Maminka.czTěhotenství

Opar v těhotenství může být nebezpečný, může zkomplikovat nejen porod

Ivana Ašenbrenerová 26.  9.  2023
Opar je virové onemocnění, které se může objevit na sliznicích, rtech, ale i na genitáliích. Právě tam je pro těhotné ženy rizikový. Proč může vadit a je nutný císařský řez?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud jste někdy genitální opar měla, pak dobře víte, jak jsou bolestivé puchýřky nepříjemné. Projevuje se totiž pálením, řezáním a zarudnutím sliznice v oblasti genitálií, ale objevit se může i na hýždích. Není neobvyklé, že i zduří uzliny a objeví se zvýšená teplota.

VIDEO: Opar neboli puchýřek. Jak se vyvarovat nepříjemné infekci?

Genitální opar způsobuje virus typu HSV-2, vyskytuje se na penisu nebo na sliznici vaginy. „Přenáší se primárně pohlavním stykem, ale také infikovanými ručníky, prsty nebo orální cestou,“ říká dermatoveneroložka Jana Földesová. Může se přenést také při porodu z matky na dítě. Je vysoce nakažlivý a bohužel před přenosem vás neochrání v některých případech ani kondom.

Stačí jedna nákaza

Jakmile jednou v životě opar dostanete, zůstáváte nosičem až do konce života. Virus v těle totiž dříme a probudí se v okamžiku oslabení, například když jste nemocná nebo procházíte hormonálními změnami. Těmi je třeba i těhotenství.

Těhotenská komplikace

Pokud jste tedy už někdy opar měla nebo na opary trpíte, během gravidity byste se měla vyvarovat stresu, přílišné fyzické aktivity a pečlivě si hlídat životosprávu. A pokud na opary netrpíte, ale váš partner ano, je vhodné se během těhotenství vyvarovat orálního sexu, zvláště pokud má váš partner právě opar. V případě nákazy totiž hrozí při porodu komplikace.

Miminko v ohrožení

Genitální opar je nebezpečný u těhotných žen nejen v době porodu. „Dojde-li k infekci v prvním trimestru, je vyšší riziko spontánního potratu nebo může dojít k rozvoji vrozených vad,“ říká gynekoložka Martina Hourová. Infekce také zvyšuje riziko předčasného porodu. Pokud je těhotná žena v období porodu a je v akutní fázi infekce, tedy v době výsevu herpetických puchýřků, je to indikace k ukončení porodu císařským řezem. Při průchodu porodními cestami totiž hrozí přenos viru na novorozence. V ostatních fázích onemocnění ale podle odborníků důvod k "císaři" není.

Jak se opar léčí?

Genitální opar se léčí hůře než opar na rtech. Je to dáno místem výskytu. Pokud už k nákaze dojde, je nutné ji řešit s gynekologem. Léčba probíhá takzvanými antivirotiky, pomůžou taky mastičky s virostatiky. Na sliznici zabírá i zinková mast. Preventivně je vhodné podpořit imunitní systém zejména vitaminy C, D a B12.

Pozor na vysoký tlak v těhotenství. Preeklampsie může ohrozit život matky i miminka
Masáž hráze je ideální prevencí před nástřihem. Kdy a jak ji provádět? A je vhodná pro všechny těhotné?
Témata: Těhotenství, Porod, Péče o dítě a jeho výchova, Císařský řez, Předčasný porod, rizikové těhotenství, Ret, Genitálie, Těhotná žena, Sliznice, Opar, Virové onemocnění, Martina Hourová, Infekce