Maminka.czPorod

Orgasmus: Pomůže vám při početí i porodu

Kamila Stejskalová 23.  6.  2013
Orgasmus: Pomůže vám při početí i porodu
Co vám může pomoci s početím a následně snazším porodem? Pilulky to nejsou a příjemné to je velmi. Ano, bavíme se o orgasmu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Gynekologové se shodují, že pokud si umíte užít vyvrcholení, máte během plodných dnů větší šanci otěhotnět, než pokud byste předstírala, případně orgasmus jen přehrávala.
Během vyvrcholení je totiž ženský organismus absolutně uvolněný, mužské spermie si snáze proráží cestu tam, kam mají, a pokud má za sebou váš partner dva dny sexuální abstinence, je v případě, že jste oba absolutně v pořádku, pravděpodobnost téměř hraničící s jistotou, že těhotenství na sebe nenechá dlouho čekat.

Na početí potomka byste měla přece vzpomínat jako na něco nadmíru příjemného, co jste si s partnerem užili, a jako třešničku na dortu držíte v ruce své čerstvě narozené miminko. A víte, že stejně jako početí si můžete užít i porod? Na vlnách rozkoše, nikoli bolesti. Je vůbec možné během porodu dosáhnout vyvrcholení? Možné to je, shodují se nejen rodičky, ale i některé porodní asistentky, které byly orgasmickému porodu přítomné, jen je třeba vědět, jak na věc.

ČTĚTE TAKÉ: Orgasmický porod: Pohádka pro alternativní matky nebo realita?

„Vůbec jsem neměla v úmyslu prožít si orgasmus během porodu, zkrátka se to stalo,“ vypráví Marie (jméno na přání změněno): „Myslím, že kdybych se přes moc snažila, stejně by se mi nepodařilo to, co přišlo jen tak mimochodem. Postupně jsem přešla do fáze, kdy jsem měla během porodu několik vyvrcholení, smála jsem se i plakala zároveň a úplně zapomněla na to, že bych se měla trápit bolestí, necítila jsem kontrakce. Ty byly ale najednou podle monitoru silnější a já prožívala intenzivně své pocity, aniž bych se trápila a požadovala léky.“

Porod (ne)bolí?

Pro velkou většinu žen a přihlížejících tatínků může zvýšená citlivost během porodu znamenat jen bolest. Zvýšené kontrakce totiž těsně před druhou dobou porodní opravdu bolestivé jsou a nemá cenu si nalhávat, že ne. Citlivost bývá často jen eufemismem pro bolest, což ale nemusí být pravda. A pokud žena vnímá bolest, rozhodně se nijak na vrcholu blaha necítí. Maminka Marie, která se nám svěřila se svými prožitky, tvrdí: „Rodila jsem do vody v malé porodnici a je pravda, že orgasmus mi nastoupil až v době, kdy do finále zbývala přibližně poslední hodina.

Do té doby jsem se snažila kontrakce rozdýchávat, odpočívat a dělat vše tak, jak mi doporučila porodní asistentka během předporodních kurzů. Najednou jsem měla pocit, že jsem nabitá energií, cítila jsem to největší potěšení a rozkoš, jaké jsem v životě zažila. Celý život jsem cvičila jógu, takže jsem tělo nechala, aby si s přívalem energie poradilo samo, nenechala jsem ji nijak zastavit, a odměnou mi byly výše popsané pocity.“

Orgasmus na sále

S tímto pocitem se během svého porodu setkala i Američanka Viv Goroskop nebo Debra Pascali Bonaro, které tento neobvyklý způsob příchodu dítěte na svět propagují a tvrdí, že pokud se matkám podaří užít si porod bez zbytečných traumat, přichází i miminko na svět nezatížené prvotní bolestí. Můžete si sehnat a zhlédnout DVD s informacemi o porodu s orgasmem, zároveň byste ale neměla myslet jen na vlastní potěšení, ale i na to, že jde především o zdraví miminka.

Porod je pro ženu vždy silným okamžikem, je ale pravdou, že pod nánosem medikamentů a procesů, které probíhají v nemocnici, byl zmechanizovaný tak, že zkušenosti z minulosti byly potlačeny. Na druhou stranu je fakt, že v České republice během porodu umírá podle statistik nejmíň dětí a žen na světě. Propagátorky porodů doma se vrací k babským receptům, teoriím ověřeným staletími praxe, je ale vždy lepší vzít v potaz možná rizika a předem spočítat, že pokud dojde ke komplikacím, rodičce ani dítěti se nedostane potřebné péče lékaře stejnou rychlostí, jako by rodila v lékařském zařízení.

Ta se ale stále častěji snaží vyjít rodičkám vstříc nabídkou úplného soukromí, možností rodit podle vlastního porodního plánu… Což ale neznamená, že si do něj v sedmém měsíci napíšete, že během porodu prožijete orgasmus. Lékař porodník, který nechce být jmenovaný, souhlasí: „Ženy si málo uvědomují svou sílu a občas mi připadá, že na porodní sál mi vstupují jako na porážku. Přitom já je jako porodník nesmírně obdivuju, jejich ženská síla tu mužskou několikanásobně převyšuje a je mi jasné, že kdyby rodili muži, nejspíš by lidstvo vymřelo.“ Podle lékaře by bylo dobré, kdyby si maminky zachovaly klidnou hlavu, k porodu přistupovaly jako k něčemu nevyhnutelnému, ale zároveň se během meditací před porodem pokusily „naprogramovat“ alespoň trochu tak, aby se přestaly bát bolesti. To považuje za přínosné, v každém případě ale nesouhlasí s rozením doma.

Porod by měla každá nastávající matka zvážit, a především by měla myslet na své dítě, které může hned po příchodu na svět vyžadovat péči neonatologa, který v sanitce k dispozici není.

Témata: Porod, Než otěhotníte, Časopis Maminka, Jen pro maminku, Početí, Zvýšená citlivost, Počet, Debř, Sexuální abstinence, Debra, Orgasmický porod, Orgasmus, Ženský organismus, Pór, Debra Pascali-Bonaro, Silný okamžik
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Myšlenky na vraždu, absence emocí, pocity selhání. Tyhle slavné mámy bojovaly s těžkou poporodní depresí
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka