Maminka.czbezpečnost na internetu

On-line stalking jako moderní hrozba. Jak poznat, že vás někdo tajně sleduje?

inf vas 19.  6.  2024
Smartphone se v současnosti proměnil v našeho důvěrníka, kterému svěřujeme skoro všechny detaily osobního života. I když je obrovským pomocníkem, který nám každý den ulehčuje život, může mít i své stinné stránky. Například když se v něm objeví sledovací aplikace, která monitoruje nejen naši polohu, ale i navštívené weby a používané aplikace nebo obsah zpráv.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Každý osmý dotázaný Čech ve svém telefonu někdy našel sledovací aplikaci, kterou si sám nenainstaloval, tedy stalkerware. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu značky Avast. Tyto aplikace nejčastěji sledovaly polohu dotyčného (51 %), navštívené webové stránky (44 %) a čas strávený v jiných aplikacích (31 %). Kromě toho jejich prostřednictvím útočníci také zjišťovali, s kým jejich oběť komunikovala (23 %), obsah jejích zpráv (21 %) a obsah hovorů (19 %). 

I když to zní dost děsivě, v praxi je nejčastěji stalkerem někdo z blízkého okolí oběti. Může to být třeba žárlivý partner, který pod nějakou záminkou získá přístup k vašemu telefonu a nainstaluje a skryje v něm onu „špehovací“ aplikaci a následně může sledovat vaše aktivity, aniž byste o tom měli tušení. 

VIDEO:  Podcast Maminka: Jak zařídit, aby bylo dítě v on-line světě v bezpečí?

Vybíjí se vám rychle baterie? Zbystřete

Stalkerware lze odhalit například podle nezvykle rychlého vybíjení baterie, sníženého výkonu či celkově podivného chování vašeho zařízení. „Nejdřív se mi rychleji vybíjela baterka, byl jsem zvyklý, že mi baterka vydrží déle. Dal jsem to pak IT specialistovi, který mi následně zkontroloval celý telefon, a našel sledovací aplikaci,“ uvedl jeden z respondentů průzkumu.

Podle odborníků je kvůli sociálním sítím a dalším technologiím on-line stalking stále větší hrozbou. „Stejně jako v celé společnosti je i v oblasti kriminality využívání moderních technologií stále populárnější,“ říká Pavlína Komedová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí. „Oběti přitom mnohdy veřejně sdílí své citlivé údaje a informace, takže pachatel může mít dobrý přehled o jejich denním programu, kde se kdy obvykle nacházejí, s kým se vídají a podobně. V této souvislosti je namístě apelovat, aby lidé věnovali pozornost svému pohybu na sociálních sítích a rozsahu informací, které o sobě zveřejňují.“

To potvrzuje i Naďa Gubová, vedoucí sociálních služeb organizace proFem: „Stále více žen se setkává s kybernásilím, tedy různými formami násilí, manipulace, obtěžování nebo kontroly, které se děje v on-line prostoru nebo za využití moderních technologií, včetně mobilních aplikací. Různé formy kybernásilí pozorujeme v kontextu domácího násilí už dlouhodobě: Sledování oběti za využití různých aplikací, GPS v autě, zahlcování SMS zprávami, zprávami přes jiné komunikační aplikace nebo zahlcování hovory, ale řadíme sem i třeba kontroly bankovních účtů, zpráv či e-mailů obětí.“

Děti a sociální sítě. Neznají rizika a mnohdy sdílejí intimní fotky. Každý pátý se setká s tzv. sextingem. Jak je ochráníte?

Kontrolujte i telefon nebo tablet dětí

Stalkeři však mohou využívat i jiné, zákeřnější metody ke sledování svých obětí. „Poměrně často se setkáváme s tím, že pokud oběť odejde  z násilného vztahu, zneužívá násilný partner ke kontrole telefon nebo tablet dětí. Mnohdy děti od násilného rodiče poprvé takové zařízení dostanou. Je důležité, aby oběti kontrolovaly nejen svá zařízení, ale také zařízení dětí a dbaly na jejich bezpečnost,” vysvětluje Branislava Marvánová Vargová, vedoucí sociálních služeb ROSA – centrum pro ženy.

Někdy však odhalení sledovací aplikace není jednoduché. „Stalkerware se může vydávat za jiné programy, jako například rodičovské aplikace nebo aplikace nastavení zařízení. Některé verze jsou schopné i kompletně schovat svoji ikonku v zařízení. Bohužel je pravděpodobné, že mnoho obětí jej tak nemusí vůbec objevit,“ varuje Jakub Vávra, analytik hrozeb Avastu. 

ROZHOVOR: Sociální sítě jsou pro děti něco jako rakovina mozku, říká neurolog Martin Jan Stránský

Tipy, jak se bránit on-line stalkingu

  • Sledujte chování svého zařízení. Pokud pozorujete snížený výkon, rychlejší vybíjení, změny v nastavení a velké množství chybových hlášek u programů, které do té doby fungovaly, je možné, že je ve vašem zařízení stalkerware.
  • V případě podezření nechte své zařízení zkontrolovat spolehlivým antivirem, který automaticky rozlišuje stalkerware od ostatního malwaru a upozorní vás na jeho přítomnost v telefonu.
  • Pokud ve svém zařízení odhalíte sledovací aplikaci, restartujte jej do nouzového režimu. Tím se zastaví veškeré aplikace třetích stran a zjistíte, která z nich vašemu zařízení škodí. Následně zařízení znovu zapněte, zkontrolujte i zbylé aplikace a jakýkoli podezřelý software odinstalujte. Aplikace lze prověřit i jednoduchým vyhledáním uživatelských hodnocení na internetu.
Témata: děti a telefon, internet, bezpečnost na internetu, Průzkum, Tablet, oběť, on-line, kyber, máma a táta na síti, Zařízení, Hrozba, SMS, Stalking, Bílý kruh bezpečí, Aplikace, Rosa, Avast, Osobní život, Telefon, Tablety na Heureka.cz