Maminka.czRodina

Ošetřovné dostanou rodiče dětí do 13 let po celou dobu omezení

21. 3. 2020
Ošetřovné dostanou rodiče dětí do 13 let po celou dobu omezení
Dobrých zpráv se nám v posledních dnech moc nedostává. Rodiče, kteří kvůli aktuálním opatřením nemohou do zaměstnání, snad potěší alespoň rozhodnutí vlády o změně ve vyplácení ošetřovného na děti, které zůstávají doma kvůli uzavřeným školám.

Jak dlouho to ještě bude trvat? Zvládne to náš rodinný rozpočet? A kdo zůstane s dětmi doma? Současná situace dopadá na psychiku každého a pronásleduje nás celá řada obav a nejistot.

Jak najít FORMULÁŘ NA OŠETŘOVNÉ PRO OSVČ? Tady je! 

Spousta maminek a tatínků se může přestat stresovat, alespoň pokud jde o to, jak zajistit celodenní péči o potomky, kteří nemohou chodit do školy, a nepřijít zároveň o veškeré finanční příjmy.

Do kdy budou školy zavřené kvůli koronaviru? Nejméně měsíc!

Ve čtvrtek totiž vláda na svém zasedání rozhodla, že ošetřovné pro zaměstnance bude propláceno i nadále po zákonem stanovených devíti dnech, respektive šestnácti v případě samoživitelek.

Ošetřovné po celou dobu uzavření

A to po celou dobu mimořádných státních opatření, kdy budou uzavřené školy i jiná vzdělávací a dětská zařízení. Nárok na něj mají, a to po celou dobu mimořádných událostí, všichni rodiče s dětmi do 13 let (namísto původní věkové hranice 10 let).

Jde o samostatný zákon, který slouží jako dočasné opatření reagující na současnou situaci ohledně šíření koronaviru a onemocnění Covid-19. Změny ještě musí projít Parlamentem v režimu legislativní nouze, po schválení bude ošetřovné vypláceno i zpětně. Po skončení této situace budou opět platit původní pravidla pro nárok na ošetřovné.

Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?

Podpora na neurčito i pro rodiče živnostníky!

Co všechno se nyní mění? Předně, ošetřovné po skončení zákonem stanoveného nároku (9 dnů) bude nadále vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení.

Ošetřovné se bude vyplácet i v případě, že o uzavření zařízení z důvodu epidemie rozhodne sám zřizovatel a nárok na ošetřovné vzniká (při uzavření zařízení určených pro péči o zdravotně hendikepované osoby bez věkového omezení) také lidem, kteří žijí ve společné domácnosti a pečují o tyto osoby. Nejste zaměstnanci a pracujete jako živnostník? V případě podnikatelů a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bude výpadek příjmů z důvodu péče o děti sanovat podle dohody vlády program Ministerstva průmyslu a obchodu.

„Musíme lidem co nejvíce usnadnit současnou situaci a pomoci rodinám řešit problémy, se kterými se v souvislosti s uzavřením škol a dalších dětských zařízení potýkají," slibuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
povleceni
Témata: Děti, Ošetřovné, Rodina a vy, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, Rodina, Rodiče, KoronaHelpdesk, Omezení, Škola, Uzavření, Celá doba, Nárok, Jana Maláčová, Rodič dětí, OSVČ, Covid

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli

Horoskopy

Beran Finále pracovního týdne vás hodně vyčerpá. Jen tak tak stihnete dokončit nejnutnější povinnosti. Pokud…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Norbert, Sidonie, Norman

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné