Maminka.czZdraví

Ošetření laserem i v těhotenství? Jde to, ale raději jen výjimečně

Primář pražské Žilní kliniky, MUDr. Ota Schütz, doporučuje všechny radikální zákroky, i laserové, provádět před otěhotněním nebo po šestinedělí anebo až po ukončení kojení. "V průběhu celého těhotenství bych nedoporučil provádět jakékoliv invazivní výkony, které nejsou nutné z důvodů zdravotních, operace pouze v případě ohrožení zdraví či života. O konkrétním řešení rozhoduje podle aktuálního stavu vždy lékař," potvrzuje pan doktor Schütz. Jde-li však o vaše zdraví, smí se i laser použít. Chcete-li pouze kosmetickou úpravu, určitě ji neplánujte podstupovat v jiném stavu ani bezprostředně po něm.
12. 2. 2013
Ošetření laserem i v těhotenství? Jde to, ale raději jen výjimečně

Raději dříve než později

Proto pokud máte podezření, že některé vaše znaménko, výrůstek na kůži nebo i žíly či drobné žilky nevypadají standardně, objednejte se na odborné vyšetření včas, ještě než vůbec začnete dítě plodit. Co ale činit, když vám nějaká piha nebo kožní útvar nečekaně vyroste, zvětší se a nápadně změní vzhled právě během těhotenství, kdy se na většině ženských těl zvětšuje skoro všechno? Jednoduché řešení - okamžitě se nechte vyšetřit u odborníka.

S břichem rostlo i znamínko

Na zádech jsem měla světlé, vystouplé znaménko celý život, ale nikdy mi tolik nevadilo, jako v těhotenství. Vlastně jsem o něm nikdy ani nepřemýšlela, zatímco v posledním trimestru druhého těhotenství jsem o něm věděla den co den. Kdykoliv jsem se ho dotkla, kdykoliv mi někdo položil dlaň na záda nebo jsem o znaménko zavadila tričkem, nepříjemně to zabolelo. Začala jsem mít obavy, protože znaménko se během gravidity velmi nápadně zvětšilo. A protože bylo právě na zádech, jak se blížil porod, bála jsem se, abych v průběhu rození na sále ještě nemusela řešit utržené znaménko na zádech – přece jen, kontrakce vleže, to s vámi trochu "zacloumá". Tak jsem pro svůj klid a komfort na poslední chvíli vyhledala odbornou pomoc.

Pryč a hned

Obrátila jsem se na pana primáře MUDr. Otu Schütze z pražské Žilní kliniky, který mě napřed vyšetřil a určil, o jaký druh znaménka jde. Protože šlo jen o jakousi "bradavici", zbavil mě jí během asi deseti minut pomocí laseru. Usoudil, že jak tloustnu, znaménko se, stejně jako já, zalilo vodou a zcitlivělo. Nechala jsem si ho tedy odstranit asi šest týdnů před porodem, přičemž do nemocnice k porodu jsem už jela se zcela dokonale zahojenou ranou, jen s pěknou, růžovou jizvičkou.

Zima je ten správný čas

Toužíte-li po odstranění znaménka nebo žilek, určitě zatelefonujte na některou laserovou kliniku právě teď. Zimní období v roce je tou nejvhodnější chvílí pro laserové zákroky, protože ošetřovaná kůže pak nesmí šest týdnů na slunce. Jste-li těhotná a bojíte se, že by vám znaménko jakkoliv mohlo vadit při porodu, kojení a dalších mateřských aktivitách, nechte se okamžitě vyšetřit. Trpíte-li křečovými žilami nebo rozšířenými žilkami, které se v těhotenství zhoršily, objednejte se k expertům také ihned. Sice vám během těhotenství doporučí nejspíš jen elastické punčochy, ale jejich délku a intezitu komprese musí určit lékař. Po porodu a kojení se pak necháte ošetřit tamtéž. Pamatujte ale, že na laser nelze spoléhat vždy a v některých případech nemá ty nejlepší výsledky. Tam, kde je nutné histologické vyšetření, se ani použít nemůže, proto se vždy nechte včas prohlédnout na vhodném odborném pracovišti.

Témata: Těhotenství, Zdraví, Ošetření, Piha, Jaký druh
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu