Maminka.czPříběhy

Odvážní manželé procestovali s tříletou dcerkou už téměř celý svět. Z holčičky už je zkušená harcovnice, říkají

Simona Procházková 11.  2.  2024
Znáte přísloví, že kdo nechce, hledá důvody, a kdo chce, hledá způsoby? Tak přesně tím se řídí mladí britští manželé Alex a Scott, rodiče tříleté Adelaide. Cestují po světě jen v rámci své dovolené, přesto už zvládli navštívit 32 zemí. Zaměstnání ani malé dítě pro ně nejsou v jejich cestovatelské vášni překážkou. Jak to dělají?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Šestadvacetiletá Alex a dvaatřicetiletý Scott Stroudovi žijí v britském Wiltshiru. Alex je marketingovou manažerkou a její manžel pracuje ve stavebnictví. Seznámili se před šesti lety a poté, co spolu strávili pár dovolených, si rychle padli do noty v tom, že oba touží projezdit svět křížem krážem, zároveň se ale nechtějí vzdát svých zaměstnání.

Jejich společná vášeň pro cestování a objevování světa je podle jejich vlastních slov ještě více stmelila a upevnila jejich vzájemný partnerský vztah. Během pouhých šesti let navštívili celkem 32 zemí, včetně hodně exotických destinací. A to vše zvládli výhradně jen v rámci své dovolené, kterou mají ve svých zaměstnáních 25 dní ročně. Téměř polovinu svých dobrodružných výprav absolvovali s malou dcerkou.

VIDEO: Blesk Podcast: Saša (7) si Everest vyprosil, Zara (4) předbíhala dospělé, říká jejich otec

Nedokážeme sedět doma!

Jaké je tajemství jejich zdánlivě vzrušujícího životního stylu? „Když máme volno, nikdy ho netrávíme nicneděláním. Nestane se, že bychom jen tak seděli doma, vždy vymyslíme nějakou činnost, aby se něco dělo. Ani jeden z nás není typem člověka, kterého by uspokojovalo ležet na gauči a dívat se na televizi nebo prostě zahálet,“ říká Alex.

Jejich práce jim umožňuje poměrně slušný příjem, rozhodně to ale nejsou žádní zhýčkaní boháči. „Žijeme dost skromně, nejsme materialisticky založeni. Neutrácíme za zbytečnosti, nechodíme na jídlo do restaurací, nepotřebujeme drahé auto ani nejmodernější elektroniku,“ přiznává Scott. Většinu peněz investují právě do svých dovolenkových cest. Viděli už celou řadu zajímavých míst, a to včetně Nového Zélandu, Spojených států, Japonska, Kuby, Jižní Koreje, Islandu, Singapuru nebo Lotyšska. Malá Adelaide, která se narodila v roce 2021, s nimi byla již v 15 zemích.

Dovolenou si plánujeme na celý rok dopředu

Sami říkají, že nejsou žádnými extra dobrodruhy, kteří by vyráželi naslepo a bez předchozí pečlivé přípravy. Své cesty se snaží plánovat dostatečně dopředu a podle rozpisu své pracovní dovolené. K tomu kalkulují i se státními svátky a mnohdy jsou ochotni pracovat přesčas nebo o víkendech, aby dostáli svým pracovním závazkům a mohli zmizet bez výčitek za zážitky na cesty. „Pokaždé rezervujeme dovolenou hodně dopředu a oba počítáme s tím, že si vždy musíme napracovat své úkoly v zaměstnání,“ svěřil se Scott. „Na které cesty nejraději vzpomínáme? To se nedá jednoznačně říct, ale jednou z nejúžasnějších a nejpovedenějších byla určitě Černá Hora, kde byl přímo božský klid,“ vzpomíná Alex.

Akční rodiče Bulánkovi berou své dcery všude s sebou. Na vodu, treky po horách nebo do exotiky. Jaké jsou jejich tipy?

S miminkem v nosítku za dobrodružstvím

Když přišla na svět dcera Adelaide, nevěděli, zda budou moct pokračovat ve svém milovaném cestování, ale rozhodli se to prostě zkusit. A ono to šlo, a dokonce poměrně hladce. V pouhých třech měsících je malá Adelaide doprovázela na španělskou Gran Canarii a dnes manželé s láskou i dojetím vzpomínají, jak zábavné a nevyzpytatelné je cestování s miminkem. Z holčičky je už zkušená harcovnice a umí se prý bez problémů přizpůsobit a jen tak něco ji nerozhodí. Pro své „výlety za hranice všedních dní“ využívají i prodloužené víkendy, všemožně se zkrátka snaží skloubit svou vášeň s pracovními povinnostmi.

Co radí Alex se Scottem ostatním rodičům, kteří váhají, zda vyrazit s malými dětmi za poznáním za hranice? „Jděte do toho, letenky i ubytování se dají sehnat za velmi příznivé ceny, když cestu plánujete dostatečně s předstihem. Hodně také ušetříte, když vyjedete mimo hlavní sezonu. A pokud se chystáte někam dál od domova, je fajn zjistit si, které země jsou ještě blízko a na dosah. Zvládnete jich tak navštívit více najednou, během jedné dovolené. Cestování je velmi obohacující a rozšiřuje obzory,“ shodují se akční manželé.

Čtyřletá česká holčička na Mount Everestu. Tenhle světový rekord vám vyrazí dech!
Témata: Příběhy, Cestování, Zajímavosti, USA, Cestování s dětmi, Nový Zéland, Lotyšsko, Japonsko, Gran Canaria, Vášeň, Everest, Holčička, Island, Černá Hora, Zara, Jižní Korea, Tříletá dcerka, Adelaide, Dovolená, Manžel, Dcerka, Scott