Maminka.czPorod

Orgasmický porod: Pohádka pro alternativní matky nebo realita?

Adéla Vedralová 22.  11.  2012
istockphoto.com
Orgasmický porod: Pohádka pro alternativní matky nebo realita? | istockphoto.com
Z porodu mívají ženy spíše obavy, než aby se na něj vyloženě těšily. Strach z bolesti, nejistoty i z možných komplikací způsobuje, že si maminky pod tímto pojmem představí něco nepříjemného. Ale jsou i takové hrdinky, co si narození užijí skoro stejně jako vyvrcholení při milování...

Je to vůbec možné? Podle velmi známého dokumentu režisérky Debry Bonaro zcela jistě. Natočila příběhy žen, jež si svou životní chvíli dokázaly užít se vším všudy, aniž by proklínaly kohokoliv v místnosti.

Podle jejích poznatků musí žena pochopit především sama sebe, své tělo a vládnout zdravým sebevědomím. Jen tak pak nepůjde křečovitě proti porodním procesům, překoná bolest a užije si jakýsi orgasmus. Nejde však o prožitek totožný se sexuálním uspokojením. Podle žen, co něco podobného prožily na vlastní kůži, jde spíš o jistý druh euforie.

Osmadvacetiletá Alžběta je velkou zastánkyní porodů bez analgeze a horuje pro legalizaci porodních domů (polozdravotnických zařízení, kde bude dostatečné vybavení pro případné komplikace a zároveň je zde velmi přátelské a přirozené prostředí).

Svůj první porod před pěti lety vyloženě protrpěla a vlastně se zařekla, že už další dítě nechce. Když otěhotněla podruhé, rozhodla se, že už své druhé dítě přivede na svět úplně jinak.

„Vzpomínám si, jak jsem při první porodu myslela na sebe a na to, jak trpím. Na miminko jsem si ani nevzpomněla a podvědomě jsem celý porod chtěla zastavit, aby mě to už hlavně přestalo bolet. Šla jsem proti přirozenému procesu a tělo se bránilo. Porod pochopitelně zastavit nejde a já ho jen blokovala, brzdila a komplikovala,“ vysvětluje sebekriticky.

Orgasmický porod můžete prožít i vy. Porod má k sexu vážně blízko

V druhém těhotenství Alžbětě lékaři prorokovali císařský řez. Dítě se neotáčelo, bylo veliké a předpokládaly se komplikace. Ona ale byla tvrdohlavá (za což ji kritizoval kde kdo). Zařekla se, že dceru porodí za každou cenu bez epidurálu a přirozeně. Připravovala se dechovými a relaxačními cvičeními a také čtením o „orgastických porodech“ na internetu.

„Kdyby mi někdo po prvním dítěti tvrdil něco o orgasmu, asi bych ho zhnuseně poslala někam. Ale teď z vlastní zkušenosti vím, že když víte co a jak, dlouho se připravujete, není to blbost. Aničku jsem rodila pouhých 6 hodin, velmi hladce a skoro vůbec mě nebolela.

Orgasmus jako při sexu jsem necítila, ale bylo mi celkově hezky a prožila něco jako totální klid. Celou dobu, co miminko šlo na svět, jsem měla v sobě zvláštní harmonii a vyrovnanost. Zároveň však přišla vlna zvýšeného adrenalinu, extáze. Takže vlastně něco jako orgasmus...“ vypráví Alžběta své pocity.

Orgasmický porod: Vyvrcholení ženské síly

Lékaři byli z jejího případu překvapeni, protože se Alžbětě podařilo porodit téměř čtyřkilovou Aničku v rekordním čase a bez jakýchkoliv komplikací. Maminka byla uvolněná, šťastná a věřila v dobrý konec. „Psychika je moc důležitá a asi bych nedošla k takovému stavu, kdybych rodila poprvé. Věděla jsem, co přijde a tak bylo jasné, že tu hrůzu už nepřipustím.

A byla jsem pro to odhodlaná udělat vše. Je zajímavé, že po prvním šíleném porodu se mi vůbec nerozjela laktace a po druhém jsem měla mléka pro dvojčata. Když porozumíte svému tělu, je prostě vyhráno!“ tvrdí Alžběta.

VIDEO: APERIO Průvodce porodnicemi funguje již 15 let

Existují rozdíly mezi porodem chlapce a holčičky?
Musí porod bolet? Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody epidurálu
Kdo je kdo u porodu? Jaký je rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou?
Témata: Porod, Těhotenství, Novorozenec, Kojenec, Děti, Batole, Předškolák, Školák, Průvodce porodnicemi, Real, Reál, Alt, Pór, Sexuální uspokojení, Orgasmický porod, Máť, Realita, Extáze, Relaxační cvičení, Dostatečné vybavení, Porodnicemi, Aperio, Pohádka, Dobrý konec, Debř
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
GALERIE: Cigareta po porodu, jízda bez autosedačky? Retro fotky ukazují, co by se dnes už určitě nestalo!
Formánková Simona
Galerie
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova