Maminka.czŠkolák

Ona si na mě zasedla, mami! Co s tím, když dítě tvrdí, že ho učitelka nesnáší?

Simona Procházková 2.  9.  2020
Nechce chodit do školy? Vymlouvá se na bolení bříška, aby tam ráno nemusel? Netěší se na spolužáky? Vzájemný vztah mezi malým školákem a jeho učitelem ovlivní naprosto vše, zdaleka nejen známky a prospěch. Co dělat, když si potomek doma stěžuje, že ho učitel nemá rád, je k němu nespravedlivý nebo ho dokonce šikanuje?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Každý rodič nejspíš dobře ví, že existují telefonní hovory, které spolehlivě zvednou tlak a vyvolají určitou úzkost. Když se na displeji objeví číslo pedagoga vaší ratolesti, píchne v oblasti žaludku asi každého. Je to pokaždé jako časovaná bomba. Co se dozvím, až to zvednu a hovor přijmu? Většinou se pak sice jedná jen o to, že se vám učitelka pokoušela neúspěšně poslat email nebo potřebuje vědět, zda dítě zůstane v odpolední družině. Přesto, pokaždé jde o adrenalinový sport,“ říká s úsměvem dvojnásobná maminka Veronika.

I učitel je jen člověk!

Jistě, i učitelé jsou jen lidé a podléhají emocím, někteří žáci jsou jim zkrátka sympatičtější než druzí, mají své obavy, problémy a nejistoty. Pedagog má běžně ve třídě pětadvacet nebo dokonce třicet neposedů a potřebuje udržet určitý řád. A je na něm, jak se k tomu postaví a do jaké míry ovládá umění sebekontroly a jak udrží případné negativní pocity „na uzdě“. Jak se zachovat a řešit situaci, když vaše dítko doma permanentně fňuká, pláče nebo se cítí ukřivděné a přesvědčuje vás, že ho učitelka ignoruje nebo mu nějakým způsobem z jeho pohledu ubližuje? Podle čeho poznáte, kdy mu věřit? Co s tím, abyste někoho nespravedlivě neobvinili?

Jak navázat vztah s učitelkou vašeho dítěte? A na co se ptát?

Pozor na ukvapené závěry!

Mluvit s dítětem o tom, zda ho jeho učitel má, nebo nemá rád, je velmi obtížné, doslova chůze po tenkém ledě, a na místě je obrovská obezřetnost a sebeovládání. Jaký postoj zaujmout? Jde o odvěké dilema, zda poslechnout srdce (moje dítě je v tom přeci nevinně a nikdo nemá právo mu ubližovat), nebo se spolehnout na hlavu a zdravý úsudek. Snažte se problém řešit věcně a nenechte se ovlivnit „rodičovským“ úhlem pohledu, totiž že vaše ratolest je bez chyb, vše, co vám vykládá, musí přeci být pravda a proč by si vymýšlela? Tady je pár praktických tipů, jak si se stížností „můj učitel mě nesnáší“ poradit a pokusit se vztah dítěte k učiteli zlepšit.

*Promluvte si bez emocí

Opakuje se to dnes a denně a vás už dost unavuje neustále dokola řešit mantru „zasedl si na mě, nenávidí mě a já nevím proč“? Na rovinu si o všem popovídejte, ptejte se a věnujte pozornost tomu, co vám odpovídá. Nechte stranou emoce, zůstaňte v klidu a nad věcí, nebojte se vyptávat, z dětských odpovědí si leccos sami odvodíte a domyslíte.

Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?

*Pokuste se obrátit jeho názor

Vyslechněte si veškeré stížnosti a zkuste svými komentáři nebo „nenápadnými“ poznámkami pozměnit tok myšlenek potomka. Například namísto toho, abyste se zaměřovali na to negativní a „šťourali se“ v tom, co je špatně a kde kdo udělal chybu, požádejte dítě, aby si vzpomnělo na dobré a pozitivní zážitky a okamžiky, které s učitelem zažilo, kdy ho pochválil, ocenil, pomohl mu, povzbudil.

*Podporujte jeho sebedůvěru

Udělejte si s potomkem takový malý brainstorming. Povídejte si s ním o jeho silných stránkách, vyzdvihněte jeho dobré vlastnosti, zjistěte, jaký vztah má se spolužáky, jak ho přijímají, jakou pozici má ve třídě, jak se chová v kolektivu vrstevníků a rovněž, jak oblíbený je učitel u ostatních, co na něm oceňují, co se spolužákům ve třídě na jejich pedagogovi líbí, proč ho mají rádi. Povzbuzujte ratolest k pozitivnímu myšlení v rámci hesla „je lepší vidět sklenici napůl plnou než poloprázdnou“.

Jarmila: Jsem učitelka a šikanují mě rodiče

*Pozor na názor „všechno, nebo nic“

Zapracujte na tom, abyste dítěti dokázali ukázat, že striktně černobílé vidění okolního světa je špatné a nepřináší nic dobrého. Tvrdí vám, že ho učitel nemá rád, pořád ho kárá a napomíná a nikdy ho nevyvolá, když se hlásí? Když budete pozorní, možná při delším rozhovoru zjistíte, že ho nevyvolal včera a dnes a minulý týden mu udělil malou výtku za vyrušování v hodině. Děti mají často tendenci brát si vše hodně osobně a z jedné poznámky nebo napomenutí se v jejich mysli vyklube myšlenka „nesnáší mě“.

*Zaměřte se na dovednosti

Co mají ostatní, a já ne? Požádejte potomka, aby se zamyslel a popsal vám, jaké schopnosti a dovednosti jeho spolužáků se podle něj učiteli líbí a hodnotí je pozitivně. A pak se společně zaměřte na to, jak by si on sám mohl tyto, podle něj chvályhodné, vlastnosti a dovednosti osvojit a následně pozitivně zapůsobit na pedagoga.

*Připravte strategii, určete cíl

Dítěti můžete hodně pomoci tím, když se pokusíte společnými silami maximálně snížit počet případů a situací, o kterých si samo myslí, že učiteli vadí a za které ho kárá. Prvním krokem je nutně identifikovat překážky, které stojí v cestě (neplnění zadaných úkolů, pozdní příchody, nepozornost při hodině, hlučný projev…) a vynaložit veškeré úsilí k jejich odstranění. Podpořte ho a požádejte o totéž například nějakého blízkého kamaráda.

Poradna: Co mám dělat, když se syn straní ve škole kolektivu?

*Zajímejte se o spolužáky

Pokuste se zjistit, jak se potomek chová, když je mezi svými vrstevníky, jakou roli zastává, jak se k nim chová, zda ho respektují, jestli nedochází k šikaně.

*Obraťte se přímo na učitele

Domluvte si osobní schůzku s pedagogem a na rovinu si s ním promluvte. Připravte se předem, zapište si vše, na co se chcete zeptat, a rozmyslete si, čeho chcete dosáhnout. Vysvětlete svůj úhel pohledu, buďte upřímní a klidně přiznejte, že se cítíte nejistě nebo rozpačitě, obáváte se, abyste nepůsobili až přespříliš zaujatě či „ochranářsky“, ale rádi byste vyřešili tento problém, se kterým se vaše dítě potýká. Komunikace s učitelem je více než důležitá a věřte, že to ocení. Klidně se přímo zeptejte, jak můžete být sami nápomocní.

Šikanu dcery zavinila třídní učitelka! Vyhlašovala koktu týdne a podobně
Témata: Děti, Školák, Výchova, Rodiče, Základní škola, učitel, učitelka, Obezřetnost, Spolužák, Vztah, Emoce, Pedagog, Výslech, UčíTelka, Vidění, Máma, Potomek, Úsudek

Video