Maminka.czPeníze a kariéra

Ošetřovné na dítě 2013 a 2014: Vše, co potřebujete vědět

22. 10. 2013
Ošetřovné na dítě 2013 a 2014: Vše, co potřebujete vědět
Pro nemocné dítě je důležité, aby s ním během nemoci byl jeden z rodičů. Zaměstnaná maminka nebo tatínek mají během péče o nemocné dítě nárok na ošetřovné. Jak dlouho lze ošetřovné pobírat a jak je vysoké? Proč někteří rodiče nemají na ošetřovné nárok?

Ošetřovné patří mezi nemocenské dávky, a proto je upraveno zákonem o nemocenském pojištění. Na ošetřovné mají nárok zaměstnanci, kteří ošetřují dítě mladší deseti let, pokud dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz. O ošetřovné si ale můžete zažádat i v případě péče o jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav vyžaduje ošetřování jinou osobu. Nárok na ošetřovné vzniká také při péči o členku domácnosti, která porodila a její stav vyžaduje ošetřování jinou osobou. Důvodem pro ošetřovné může být i karanténa školky nebo školy.

Proč nemají nárok všichni rodiče?

Pro přiznání ošetřovného musí být splněny zákonné podmínky, proto na ošetřovné nemají nárok všichni rodiče, přestože se starají o nemocné dítě.

Podívejme se na několik praktických příkladů, kdy nemá rodič nárok na ošetřovné.

• Ošetřovné nemohou nikdy čerpat osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). V případě, že jeden z rodičů je zaměstnanec a druhý OSVČ, ošetřovné může vždy čerpat pouze zaměstnaný rodič.

• Jestliže je nemocné dítě, na které čerpá maminka peněžitý příspěvek v mateřství (mateřskou) nebo rodičovský příspěvek, tak již rodiče nemají nemá nárok na ošetřovné. Výjimkou je situace, kdy onemocní nebo utrpí úraz matka dítěte a nemůže se o dítě starat, v tomto případě může ošetřovné čerpat zaměstnaný otec dítěte. Rovněž lze získat ošetřovné na starší dítě, jestliže matka dítěte čerpá rodičovský příspěvek a je těhotná, nebo při pobytu matky v nemocnici.

• Ošetřovné nemůže čerpat rodič pracující pouze na základě dohod o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tisíc korun. Taková práce nezakládá účast na nemocenském pojištění a z takové práce není možné čerpat ošetřovné ani za situace, kdy zaměstnanec během jednoho měsíce pracuje pro tři zaměstnavatele současně s měsíční odměnou 9 500 Kč u každého z nich.

Tiskopis vyplní lékař

Zaměstnanci uplatňují nárok na ošetřovné u svého zaměstnavatele, zpravidla jednají se mzdovou účetní. Svému zaměstnavateli musíte předat vyplněný tiskopis „Rozhodnutí o potřebě ošetřování“, který vám vystaví lékař. Po ukončení péče o nemocné dítě musíte doručit „Potvrzení o ukončení potřeby ošetřování“, opět vystavené lékařem. Předaní uvedených tiskopisů zaměstnavateli stačí, aby bylo ošetřovné vyplaceno, ošetřovné od prvního dne vyplácí příslušná OSSZ dle bydliště. Při vystřídání rodičů během péče o nemocné dítě je potřeba vyplnit tiskopis „Žádost o ošetřovné osoby, která převzala ošetřování“.

Chcete vědět víc? Náš odborník odpovídá na vaše dotazy >>>

Jak dlouho budete ošetřovné pobírat?

Standardně lze dle zákona o nemocenském pojištění pobírat ošetřovné devět kalendářních dní. Otec a matka dítěte se mohou během pobírání ošetřovného jednou vystřídat. Vystřídání však celkovou délku pobírání ošetřovného neprodlužuje.

Osamělý, tedy svobodný, ovdovělý nebo rozvedený zaměstnanec, který pečuje o dítě mladší šestnácti let, které neukončilo povinnou školní docházku, může dávku čerpat až šestnáct dní. Ošetřovné se vyplácí za kalendářní dny, tedy včetně soboty, neděle nebo svátku.

Ošetřovné není vysoké

Ošetřovné činí 60 % z denního vyměřovacího základu. Tím je veškerý příjem, ze kterého bylo placeno sociální pojištění v rozhodném období, zpravidla dvanáct měsíců. Denní vyměřovací základ se vypočítá podělením vyměřovacího základu počtem kalendářních dní v daném období (zpravidla 365 dny). Nezapočítavají se však všechny dny, aby se ošetřovné nesnižovalo například nemocenskou. Denní vyměřovací základ se následně redukuje.

• V roce 2013 jsou redukční hranice 863 Kč, 1 295 Kč a 2 589 Kč. Do první redukční hranice se započítává z 90 %, ve druhé redukční hranici z 60 %, ve třetí redukční hranici z 30 % a nad částku 2 589 Kč se již nepřihlíží.

• V roce 2014 jsou redukční hranice 865 Kč, 1 298 Kč a 2 595 Kč. Zápočet v jednotlivých redukčních pásmech je v roce 2014 shodný jako v roce 2013.

Podle příjmu

V tabulce je pro různé výše měsíčního příjmu uvedené ošetřovné za devět dnů v roce 2013 a 2014. Změna redukčních hranic je minimální, proto se ošetřovné v roce 2013 a 2014 liší nepatrně jenom u nadstandardních příjmů. Protože při výpočtu ošetřovného dochází k redukci, ošetřovné u vyšších příjmů je v porovnání s dosahovaným příjmem citelně nižší než u malých příjmů.

Speciální číslo pro táty a mámy
Témata: Peníze a kariéra, Ošetřovné, Děti, Rozhodné období, Peněžitý příspěvek, Redukční hranice, Zaměstnaný rodič

Mohlo by vás zajímat
Fanatické matky: moralizují a dávají nevyžádané rady. Jak na ně reagovat?
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Nechcete mít rozmazleného sobce? Přestaňte mu sloužit a vše kupovat!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Přichází k nám utrápené děti, ty příběhy mám stále v hlavě, říká šéfka SOS vesniček
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto

Horoskopy

Beran Je báječné, že jste opět v kondici a v kolektivu oblíbení. Pokud dnes bude někdo z kolegů potřebovat…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Adriana, Adrián, Adriena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu