[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Když jsem byla těhotná, moje tělo dost stávkovalo. Více než rok jsem se nemohla ani podívat na maso (tedy i dlouho po porodu), šest měsíců jsem přežívala na lučině, pečivu, jablkách, banánech a čisté vodě. A dbát na přísun dostatečného množství doplňků stravy bylo naprosto logické. S takovou skladbou jídelníčku a při takové únavě, kterou jsem vlivem nauzey trpěla, jsem ani zdaleka nedokázala tělu nabídnout dostatek minerálních látek a vitaminů. A protože vyvíjející se miminko nějaké vaše nevolnosti nezajímají a ptá se po svých důležitých živinách a z vašeho těla je čerpá, co může, nechtěla jsem nic zanedbat.
TIP NA VIDEO: Co tedy jíst a nejíst v těhotenství? Jaké vitamíny jsou prospěšné?
To, čím se krmíte v prenatálním stadiu vývoje miminka, se totiž nezanedbatelným způsobem podepisuje na tom, jak se bude vyvíjet, jakou bude mít po porodu imunitu, jak na tom bude s alergiemi, ekzémy, ale třeba i na tom, jak dobře se budou vytvářet neuronová spojení v mozku (a jak chytré dítě vám – trošku s nadsázkou – z miminka nakonec vyroste). Doplňky stravy to mohou docela dobře ošéfovat. A to dokonce i tehdy, když na rozdíl ode mě netrpíte, prožíváte pohodové těhotenství a můžete si poskládat vyvážený jídelníček se spoustou ovoce, zeleniny, bílkovin a zdraví prospěšných tuků. I tehdy jsou doplňky stravy prostě nezbytné.
Jak už víte, měl by být ideálně přírodního původu. Bez chemie, bez přídatných látek. „Ideální je, pokud obsahuje mrazem sušené byliny, které obsahují potřebné kofaktory pro účinnější vstřebávání a využití vitaminů a minerálů v lidském těle. Nesahejte po prvním produktu, který vám lékárník nabídne, buďte obezřetní a čtěte pozorně složení přípravku. Protože stejně jako jsme se nedávno učili číst příbalové letáky potravin, je důležité se naučit číst i příbalové letáky z lékárny,“ doporučuje naturopatka Michaela Carter. Lobby funguje bohužel všude, a pokud si z ordinace odnesete doporučení na jednu jedinou značku přípravku, věřte, že za tím docela pravděpodobně lobby je. Proto se učte číst složení, ptejte se na reference kamarádek, prověřte si kvalitu produktu, certifikace… A teprve pak se rozhodněte.
„Doporučuji alespoň dobrý prenatální multivitamin. Jak jej poznáte? V prvé řadě tak, že se obejde bez chemie a přídatných látek – tedy nezatíží vaše tělo. Bohužel náš životní styl, genetické zatížení, zdravotní stav ve formě intolerancí, alergií, poruch vstřebávání jednotlivých složek potravy a obecně kvalita běžně dostupné potravy, kterou jíme, nám často nedovoluje získat ze stravy všechny potřebné látky, které naše tělo potřebuje. Proto je dodání klíčových látek důležité pro správné fungování našeho těla a vývoj plodu,“ vysvětluje Michaela Carter, která se věnuje tzv. naturopatii – kombinaci fytoterapie a klinické nutriční medicíny.
Můžete rovnou zvolit zmíněný prenatální multivitamin a přidat známou kyselinu listovou. Ale můžete si vybrat jen to, co vám opravdu chybí. Důležité bývá železo, protože nevím jak vám, ale anémie neboli nedostatek železa dělá společnost velkému procentu těhotných žen (i odtud může pramenit vaše únava). „Mezi další poměrně často doporučované vitaminy a minerální látky, které mnoho těhotných žen potřebuje doplnit, patří hořčík, vitamin B12 nebo vitamin D.
Nedostatek železa, vitaminu B12 i D přitom snadno zjistíte při běžném odběru krve. Lékaři vyšetřují těhotným ženám také štítnou žlázu a v případě nedostatku jodu doporučí taktéž jeho suplementaci. Za sebe doporučuji přidat ještě omega-3 nenasycené mastné kyseliny, tedy tzv. zdravé tuky, jež jsou důležité pro zdravý vývoj plodu – respektive jeho mozku,“ vyjmenovává vitaminové minimum pro těhotné odbornice.
A ještě chvíli se u vitaminového minima pro těhotné zdržme… Zase je tu ta zmiňovaná kyselina listová. Mluví se o ní tolik, až si člověk říká, jestli to není jen dobrý marketing farmaceutických firem. Ale není. Kyselina listová neboli vitamin B9 je ve vodě rozpustný vitamin, který přirozeně najdeme například v listové zelenině, vločkách, datlích, kvasnicích, celozrnném pečivu a který je nezbytný pro obnovu a růst buněk, což je v těhotenství pochopitelně zásadní. Zásadní je ovšem také forma, v jaké ho tělo přijímá, a dávkování.
A tady už může mít řada těhulek problém, o němž ani nevědí: „Kyselina listová je bohužel k dostání většinou v syntetické, chemicky vyrobené formě, jež je pro tělo, jak už víte, těžko zpracovatelná. Jen za určitých podmínek může tělo tuto syntetickou formu přeměnit na tzv. folát, který už je pro tělo využitelný, nicméně u naprosto zdravého jedince se jedná o zhruba 200 mcg z jedné dávky, tedy tělo nakonec využije zanedbatelné množství,“ vysvětluje Michaela Carter a dále připomíná, že se toto množství může při dlouhodobém užívání dále snižovat.
„Pokud navíc přihlédneme k faktu, že podle některých studií má každá druhá žena mutaci genu MTHFR, což znamená, že její tělo není schopné přeměnit kyselinu listovou na folát, vychází užívání syntetické formy kyseliny listové jako neefektivní a velmi drahé. Pokud tedy budete příště hledat v lékárně nebo na internetu kyselinu listovou, ptejte se nebo zadejte do vyhledávače folát, přírodní formu kyseliny listové, která se bezpečně vstřebá v celém svém množství, a to i u žen s mutací genu MTHFR,“ doporučuje naturopatka.
S blížícím se termínem porodu se vám vyplatí podívat se také po vhodné značce probiotik neboli laktobacilů. Možná je znáte jen jako prostředek na zmírnění nepříjemných dopadů exotické stravy na dovolené nebo coby podporu imunity. Ale pro těhotné mají víc kladů: mohou se postarat o eliminaci nepříjemných projevů plynatosti, které možná důvěrně znáte, zlepšují činnost střev i upravují problémy s průjmy, pokud vás trápí. Na to působí pozitivně především probiotika s obsahem pivní kvasinky Saccharomyces boulardii. V období těsně před porodem mají probiotika ještě jiné poslání: chrání vás před gynekologickými záněty, které jsou právě v době konce gravidity častější. Probiotika jejich hrozbu snižují a vás tak zároveň chrání i před následnou možnou léčbou antibiotiky, která bývají pro těhotné problematická. Proto se doporučují nejen probiotika v kapslích, ale také podávaná vaginálně – důležitá jsou právě hlavně v období těsně před porodem, kdy chrání poševní sliznici i čípek před zmíněnými záněty či infekcemi.
Ale nejen to: na samotné miminko působí probiotika jako taková preventivně i v otázkách rozvoje alergií nebo ekzémů a bere si z nich něco pochopitelně i pro svou vlastní budoucí imunitu. Důležité je přitom vybrat správná probiotika neboli laktobacily. A výzkumy, které v roce 2015 uveřejnila Světová alergologická organizace, pak ukazují, že nepostradatelný je v tomto směru kmen Lactobacillus M. rhamnosus, protože právě ten snižuje riziko výskytu alergií nebo ekzémů u očekávaného miminka! Jak? Ovlivňuje tzv. cytokiny, bílkoviny regulující imunitní systém, s nímž alergie souvisí dokonce velmi. A období těsně před porodem je pro tuto regulaci příznivé, dokonce příznivější, než kdybyste po porodu podávala probiotika přímo novorozenému miminku. Když je zpracovává skrze placentu, funguje to zkrátka lépe. A protože probiotika působí i skrze mateřské mléko, užívejte je ideálně až do odstavení.
Přehoupli jsme se přes porod a důležité bude znovu zdůraznit potřebu doplnit tělu hořčík proti nekonečné únavě i pro posílení nervové soustavy, která se pod palbou nevyspání, hormonů i stresu z nové mateřské role dostává rychle do špatné formy. A samozřejmě je tu znovu také železo. Před porodem fungovalo proti anemické únavě, po porodu, během něhož vaše tělo přišlo o spoustu krve, bude mít hlavní slovo taktéž. „Ale stejně jako například u kyseliny listové jde i o jeho vhodnou formu. Mnoho syntetických preparátů s obsahem železa způsobuje těhotným i novopečeným maminkám nepříjemnou zácpu. Pokud se jí chcete vyhnout, volte železo ideálně ve formě bisglycinátu železnatého, který nezpůsobuje zažívací obtíže včetně již zmíněné nepříjemné zácpy,“ doporučuje naturopatka Michaela Carter s tím, že i po porodu klidně ještě pár týdnů pokračujte s užíváním prenatálních vitaminových komplexů.
Proč? Znám jen málo v novopečených maminek, zvláště pak prvorodiček, které navzdory zvýšeným nárokům těla po porodu a během kojení dokážou dodržovat pravidla zdravého stravování, aby jejich tělo mělo všechno, co potřebuje. Něco bude chybět i vám. A pokud mi nevěříte, není nic snazšího, než zajít na banální rozbor krve – s velkou pravděpodobností nějaký ten deficit vitaminů či minerálních látek ukáže. A podle toho se už zařídíte dál.