Maminka.czJen pro maminku

Opravdu můžete zvládnout všechno!

, Časopis Maminka
19. 1. 2010
Opravdu můžete zvládnout všechno!
Následující příběhy žen jsou důkazem toho, že můžete mít najednou pohodovou rodinu i práci, již jste si sama vymyslela a která vás baví. Inspirujte se chytrými nápady a ukažte všem, co ve vás doopravdy je.

Pokud máte tyhle myšlenky a především dobré nápady, nebojte se je využít a jít takzvaně „do toho“. Má to své výhody: jste svým vlastním pánem, můžete si rozvrhnout čas i intenzitu práce, uplatňovat svoje nápady, přispět do rodinného rozpočtu a dokázat sobě i svému okolí, co ve vás dřímá.

Podnikavé maminky

„Založit si vlastní firmu mě napadlo loni před Vánocemi. Byla jsem čerstvě na mateřské a chtěla jsem svého syna oblékat do veselých barev a kvalitních, ‚zdravých‘ materiálů. Do drahých značkových butiků nechodím a v běžných obchodech s rozumnými cenami se mi zdálo, že nenacházím to pravé ořechové. Manžel si dělal legraci, že něco originálního budu muset začít vyrábět a prodávat sama. Tak jsem ho vzala vážně,“ vzpomíná na začátek svého podnikání Marta Plecitá, maminka ročního Matouše a majitelka firmy Veselá Nohavice, která šije originální a nekonfekční oblečení pro děti a dnes už i pro dospělé. Před mateřskou dovolenou přitom působila v úplně jiném oboru.

Svět oblečení ji ale zaujal natolik, že by u něj chtěla zůstat i do budoucna a místo návratu k původnímu zaměstnání rozvíjet svou vlastní společnost. Veselou Nohavici postavila na nápaditosti svých výrobků: oblečení ve veselých barvách je ozvláštněné hračkami a nabízí úpravy podle ne zcela typické velikosti zákazníků. Vše je navíc ryze české – podle českých návrhů a z českých látek. „Nejoblíbenější jsou zatím naše kalhotky s hračkami připevněnými na suchý zip, fleecové mikiny s překvapením v okénku a dospělácké kalhoty ve stejných barvách jako dětské. I tátové totiž touží po kostkovaných lacláčích s mašinkou na sucháč.“ Marta Plecitá zatím vše zařizuje z domova a spolupracuje s externími švadlenami. Přemýšlí ovšem, že časem bude potřebovat posilu pro rozvoj obchodu.

Kolo bez pedálů

„Snažím se vše realizovat tak, aby to nebylo na úkor mateřství. Matyáše občas hlídají babičky, o víkendech manžel... Nejvíc práce však stejně udělám, když syn spí,“ popisuje svůj režim Andrea Balharová. I se dvěma dětmi – tříletou dcerou a čtyřměsíčním synem – se vrhla na uvedení kola bez pedálů First BIKE na středoevropský trh. Tento nápad si přivezla z Kodaně. „Naší dceři bylo dva a půl roku a zakrátko se měl narodit syn. S manželem jsme proto poprosili babičky o hlídání a koupili si k našemu 15. výročí letenky do Kodaně. Tam jsme místo po galeriích chodili po hračkářstvích a ještě jsme se bavili. V jednom z nich jsme narazili na First BIKE.

Byli jsme jím úplně nadšení. To nejlepší jsme však zjistili až doma – dcera se bez pomáhání a bez vysvětlování naučila na vozítku jezdit úplně sama. Na našich procházkách nás pak zastavovalo čím dál tím víc rodičů a prarodičů, kteří se ptali, na čem to dcera jede, proč to nemá šlapátka a kde jsme to koupili... Po půlroce mne napadlo zkusit štěstí a oslovit německého designéra Ralfa Coershulteho, který First BIKE vymyslel pro svého syna a již několik let jej úspěšně distribuoval v západní Evropě, Americe, Austrálii i Japonsku, ale na náš region si netroufal.“

Rodinný podnik

Lenka Laubrová přestavěla starou ubytovací budovu v Jizerských horách na příjemné pokojíčky, zřídila veškeré zázemí pro děti včetně heren, dobudovala nové křídlo s bazénem, pozemky okolo upravila na dětská hřiště a vzniklo Peklo, místo jako stvořené pro rekreaci s dětmi. Lze si zde vypůjčit postýlku, koupíte tu pleny, přesnídávky, mléko, dostanete uzpůsobené menu v jídelně. Na všech toaletách jsou i nočníky a obrovský hrací koutek sousedí s jídelnou. Šeptanda mezi maminkami totiž funguje a když je někde příjemné prostředí a navíc skvělí lidé, rychle si to mezi sebou řeknou. „Peklu jsem věnovala několik posledních let svého života,“ říká Lenka Laubrová. „Rozhodně ale spokojené děti i rodiče stojí za trochu námahy.“

Témata: Časopis Maminka, Jen pro maminku, Běžný obchod, Hrací koutek, Muž, Původní zaměstnání, Kodaň

Mohlo by vás zajímat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?

Horoskopy

Panna Milé Panny, dostáváte se do fáze, kdy jste nejisté! Pokud nemáte pevnou půdu pod nohama, tak jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Benedikt, Astrid, Beno

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu