světě, Důchod, Zodpovědnost, Věk, Odvaha, Izák, Žena, Indie, Ruth, Abrahám, Matka, Nejstarší matka
Mohlo by vás zajímat
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
wall
Porodnice
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky