Maminka.czRodina

Ošetřovné dostanou rodiče dětí do 13 let po celou dobu omezení

Simona Procházková 21.  3.  2020
Ošetřovné dostanou rodiče dětí do 13 let po celou dobu omezení
Dobrých zpráv se nám v posledních dnech moc nedostává. Rodiče, kteří kvůli aktuálním opatřením nemohou do zaměstnání, snad potěší alespoň rozhodnutí vlády o změně ve vyplácení ošetřovného na děti, které zůstávají doma kvůli uzavřeným školám.

Jak dlouho to ještě bude trvat? Zvládne to náš rodinný rozpočet? A kdo zůstane s dětmi doma? Současná situace dopadá na psychiku každého a pronásleduje nás celá řada obav a nejistot.

Jak najít FORMULÁŘ NA OŠETŘOVNÉ PRO OSVČ? Tady je! 

Spousta maminek a tatínků se může přestat stresovat, alespoň pokud jde o to, jak zajistit celodenní péči o potomky, kteří nemohou chodit do školy, a nepřijít zároveň o veškeré finanční příjmy.

Do kdy budou školy zavřené kvůli koronaviru? Nejméně měsíc!

Ve čtvrtek totiž vláda na svém zasedání rozhodla, že ošetřovné pro zaměstnance bude propláceno i nadále po zákonem stanovených devíti dnech, respektive šestnácti v případě samoživitelek.

Ošetřovné po celou dobu uzavření

A to po celou dobu mimořádných státních opatření, kdy budou uzavřené školy i jiná vzdělávací a dětská zařízení. Nárok na něj mají, a to po celou dobu mimořádných událostí, všichni rodiče s dětmi do 13 let (namísto původní věkové hranice 10 let).

Jde o samostatný zákon, který slouží jako dočasné opatření reagující na současnou situaci ohledně šíření koronaviru a onemocnění Covid-19. Změny ještě musí projít Parlamentem v režimu legislativní nouze, po schválení bude ošetřovné vypláceno i zpětně. Po skončení této situace budou opět platit původní pravidla pro nárok na ošetřovné.

Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?

Podpora na neurčito i pro rodiče živnostníky!

Co všechno se nyní mění? Předně, ošetřovné po skončení zákonem stanoveného nároku (9 dnů) bude nadále vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení.

Ošetřovné se bude vyplácet i v případě, že o uzavření zařízení z důvodu epidemie rozhodne sám zřizovatel a nárok na ošetřovné vzniká (při uzavření zařízení určených pro péči o zdravotně hendikepované osoby bez věkového omezení) také lidem, kteří žijí ve společné domácnosti a pečují o tyto osoby. Nejste zaměstnanci a pracujete jako živnostník? V případě podnikatelů a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bude výpadek příjmů z důvodu péče o děti sanovat podle dohody vlády program Ministerstva průmyslu a obchodu.

„Musíme lidem co nejvíce usnadnit současnou situaci a pomoci rodinám řešit problémy, se kterými se v souvislosti s uzavřením škol a dalších dětských zařízení potýkají," slibuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

100 mimořádných fotek z porodu! Úžasný rodinný zážitek hodně zblízka
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Témata: Rodina, Děti, Rodina a vy, Rodiče, Praktické rady, Péče o dítě a jeho výchova, Ošetřovné, Uzavření škol, OSVČ, Rodič dětí, Uzavření, Vláda, Škola, Jana Maláčová, Omezení, KoronaHelpdesk, Covid, Nárok, Celá doba
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Cigareta po porodu, jízda bez autosedačky? Retro fotky ukazují, co by se dnes už určitě nestalo!
Formánková Simona
Galerie
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Byla jsem věčně naštvaná máma! Kdy a proč se to zlomilo?
Procházková Simona
Rodina a vztahy
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče