Maminka.czTěhotenství

Opravdu potřebujete předporodní kurz? A je dobré vzít s sebou tatínka?

, Časopis Maminka
4. 11. 2016
Opravdu potřebujete předporodní kurz? A je dobré vzít s sebou tatínka?
Jste poprvé těhotná, berete to zodpovědně a chcete být dokonale připravená? Předporodní kurz už máte zaplacený a není nic, co by vás mohlo zaskočit?

Zpětně si říkám, že jsem si mohla místo předporodního kurzu pořídit krásné šaty a ne jedny. Sice jsem se tam naučila spoustu věcí, které souvisely s přípravou na porod, ale nakonec mě neminul císařský řez, o kterém jsem pro změnu nevěděla vůbec nic. To se stalo před 15 lety.

Porodní asistentka radí: Mají předporodní kurzy význam?

A jak je to s kurzy dnes?  Opravdu je potřebujeme? Nakonec přece porodí každá. Ať už bez kurzu nebo s ním. Opravdu je potřebujeme v době internetu? Je nějaká informace, která by nám mohla uniknout?  Existuje na internetu nějaké video, kde by na něco zapomněli?

Na co vás kurz připraví?

Většina budoucích maminek, které čekají první děťátko, má strach z porodu. Těhotenství je nová životní etapa a ze svého okolí s ním nemají třeba žádné zkušenosti, kromě toho, že občas sáhly kamarádce na rostoucí bříško.  A právě pro ně jsou předporodní kurzy největším přínosem.

Většina kurzů se skládá z teoretické a praktické části. V té první budete mít možnost vyslechnout přednášky gynekologa, seznámíte se s prací porodní asistentky, laktační poradkyně a dalších odborníků. Dozvíte se, jak se psychicky i prakticky připravit na porod a na panence si otestujete, jak zacházet s novorozeným miminkem, jak ho vykoupat, přebalit, pochovat.

Nedílnou součástí kurzu je vše o správném kojení, jak začít a nestresovat se v situacích, kdy se vám nedaří kojení hned. Kromě toho, že vás kurzy provedou přípravou na porod, dozvíte se, co vás čeká v šestinedělí. Je to období, kdy se můžete ptát na všechny otázky související s těhotenstvím i porodem.  Nedílnou součástí kurzů je i cvičení s bříškem.

Předporodní kurzy pro tatínky

„Největším přínosem pro mě při kurzu bylo, že jsem se seznámila se spoustou maminek, se kterými jsem pak mohla všechno sdílet,“ říká Klára, která jedním takovým kurzem prošla. Pro Petru zase bylo uklidňující podívat se s manželem do porodnice, kde se jejich miminko narodí. Zbavilo mě to stresu z cizího prostředí, dodává s úsměvem.

Cvičení a protahování

Součástí předporodních kurzů je cvičení s bříškem, které můžete absolvovat s partnerem i bez něho. Může zahrnovat jógu, plavání nebo jiné pohybové aktivity, které vás udrží v kondici a zároveň vás uvolní a připraví na samotný porod. Cvičení vám pomůže v těhotenství odbourat bolesti zad a celkově ulevit.

Obvykle cvičíte v menší skupince a cviky pak můžete snadno provádět i doma. „Pro mě bylo při kurzu největším přínosem právě cvičení, říká Markéta. Do té doby jsem měla strašné bolesti v kříži, které mi znepříjemňovaly celé těhotenství. Stejné cvičení mi pak pomohlo i po porodu, kdy mě bolely záda při nošení miminka“. 

Budoucího tatínka s sebou?

Předporodní kurzy počítají i s tatínky. Pro ty je obvykle návštěva takového kurzu psychicky náročná, stejně tak jako samotný porod. A co se mohou v kurzu naučit? Můj muž se mnou absolvoval kurz, chodil se mnou na cvičení, o všechno se zajímal, pořád hledal na internetu, ležel v knihách.

A u velké teorie nakonec zůstalo, protože nakonec před porodem couvnul. Ale já mu to vůbec nemám za zlé, protože porod byl velmi rychlý a já ani neměla čas myslet na to, jestli tam je nebo ne, vzpomíná Kateřina na narození svého prvního děťátka. To však rozhodně neplatí pro všechny tatínky.

Na předporodním kurzu dokážou tatínkové mnohem lépe pochopit, co se ve vašem těle odehrává a jak se právě teď cítíte.

 

I když asi mnoho z nich kurzy nenavštěvuje úplně dobrovolně, je pro ně důležité sdílet s vámi všechny takové okamžiky. Muži se nedokážou tak snadno vžít do toho, jak se cítíme a kurzy jim umožní zorientovat se trochu v našich pocitech. Zjistí, co všechno se s vámi děje v průběhu těhotenství, jak nám mohou pomoct v porodnici i následně v prvních dnech péče o miminko. Jinou kapitolou jsou pak speciální kurzy určené jen pro tatínky. Mají jinou náplň a připravují na porod a péči o děťátko jiným způsobem.

S kurzem nebo bez

Ať už se na nějaký kurz přihlásíte nebo ne, každá nakonec porod zvládne. Někdo se poctivě připravuje od A do Z, všechno o přípravě k porodu má v malíčku a nakonec je všechno jinak. Děťátko se rozhodne přijít na svět ve chvíli, kdy se s tím ještě nepočítá nebo vás nakonec nemine císařský řez.

Stát se maminkou je obrovská změna. Začíná to prvním měsícem těhotenství a dál už bude ve vašem životě všechno jinak. Pro někoho je předporodní kurz nezbytný, protože ho provázejí jen obavy a pochybnosti, jiné zvládnou těhotenství i porod s lehkostí, která je jim daná. Pro další je důležité společné sdílení s partnerem. A důležité je, že u všeho je ten šťastný konec v podobě malého uzlíčku, který si vezete domů jako prémiový bonus.

Navštěvovaly jste předporodní kurzy?

Jak vybírat kurz předporodní přípravy
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Od těhotenství k porodu, Životní etapa, Největší přínos, Obrovská změna, Kurz, Šťastný konec, Cizí prostředí

Mohlo by vás zajímat
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Jak se s dětmi nezbláznit? Vytvořte si pevné body v běžném dni
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová

Horoskopy

Vodnář Ani v polovině týdne vám nescházejí síly. Pracovní nasazení nezná hranic a v lásce se cítíte jako ryba…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdeněk, Zdenek, Oksana

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu