Maminka.czČasopis Maminka

Opary - infekční onemocnění kůže

Ivana Ašenbrenerová 18.  6.  2009
Opary - infekční onemocnění kůže
Jsou bolestivé, nepříjemné a umějí potrápit děti i dospělé. Pokud se jimi nakazíte, zůstáváte nosičem celý život. Afty zase patří k nejčastějším trápením v dutině ústní.

Klasický přístup

„Poprvé se u mého syna objevil opar po nachlazení. Byl nevrlý, hodně ho to bolelo. Bohužel od té doby se mu objevil vždy, když dostal nějakou infekci,“ říká dvaatřicetiletá Lucie ze středních Čech o svém pětiletém synovi. Virus, který vznik oparu způsobuje, přetrvává po prvotní nákaze v těle a čeká na svou další příležitost.

Existuje totiž řada spouštěcích mechanismů, které pak vyvolají opětný vznik oparu. Vlastně s vámi žije v těle celý život. Opary se objevují nejen při lehkých nemocech z nachlazení, ale také třeba při infekcích žaludku a střev, po vydatném slunění nebo i při silném psychickém vypětí a stresu. Ukazují tedy mimo jiné na to, že je organismus nějak oslabený a že je třeba posilovat zároveň imunitu.

Léčba oparů

„V odborné literatuře najdeme označení herpes simplex (tedy opar jednoduchý) a nacházíme ho hlavně ve dvou lokalitách, virus typu 1 na sliznicích a rtech a virus typu 2 v oblasti hýždí a genitálu,“ vysvětluje MUDr. Karolina Kykalová.

Klasickým projevem jsou ony drobné puchýřky omezené na určitou oblast a často se úporně opakující, někdy, a to především u oslabených jedinců nebo lidí s oslabenou imunitou, se herpetické onemocnění projeví jako zánět dásní, zánět spojivek a rohovky nebo jako komplikace v podobě rozsevu v místě ekzému.

„Nebezpečné jsou pak infekce v oblasti genitálu u těhotných (kde během porodu dochází k přenosu na novorozence a většinou komplikovanému průběhu onemocnění), a proto je infekce genitálního oparu v těhotenství indikací k císařskému řezu,“ dodává lékařka. Asi nejběžnějším projevem je puchýř či skupinka puchýřů na horním či dolním rtu. Léčba je u základního projevu pouze lokální, doporučují se místní masti či krémy s virostatickými látkami (například Herpesin krém, Vectavir, Viru-Merz, Zovirax aj.)

„Při dalším opakování projevu bývají před vlastním výsevem nespecifické pocity, jako je cukání, pálení, bolestivost a podobně. Ošetření se doporučuje už při objevení těchto prvních projevů,“ radí doktorka Kykalová. V současné době existují i speciální náplasti proti oparům.

Puchýřky v dutině ústní

Jsou jedním z nejčastějších onemocnění v ústech. Afty, jak se jim také říká, jsou nepříjemné a jejich nemilou vlastností je častý a úporný návrat. Nevyskytují se pouze na sliznici, ale mohou být dokonce až v oblasti mandlí.

„Klasicky vypadají jako drobné, velmi bolestivé prasklinky se žlutobílým lemem, někdy i šedavým. Tyto prasklinky vznikají po prasknutí puchýřku, který ovšem jen velmi zřídka zastihnete. Mohou se objevovat ve skupinkách či jednotlivě.

„Léčba je nejčastěji místní – potírání roztoky se svíravým (adstringentním) účinkem (1– 2% dusičnan stříbrný v roztoku, 2% genciánová violeť), výplachy dezinfekčními roztoky (například hypermangan, heřmánek nebo místní přípravky s kortikosteroidy a antibiotiky). Celkově se doporučuje zvýšit příjem vitaminu B6, B12 a kyseliny listové (PP niacin). V poslední době se doporučují i probiotika,“ dodává lékařka.

--------------------------------------------------------------------------------

Maminčin odborník MUDr. Karolína Kykalová pracuje v oboru korektivní a estetické dermatologie, nyní je na mateřské dovolené s dvojčaty

Pro prevenci při úporném opakování oparů doporučuji dlouhodobou léčbu celkovými virostatiky nebo po podrobném imunologickém vyšetření i léky podporující tzv. slizniční imunitu. U komplikovaných projevů pak léčba celkovými antibiotiky (proti bakteriální infekci) nebo gamaglobulinem. Při klasickém oparu na obličeji se vyhýbejte stresovým situacím, intenzivnímu slunění či kontaktu s infikovanou osobou při prvoinfekci. Při oparu na rtu používejte vlastní skleničku, příbor a ručník.

--------------------------------------------------------------------------------

Alternativní přístup

Přenášejí se kapénkami nebo infekcí a virus je brzy téměř všude. Svědivé vezikuly na rtu či jiné části těla poznáte snadno – jsou drobné, vystouplé a zřetelně ohraničené a mají až několik milimetrů v průměru. Velice často svědí a jsou naplněné čirou tekutinou. Z důvodu škrábání dochází často k bakteriální superinfekci, která způsobuje otevření puchýřků a šíření infekce dále.

Léčba oparů

Nejčastěji se používají léky: RHUSTOXICODENDRON – vezikuly (váčky) jsou pálivé a velmi svědivé, velké 1–2 mm v průměru, spočívají na pálivém svědivém začervenalém podkladu, obsahují světlou, průhlednou, citronově žlutou tekutinu. Svědění se zhoršuje chladem a na čerstvém vzduchu, zlepšuje se teplou vodou.

Škrábáním si pacienti nějak výrazně nepomohou. Svědění nutí pacienta neustále měnit polohu a u dětí vyvolává neklid. MEZEREUM – puchýřky matného vzhledu, obsahující hnis, později se začnou pokrývat nažloutlým stroupkem, pod nímž se hromadí nažloutlý hnis, zhoršují se škrábáním, teplem a mytím.

MERCURIUS SOLUBILIS – puchýřky a pustulky mají tendenci k vředovatění, neustálé sekreci a hnisání, zhoršují se teplem.

APIS MELLIFICA – otok s pocitem pálení a bodání, které se zlepšuje chladem, zarůžovělá spodina, jakoby lehce „nafouklá“ nad povrchem ostatní kůže.

Speciality – LABIACALM, HOMEOSTICK – ochrana rtů před slunečním zářením.

V případě opakujícího se oparu je vhodné podávat VACCINOTOXINUM, připravené z vakcíny proti neštovicím na základě principu podobnosti poškození.

Nepříjemné afty

Jedná se o vřídky spočívající na sliznici dutiny ústní nebo hltanu, které vzniknou prasknutím puchýřku a jsou charakteristické uvnitř nažloutlou barvou, zaníceným okolím a spontánními bolestmi při kontaktu, které brání i jídlu. Mnohdy se vyléčí během několika dnů, ale mají tendenci k recidivám.

Pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění se zvyšuje, pokud se objevilo v rodině. Afty jsou velmi bolestivé, působí potíže při žvýkání a po požití některých látek. Zhoršují se kyselým jídlem, červeným ovocem, sýrem, ořechy a rovněž léčbou antibiotiky. U dětí patří zánět sliznice dutiny ústní mezi nejbolestivější onemocnění, kdy teplota s maximem 40 °C může trvat dva až pět dnů, dítě nejí, nepije, může být i dehydratované. Čím menší dítě, tím hůře.

Základními léky, které lze použít, jsou: APIS MELLIFICA – růžový, lesklý otok sliznice dásní, který je doprovázen akutními, bodavými a pálivými bolestmi. Bolesti se zhoršují teplem a teplými nápoji, zlepšují se studenými nápoji.

BELLADONNA – zduření a zarudnutí dásní, které doprovázejí akutní, tepající bolesti, pálení a teplota.

BORAX – před výsevem aft se objevuje začervenalý, povlakový zánět sliznice dutiny ústní; rozšíření aft je i na sliznici tváří, pacient má pocit místního tepla a bolesti se ozývají při požití sebemenšího množství nápoje nebo jídla; časté afty na jazyku, velmi bolestivé ve spojení se slanými či kyselými potravinami.

MERCURIUS SOLUBILIS – jako u léku borax začíná nejdříve začervenalý, nateklý a povlakový zánět sliznice dutiny ústní, který krvácí při sebemenším doteku, pacient má zvýšenou tvorbu slin, intenzivní žízeň, kovovou pachuť v ústech, oteklý jazyk s nažloutlým povlakem, obtíže se zhoršují v noci a příliš teplými nebo příliš studenými nápoji.

KREOSOTUM – dásně jsou oteklé a velmi bolestivé, snadno krvácejí, páchnoucí dech, obtíže se zhoršují studenými nápoji a zlepšují se teplem.

--------------------------------------------------------------------------------

Maminčin odborník MUDr. Věra Budková praktická lékařka pro děti a dorost s dlouholetou praxí ve standardní medicíně, rozšířenou o alternativní možnosti léčby

U každého oparu volíme ředění 5 nebo 9 CH několikrát denně. Důležitá je také léčba konstituční u opakovaných oparů, typické jsou například pro léky NATRIUM MURIATICUM, THUYA OCCIDENTALIS. Častým faktorem vyvolávajícím oparový výsev je sluneční záření, psychické problémy a únava. Také poruchy imunity, kdy je často třeba celkové vyšetření. Zdravý způsob života, relaxace, strava i sport je účinnou prevencí. Při opakovaných aftech se doporučuje imunologické vyšetření.

Témata: Časopis Maminka, Děti, APIS MELLIFICA, Genitální opar, Studený nápoj, Psychické vypětí, Onemocnění, Infekční onemocnění, Kůže, Klasický projev, Imunologické vyšetření, Dezinfekční roztok, Opar, Teplý nápoj, Intenzívní žízeň
Mohlo by vás zajímat
Jak si poradit s chřipkou, když jste těhotná?
Procházková Simona
Zdraví
10 nejznámějších vánočních tradic. Oprašte letos zvyky našich předků
Formánková Simona
Vánoce
České školství uprostřed změn: Míč je na straně ministerstva, pedagogů i nás, rodičů
Potužníková Jana
K tabuli půjde české školství
RECEPT: Vynikající křenová omáčka. Retro vzpomínka, která zahřeje
Formánková Simona
Recepty
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Mateřství
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Všechno, co byste měla vědět o dotepání pupečníku
Vajsejtlová Barbora
Po porodu
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Cítí se být mužem, ale porodil dítě. Transgender pár ukázal odvážné porodní fotky!
redakce
Porod