Maminka.czPitný režim

Ohrožuje trendy nápoj PRIME zdraví dětí? Výživová poradkyně prozkoumala složení

Vanda Stöckbauerová 9.  11.  2023
Novým hitem mezi dětmi a teenagery je nápoj PRIME. Propagují ho slavní zahraniční i domácí influenceři a děti se po něm můžou utlouct. Co se vlastně skrývá za lákavým designem? Výživová poradkyně Martina Weisserová se podívala na složení a varuje před potenciálními riziky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přiznám se, že jsem o nápoji Prime slyšela poprvé zhruba před týdnem, když začal plnit mediální prostor. Myslela jsem, že je oblíbený hlavně u puberťáků, podobně jako různé energy drinky, ale chyba lávky. Prime hraje prim už u druháků, jak jsem se přesvědčila z vlastní zkušenosti. Fotku lahvičky jsem ukázala sedmiletému synovi s dotazem, jestli ví, o co jde. A z odpovědi jsem byla dost překvapená. „No jasně, to je Prime, to mají k pití kluci ze třídy. Ale ten modrej je prý hrozně hnusnej,“ odpověděl syn. Nevěřícně jsem se zeptala, jestli ho ochutnal. „Ne, to jsem slyšel od jednoho youtubera…“

Takže milé maminky, pokud máte doma dítě školou povinné, téma se týká i vás. I když ho potomkovi nekoupíte, můžete se vsadit, že někdo ze spolužáků ho do školy přinese. I kdyby jen kvůli barevné lahvičce, kterou si pak naplní vodou... Protože pít z lahvičky Prime je zkrátka in.

VIDEO: Margit Slimáková: Obezita u dětí

Výrobce se zaštiťuje tvrzením že, existují dva typy nápojů Prime: Hydratační, který neobsahuje kofein, a energetický, který ho obsahuje. Oba produkty se od sebe výrazně liší. Prime Energy obsahuje srovnatelné množství kofeinu jako jiné nejprodávanější energetické nápoje, přičemž vše spadá do zákonného limitu zemí, ve kterých se prodává. Před uvedením na trh splňoval všechny směrnice FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) na obalu i v marketingových materiálech je jasně uvedeno, že se jedná o energetický nápoj a není určen pro osoby mladší 18 let.

Dva typy nápoje

Nápoj Prime je k dostání v různých příchutích, které jsou od sebe rozeznatelné barevností obalu. Cílem je samozřejmě nasbírat celou edici. A nejedná se o levnou záležitost. Jedna láhev stojí okolo 200 Kč. Z byznysového hlediska jde o senzační fenomén, z pohledu zdraví už méně. „Na trhu jsou dva druhy nápoje Prime, oba se prezentují jako řada sportovních a energetických nápojů, které propagují youtubeři. Původně pochází z USA, kde této značce propůjčil svou tvář influencer a boxer Logan Paul. Evropská verze se později začala vyrábět ve Velké Británii. Co se musí nechat, Prime má skvělý marketing, krásně barevné obaly a tím je obrovským lákadlem a hitem pro školáky, kteří ho dobře znají ze sociálních sítí. Oba nápoje je ale třeba od sebe odlišit, byť na první pohled vypadají stejně,“ vysvětluje Martina Weisserová, hlavní výživová poradkyně KetoDiet. Ponechme stranou přemrštěnou cenu a pojďme se podívat na složení.

Prime hydration drink 500 ml

Složení: filtrovaná voda, kokosová voda z koncentrátu, regulátor kyselosti (kyselina citronová, fosforečnany draselné), přírodní aroma, sladidlo (sukralosa, acesulfam-k), L-isoleucin, l-valin, l-leucin, antioxidant (alfa-tokoferol), vitamíny (E, A, B6, B12)

„Tento nápoj je marketingově označován za hydratační. Z pohledu legislativy je to ale nadřazování nápoje nad jiné tekutiny, jako je například i obyčejná voda, jejichž efekt na lidský organismus je též hydratační. Proto už jen z tohoto hlediska dochází ke klamání spotřebitele a vy si kupujete vlastně předraženou vodu obohacenou o pár dalších látek a umělá sladidla,“ vysvětluje Martina Weisserová a doplňuje: „Ani pro sportovní výživu mi nedává tento nápoj žádný smysl a jako nápoj pro každodenní pití už vůbec ne. Půllitrová láhev tohoto nápoje mimo jiné obsahuje 700 mg draslíku, což může být potenciálně nebezpečné hlavně proto, že draslík je třeba do těla dodávat v kombinaci se sodíkem, který efekt draslíku snižuje. Samotný draslík totiž v takovém množství může mít závažný dopad na ledviny, můžeme pociťovat brnění v končetinách, někdy se objevuje zvracení a průjmy. Správná hladina draslíku v krvi je velmi důležitá, při větším poklesu nebo zvýšení této hladiny jsme ohroženi náhlou srdeční zástavou. A v neposlední řadě ani pravidelná konzumace umělých sladidel, v tomto případně je to sukralosa a acesulfam-K, není pro děti nijak prospěšná.“

Prime energy drink 355 ml

Složení: Sycená filtrovaná voda, kokosová voda z koncentrátu, kyselina citronová, přírodní aroma, laktát vápenatý, citrát hořečnatý, citrát draselný, citrát sodný, kofein, sukralóza, sorban draselný (konzervant), benzoan sodný (konzervant), L-theanin, inositol, glukuronolakton , Taurin, Acesulfam draselný, Pyridoxin hydrochlorid (vitamín B-6), kyanokobalamin (vitamín B-12), Kofein: 200mg.

„Energetické nápoje obecně obsahují poměrně vysoké množství kofeinu, nápoj Prime dokonce 200 mg, což je 3x více než v jednom šálku kávy. V kombinaci s dalšími látkami se ještě znásobí jeho účinek. Jisté je, že děti ke svému přirozenému vývoji žádné psychostimulační látky nepotřebují. Nepotřebují je dokonce ani při sportovní činnosti, kdy je důležité doplňovat hlavně tekutiny a spíš minerální látky,“ vysvětluje Martina Weisserová.

Některé evropské státy se rozhodly ochránit zdraví svých dětí, a proto zakázaly prodej energetických nápojů nezletilým, prvním z nich byla Litva již v roce 2014. Ve Skandinávii a na Islandu lze tento druh nápoje koupit jen v lékárně. Od letošního roku zakázalo prodej energetických nápojů mladistvým do 18 let sousední Polsko.

Řada studií totiž upozorňuje na nebezpečí těchto u dětí velmi oblíbených drinků. Častá konzumace může vést k hyperaktivitě a na tyto nápoje si lze i snadno vytvořit závislost. Někdy si mladiství kupují i několik plechovek denně! Martina Weisserová před  energy drinky varuje: „Může docházet k bolestem hlavy, k poruchám srdeční činnosti, jako je zrychlený tep, arytmie, zvýšený krevní tlak nebo k poruchám nervového systému, které se projevují špatným spánkem, podrážděností, nervozitou, úzkostnými stavy nebo migrénou.“

Přestože na energetickém nápoji Prime najdete upozornění, že nápoj není vhodný pro děti a kojící ženy, je s druhým typem nápoje velmi snadno zaměnitelný. A právě podobně vypadající balení je jedním z potenciálních nebezpečí. Příchutě energy řady vesměs kopírují příchutě Prime hydrate, což může vzbudit dojem, že jde o stejný nápoj.

Z mého pohledu proto ani jeden z těchto nápojů do pitného režimu dětí nepatří a nemá v něm žádné opodstatnění. Může spíš ublížit, než by byl jakkoliv prospěšným. Protože česká legislativa prodej energetických nápojů zatím nijak nereguluje, je to na nás rodičích. Musíme s dětmi o nebezpečí komunikovat, trpělivě jim vysvětlovat, proč jsou nevhodné, a mít jako rodič přehled o tom, za co naše děti své peníze utrácejí,“ uzavírá Martina Weisserová.

Mezi dětmi frčí kratom. Jak moc je pro ně nebezpečný? Zeptali jsme se odborníka
Témata: Zdraví, Výživa a stravování, Pitný režim, USA, Polsko, Taurin, Margit Slimáková, Influencer, Arytmie, Poradkyně, Draslík, Velká Británie, Skandinávie, Výživová poradkyně, Prime, Drink, Trend, Litva, Island, Nápoj, Zdraví na Heureka.cz

Video