Maminka.czČasopis Maminka

Opary - infekční onemocnění kůže

, Časopis Maminka
18. 6. 2009
Opary - infekční onemocnění kůže
Jsou bolestivé, nepříjemné a umějí potrápit děti i dospělé. Pokud se jimi nakazíte, zůstáváte nosičem celý život. Afty zase patří k nejčastějším trápením v dutině ústní.

Klasický přístup

„Poprvé se u mého syna objevil opar po nachlazení. Byl nevrlý, hodně ho to bolelo. Bohužel od té doby se mu objevil vždy, když dostal nějakou infekci,“ říká dvaatřicetiletá Lucie ze středních Čech o svém pětiletém synovi. Virus, který vznik oparu způsobuje, přetrvává po prvotní nákaze v těle a čeká na svou další příležitost.

Existuje totiž řada spouštěcích mechanismů, které pak vyvolají opětný vznik oparu. Vlastně s vámi žije v těle celý život. Opary se objevují nejen při lehkých nemocech z nachlazení, ale také třeba při infekcích žaludku a střev, po vydatném slunění nebo i při silném psychickém vypětí a stresu. Ukazují tedy mimo jiné na to, že je organismus nějak oslabený a že je třeba posilovat zároveň imunitu.

Léčba oparů

„V odborné literatuře najdeme označení herpes simplex (tedy opar jednoduchý) a nacházíme ho hlavně ve dvou lokalitách, virus typu 1 na sliznicích a rtech a virus typu 2 v oblasti hýždí a genitálu,“ vysvětluje MUDr. Karolina Kykalová.

Klasickým projevem jsou ony drobné puchýřky omezené na určitou oblast a často se úporně opakující, někdy, a to především u oslabených jedinců nebo lidí s oslabenou imunitou, se herpetické onemocnění projeví jako zánět dásní, zánět spojivek a rohovky nebo jako komplikace v podobě rozsevu v místě ekzému.

„Nebezpečné jsou pak infekce v oblasti genitálu u těhotných (kde během porodu dochází k přenosu na novorozence a většinou komplikovanému průběhu onemocnění), a proto je infekce genitálního oparu v těhotenství indikací k císařskému řezu,“ dodává lékařka. Asi nejběžnějším projevem je puchýř či skupinka puchýřů na horním či dolním rtu. Léčba je u základního projevu pouze lokální, doporučují se místní masti či krémy s virostatickými látkami (například Herpesin krém, Vectavir, Viru-Merz, Zovirax aj.)

„Při dalším opakování projevu bývají před vlastním výsevem nespecifické pocity, jako je cukání, pálení, bolestivost a podobně. Ošetření se doporučuje už při objevení těchto prvních projevů,“ radí doktorka Kykalová. V současné době existují i speciální náplasti proti oparům.

Puchýřky v dutině ústní

Jsou jedním z nejčastějších onemocnění v ústech. Afty, jak se jim také říká, jsou nepříjemné a jejich nemilou vlastností je častý a úporný návrat. Nevyskytují se pouze na sliznici, ale mohou být dokonce až v oblasti mandlí.

„Klasicky vypadají jako drobné, velmi bolestivé prasklinky se žlutobílým lemem, někdy i šedavým. Tyto prasklinky vznikají po prasknutí puchýřku, který ovšem jen velmi zřídka zastihnete. Mohou se objevovat ve skupinkách či jednotlivě.

„Léčba je nejčastěji místní – potírání roztoky se svíravým (adstringentním) účinkem (1– 2% dusičnan stříbrný v roztoku, 2% genciánová violeť), výplachy dezinfekčními roztoky (například hypermangan, heřmánek nebo místní přípravky s kortikosteroidy a antibiotiky). Celkově se doporučuje zvýšit příjem vitaminu B6, B12 a kyseliny listové (PP niacin). V poslední době se doporučují i probiotika,“ dodává lékařka.

--------------------------------------------------------------------------------

Maminčin odborník MUDr. Karolína Kykalová pracuje v oboru korektivní a estetické dermatologie, nyní je na mateřské dovolené s dvojčaty

Pro prevenci při úporném opakování oparů doporučuji dlouhodobou léčbu celkovými virostatiky nebo po podrobném imunologickém vyšetření i léky podporující tzv. slizniční imunitu. U komplikovaných projevů pak léčba celkovými antibiotiky (proti bakteriální infekci) nebo gamaglobulinem. Při klasickém oparu na obličeji se vyhýbejte stresovým situacím, intenzivnímu slunění či kontaktu s infikovanou osobou při prvoinfekci. Při oparu na rtu používejte vlastní skleničku, příbor a ručník.

--------------------------------------------------------------------------------

Alternativní přístup

Přenášejí se kapénkami nebo infekcí a virus je brzy téměř všude. Svědivé vezikuly na rtu či jiné části těla poznáte snadno – jsou drobné, vystouplé a zřetelně ohraničené a mají až několik milimetrů v průměru. Velice často svědí a jsou naplněné čirou tekutinou. Z důvodu škrábání dochází často k bakteriální superinfekci, která způsobuje otevření puchýřků a šíření infekce dále.

Léčba oparů

Nejčastěji se používají léky: RHUSTOXICODENDRON – vezikuly (váčky) jsou pálivé a velmi svědivé, velké 1–2 mm v průměru, spočívají na pálivém svědivém začervenalém podkladu, obsahují světlou, průhlednou, citronově žlutou tekutinu. Svědění se zhoršuje chladem a na čerstvém vzduchu, zlepšuje se teplou vodou.

Škrábáním si pacienti nějak výrazně nepomohou. Svědění nutí pacienta neustále měnit polohu a u dětí vyvolává neklid. MEZEREUM – puchýřky matného vzhledu, obsahující hnis, později se začnou pokrývat nažloutlým stroupkem, pod nímž se hromadí nažloutlý hnis, zhoršují se škrábáním, teplem a mytím.

MERCURIUS SOLUBILIS – puchýřky a pustulky mají tendenci k vředovatění, neustálé sekreci a hnisání, zhoršují se teplem.

APIS MELLIFICA – otok s pocitem pálení a bodání, které se zlepšuje chladem, zarůžovělá spodina, jakoby lehce „nafouklá“ nad povrchem ostatní kůže.

Speciality – LABIACALM, HOMEOSTICK – ochrana rtů před slunečním zářením.

V případě opakujícího se oparu je vhodné podávat VACCINOTOXINUM, připravené z vakcíny proti neštovicím na základě principu podobnosti poškození.

Nepříjemné afty

Jedná se o vřídky spočívající na sliznici dutiny ústní nebo hltanu, které vzniknou prasknutím puchýřku a jsou charakteristické uvnitř nažloutlou barvou, zaníceným okolím a spontánními bolestmi při kontaktu, které brání i jídlu. Mnohdy se vyléčí během několika dnů, ale mají tendenci k recidivám.

Pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění se zvyšuje, pokud se objevilo v rodině. Afty jsou velmi bolestivé, působí potíže při žvýkání a po požití některých látek. Zhoršují se kyselým jídlem, červeným ovocem, sýrem, ořechy a rovněž léčbou antibiotiky. U dětí patří zánět sliznice dutiny ústní mezi nejbolestivější onemocnění, kdy teplota s maximem 40 °C může trvat dva až pět dnů, dítě nejí, nepije, může být i dehydratované. Čím menší dítě, tím hůře.

Základními léky, které lze použít, jsou: APIS MELLIFICA – růžový, lesklý otok sliznice dásní, který je doprovázen akutními, bodavými a pálivými bolestmi. Bolesti se zhoršují teplem a teplými nápoji, zlepšují se studenými nápoji.

BELLADONNA – zduření a zarudnutí dásní, které doprovázejí akutní, tepající bolesti, pálení a teplota.

BORAX – před výsevem aft se objevuje začervenalý, povlakový zánět sliznice dutiny ústní; rozšíření aft je i na sliznici tváří, pacient má pocit místního tepla a bolesti se ozývají při požití sebemenšího množství nápoje nebo jídla; časté afty na jazyku, velmi bolestivé ve spojení se slanými či kyselými potravinami.

MERCURIUS SOLUBILIS – jako u léku borax začíná nejdříve začervenalý, nateklý a povlakový zánět sliznice dutiny ústní, který krvácí při sebemenším doteku, pacient má zvýšenou tvorbu slin, intenzivní žízeň, kovovou pachuť v ústech, oteklý jazyk s nažloutlým povlakem, obtíže se zhoršují v noci a příliš teplými nebo příliš studenými nápoji.

KREOSOTUM – dásně jsou oteklé a velmi bolestivé, snadno krvácejí, páchnoucí dech, obtíže se zhoršují studenými nápoji a zlepšují se teplem.

--------------------------------------------------------------------------------

Maminčin odborník MUDr. Věra Budková praktická lékařka pro děti a dorost s dlouholetou praxí ve standardní medicíně, rozšířenou o alternativní možnosti léčby

U každého oparu volíme ředění 5 nebo 9 CH několikrát denně. Důležitá je také léčba konstituční u opakovaných oparů, typické jsou například pro léky NATRIUM MURIATICUM, THUYA OCCIDENTALIS. Častým faktorem vyvolávajícím oparový výsev je sluneční záření, psychické problémy a únava. Také poruchy imunity, kdy je často třeba celkové vyšetření. Zdravý způsob života, relaxace, strava i sport je účinnou prevencí. Při opakovaných aftech se doporučuje imunologické vyšetření.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Časopis Maminka, Imunologické vyšetření, Dezinfekční roztok, Psychické vypětí, Infekční onemocnění, Onemocnění, Klasický projev, Kůže, Opar, Studený nápoj, Genitální opar, Intenzívní žízeň, Teplý nápoj

Mohlo by vás zajímat
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Beran S blížícím se koncem týdne jste stále výkonnější a přicházíte s báječnými myšlenkami. Nadřízenému se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Cecilie, Cecílie, Cindy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu