Maminka.czRodina

Ošetřovné dostanou rodiče dětí do 13 let po celou dobu omezení

21. 3. 2020
Ošetřovné dostanou rodiče dětí do 13 let po celou dobu omezení
Dobrých zpráv se nám v posledních dnech moc nedostává. Rodiče, kteří kvůli aktuálním opatřením nemohou do zaměstnání, snad potěší alespoň rozhodnutí vlády o změně ve vyplácení ošetřovného na děti, které zůstávají doma kvůli uzavřeným školám.

Jak dlouho to ještě bude trvat? Zvládne to náš rodinný rozpočet? A kdo zůstane s dětmi doma? Současná situace dopadá na psychiku každého a pronásleduje nás celá řada obav a nejistot.

Spousta maminek a tatínků se může přestat stresovat, alespoň pokud jde o to, jak zajistit celodenní péči o potomky, kteří nemohou chodit do školy, a nepřijít zároveň o veškeré finanční příjmy.

Do kdy budou školy zavřené kvůli koronaviru? Nejméně měsíc!

Ve čtvrtek totiž vláda na svém zasedání rozhodla, že ošetřovné pro zaměstnance bude propláceno i nadále po zákonem stanovených devíti dnech, respektive šestnácti v případě samoživitelek.

Ošetřovné po celou dobu uzavření

A to po celou dobu mimořádných státních opatření, kdy budou uzavřené školy i jiná vzdělávací a dětská zařízení. Nárok na něj mají, a to po celou dobu mimořádných událostí, všichni rodiče s dětmi do 13 let (namísto původní věkové hranice 10 let).

Jde o samostatný zákon, který slouží jako dočasné opatření reagující na současnou situaci ohledně šíření koronaviru a onemocnění Covid-19. Změny ještě musí projít Parlamentem v režimu legislativní nouze, po schválení bude ošetřovné vypláceno i zpětně. Po skončení této situace budou opět platit původní pravidla pro nárok na ošetřovné.

Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?

Podpora na neurčito i pro rodiče živnostníky!

Co všechno se nyní mění? Předně, ošetřovné po skončení zákonem stanoveného nároku (9 dnů) bude nadále vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení.

Ošetřovné se bude vyplácet i v případě, že o uzavření zařízení z důvodu epidemie rozhodne sám zřizovatel a nárok na ošetřovné vzniká (při uzavření zařízení určených pro péči o zdravotně hendikepované osoby bez věkového omezení) také lidem, kteří žijí ve společné domácnosti a pečují o tyto osoby. Nejste zaměstnanci a pracujete jako živnostník? V případě podnikatelů a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bude výpadek příjmů z důvodu péče o děti sanovat podle dohody vlády program Ministerstva průmyslu a obchodu.

„Musíme lidem co nejvíce usnadnit současnou situaci a pomoci rodinám řešit problémy, se kterými se v souvislosti s uzavřením škol a dalších dětských zařízení potýkají," slibuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Předplatné Matka
Témata: Děti, Ošetřovné, Rodina a vy, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, Rodiče, Covid, Jana Maláčová, OSVČ, Celá doba, Uzavření, Rodič dětí, Nárok, Omezení, Škola

Mohlo by vás zajímat
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Dítě, které vás dokáže nejvíc vytočit, se vám prý nejvíc podobá

Horoskopy

Štír Ke všemu přistupujte s nadhledem a nemalujte si něco, čeho nejste schopni dosáhnout. Sami brzy poznáte,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Erika, Aron, Áron

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné