Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Opravdu vychováváme děti bez předsudků? Zamyslete se nad tím!

22. 6. 2018
Genderové stereotypy, chcete-li předsudky, nás ovlivňují možná víc, než si myslíme. A i tam, kde bychom to možná ani nepředpokládali. Třeba při výběru hraček pro naše děti.

My dospělí děti často vystavujeme genderovým stereotypům, a přitom si to vůbec neuvědomujeme. Za všechny příklad jedné maminky, která se považuje za velmi svobodomyslnou a svého syna povzbuzuje, aby si hrál s jakoukoli hračkou, která ho napadne. Jenže když se jí jednou zeptal, proč se někteří muži nežení, přistihla se, jak říká, že „nechtějí, aby je ženské pořád otravovaly.“

A teď si zkuste vybavit, jak vypadají regály v hračkářstvích. Ano, je spousta hraček, které jsou univerzální, obvykle knížky, stolní hry, plyšáci nebo výrobky pro nejmenší. Ale jinak? Modré uličky pro kluky a růžové pro holky. Auta striktně v „klučičích“ barvách, kočárky výhradně růžové.

Syn miluje princezny. Společnost ho ale nutí, aby si hrál s kamiony

Když si dáte tu práci a najdete si na Googlu například obrázky hraček ze 70. let, zjistíte, že třeba zrovna kočárky se vyráběly nejčastěji v hnědé, naprosto neutrální barvě. Kde se vzalo, že dnes jsou jedině v té růžové? Stejně jako drtivá většina panenek nebo i třeba domečků pro ně?

Na jednu stranu by se nám líbilo, kdyby si třeba i kluci uměli hrát s panenkami, chceme se pyšnit, jak je nevystavujeme předsudkům. Ale asi po žádném malém klukovi nemůžeme chtít – a nebo můžeme, ale těžko říct, jestli nás to potěší – aby ho zaujal růžový kočárek a v něm stejně cukrová panenka.

ČTĚTE TAKÉ: Sám mezi dívkami. "Balet není zženštilý!" vzkazuje jedenáctiletý tanečník

Když britští vědci zkoumali, jakým hračkám dávají děti přednost, zjistili, že pokud mají volnou ruku při výběru, kluci sáhnou téměř vždy po „chlapeckých“ hračkách, zatímco dívky dají přednost těm „neutrálním“. S přibývajícím věkem je tento výběr čím dál výraznější.

5 rad, které se osvědčily švédským rodičům

A je tomu tak i proto, že zatímco dívka s modrým autíčkem v ruce nebude působit nijak zvláštně, chlapec, který sáhne po panence v pastelové barvě, bude mít asi se svou volbou co vysvětlovat.

Dalo by se říct, že ačkoli to vypadá, že společnost se zaměřuje hlavně na problémy žen, zrovna v případě hraček a malých dětí jsou na tom kluci vlastně hůř. Zatímco holčička může sáhnout po jakékoli hračce a nikdo jí to nebude vyčítat – ať to bude panenka, stavebnice, tank nebo traktor – chlapec to má trochu složitější.

Je jen málo rodičů, kteří zůstanou úplně v klidu, pokud si jejich syn v hračkářství místo bagru vybere růžovou barbínu. Nebo ne?

Stejně jako dívky potřebují vědět, že lze být silná a zároveň si zachovat ženství, chlapce bychom měli ujišťovat o tom, že je možné být něžným a pečujícím a přitom neztratit nic ze svého mužství.

 
Do domácích prací zapojte i syny. Budou připraveni na reálný život
Kluci mívají větší strach z odloučení než holky. Jsou větší mamánci?
Stejná práce, menší odměna. Dívky šokovalo, že dostaly míň dobrot než kluci
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vztahy, Praktické rady, Rodina, Výchova, Předsudky, Malý kluk, Hračky, Švédský rodič, Panenka, Drtivá většina, Hnědá barva, Genderový stereotyp, Kočárek, Jedenáctiletý tanečník, Stereotypy, Kluk, Většina, Malé dítě, Google, Volná ruka, Výběr, Stolní hra, Mužství

Mohlo by vás zajímat
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Panna S koncem pracovního týdne si příliš hlavu nelámete, protože se dočkáte zajímavých úspěchů i o víkendu.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu