Maminka.czZdraví

Oslabené břicho, kulatá záda, vbočená chodidla… Vadné držení těla mají už děti ve školce. Řešte to včas, předejdete problémům

Simona Procházková 20.  4.  2023
Proč neustále stoupá počet dětí, u kterých se již v předškolním věku objevuje špatné držení těla? A s jakými problémy a vadami se lékaři setkávají nejčastěji? Vysvětlí a poradí MUDr. Jaroslava Chlupová.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak se pozná, že má již školkové dítě problém s vadným držením těla? Čeho bychom si měli všímat, co je nejnápadnější?

Předsun hlavy s přetíženou šíjí, protrakce (předsun) ramen, odstáté lopatky, plochý hrudník, kulatá hrudní páteř, naklopená pánev s prohnutím a přetížením beder a oslabením břišní stěny, postavení dolních končetin „do X“, zavření třísel, protlačení kolen vzad, vbočení chodidel (vpadlé vnitřní kotníky). Spoustě dětí chybí svalové napětí, jsou hypotonické. Problém špatného držení těla, související svalová nerovnováha se pak projeví při vyšetření dětí funkčními testy, kdy fyzioterapeut hodnotí stabilitu, koordinaci, rozsah pohybu apod. Povědomí rodičů a pedagogů o problému špatného držení těla a jeho důsledcích je jen malé. Neznalost a přehlížení přitom může vést, respektive již vede, ke spoustě zdravotních problémů u dětí a ovlivní zdraví a kvalitu života v dospělosti.

VIDEO: Co by děti měly zvládnout, než začnou chodit? Vysvětlí fyzioterapeutka.

Popište prosím, jak by tedy mělo ideálně vypadat správné držení těla.

Pokusím se shrnout. Hlava je kolmo nad trupem, šíje je napřímená a volná, oči se dívají dopředu. Hrudní páteř není ani příliš plochá, či kulatá, hrudní kost není vystouplá, ani propadlá. Dolní žebra nejsou viditelně vystouplá a ramena a lopatky jsou volné, rozevřené do šířky. Pánev není naklopená, bedra nejsou nadměrně prohnutá, třísla jsou volná. Přední a zadní část těla je v rovnováze.

Dolní končetiny jsou v osovém postavení. To znamená, že je kyčel, koleno a hlezno nad sebou. Čéšky směřují dopředu. Postavení dolních končetin „do X“ u dětí předškolního věku je fyziologické zhruba do šesti let věku, později by dítě mělo stát a pohybovat se s koordinovaným osovým postavením dolních končetin. Kolena by neměla být prolomená dozadu ani pokrčená. Dítě by mělo stát na celých chodidlech, kotníky nepadají dovnitř, prsty jsou volně natažené.

 

V současnosti se hodně řeší obezita dětí, ale málo se hovoří o špatném držení těla, které má 70 až 80 % dětské populace. Bohužel se tento problém týká už dětí předškolního věku, upozorňují fyzioterapeuti projektu Lokomoce, kteří děti ve školkách vyšetřují.

 

A dá se říci, proč trpí tolik malých dětí vadným držením těla? Kde hledat příčiny? V každodenním vysedávání u televize, v krčení se nad tabletem či mobilem, celkové lenosti… ?

Obecně je příčinou současný životní styl ve zrychlené konzumní digitální době. Pomineme-li špatné stravovací návyky, nepravidelný spánkový režim, otužování, respektive nadměrné oblékání dětí, je to v první řadě nedostatek pestré, všeobecně rozvíjející pohybové aktivity spojený s hrou a nadměrné nezdravé užívání digitálních technologií. Děti potřebují různorodou a pravidelnou pohybovou aktivitu pro správný vývoj a růst pohybového aparátu a všech dalších tělních systémů včetně počítače, který chod organismu řídí, tedy mozku.

Díky nedostatečně pestrému pohybu se u dětí snižuje vnímání vlastního těla, velmi často chybí kreativita a fantazie. Bohužel se tento problém týká i jejich rodičů, kteří už nezažili hru venku se svými vrstevníky, bez dozoru a přílišného strachu rodičů. Je to velká výzva v dnešním přehlceném světě, vrátit se opět k těm základním, zdánlivě jednoduchým věcem. Na základních pohybových stereotypech mohou děti stavět do budoucna.

Špatně spí, nejí a je podrážděné? Za úzkost dětí mohou i tablety a mobily

Proč by tedy rodiče měli na vše zmíněné u svých dětí dbát a nemávnout rukou nad případným problémem?

Správné držení těla je důležité pro zdravý koordinovaný pohyb, udržuje svaly a vazy v optimálním napětí, zabraňuje předčasnému opotřebení kloubů. V těle vzniká prostor pro orgány, které mohou dobře fungovat, zlepšuje se prokrvení a dýchání, nervové struktury nejsou stlačovány.

Díky správnému držení těla nás pohyb stojí méně úsilí a energie, což se pozitivně odrazí nejen ve sportu, ale i v běžných každodenních činnostech. Pojďme řešit správné pohybové návyky již od dětství. Čím lépe si děti vše zautomatizují, tím hlouběji se jim to uloží, a mohou pak žít bez bolesti. Prevence je základem kvalitního života.

Článek vznikl v rámci projektu Podpora psychické odolnosti a duševního zdraví skrze prevenci sedavého chování a zdravého užívání digitálních médií u předškolních dětí. Projekt podpořen v rámci programu Zdraví financovaného z Malého grantového schématu z Fondů EHP 2014-2021 www.eeagrants.cz, a také www.norwaygrants.cz

 
Témata: Zdraví, Děti, Školák, Předškolák, Batole, Děti a sport, Mateřská škola, Fyzioterapie, Tělo, Pohyb, Bolest zad, Břicho, Kůl, Populace, Držení těla, Předškolní věk, Chodidlo, EHP, Držení, Lékař, Lokomoce, Zdraví na Heureka.cz