[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Snad každé dítko se rádo přehrabuje v hlíně, v písku, miluje kameny, klacky, listy... A mnohdy tyto přírodniny poznává doslova všemi smysly. Děti totiž naprosto přirozeně touží po kontaktu s přírodou, se zemí i Zemí.
Tato náklonnost skýtá skvělou příležitost k tomu, oslavit s dětmi 22. dubna Den Země: svátek oslavující přírodu, významný den zdůrazňující význam přírody pro lidstvo a náš život a také význam její ochrany.
Pokud se zrovna nechystáte navštívit nějakou zajímavou akci, která se ke Dni Země ve vašem okolí pořádá (zajímavé tipy, kam můžete vyrazit, najdete ZDE) , oslavte Den Země založením dětské minizahrádky. Že nemáte zahradu? Nevadí! Založte mobilní minizahrádku třeba na balkoně či terase.
Děti tak budou mít skvělou příležitost vidět, jak ze semínka postupně vyroste rostlina, ta rozkvete a později i vydá své plody – rajčátka, hrášek, okurky, cukety, borůvky, angrešt, mrkev apod. Ano, to vše lze na balkonové zahradě pěstovat (samozřejmě spíše pro radost než hojný užitek).
Vhodnou nádobu samozřejmě můžete koupit – krásné, avšak drahé a těžké bývají velké nádoby z pálené hlíny, betonu apod. Pálená hlína má však tu přednost, že „dýchá“ (substrát v ní ale rychleji vysychá). Plast také není k zahození, je lehký a často i levnější, je však méně stylový a drží vlhkost (což některým rostlinám nesvědčí).
Nicméně lze použít i „alternativní“ nádoby: proutěné koše vyložené netkanou textilií, ohrnuté pytle z juty (pozor, zemina v nich rychle vysychá), nástěnné kapsáře, různé dřevěné bedýnky, kyblíky apod.
Nádobu si můžete také docela jednoduše vyrobit na míru – stačí nejlevnější stavební latě, pilka (i ruční), vruty a akušroubovák. Pak je potřeba trochu plánovat, měřit, řezat a šroubovat (viz fotografie).
Hotovou bednu je nutné vystlat prodyšnou netkanou textilií (koupíte v zahradnictví), popřípadě silným plastovým pytlem. Okraje se ohrnou a přitlučou hřebíčkem (konec se ohne, aby se pytel časem neprotrhl).
Do plastu je nutné udělat drenážní otvory. Máte-li šikovného partnera, může přidat i kolečka. Jednoduchý podvozek (plošinku s kolečky) lze koupit i v obchodech pro kutily. Záhon se pak stává mobilním a lze jej libovolně převážet za sluncem či do stínu.
Duben: Ze semínek lze vysít na minizáhon mrkev (do hluboké nádoby, později je nutné mrkev vyjednotit), hrách, ředkvičky, salát, špenát.
Z bylin sejeme levanduli, oregano, tymián, majoránku, mátu, šalvěj, roketu, kopr, rozmarýn. V dubnu sázíme do větších nádob i keře, a dokonce i stromky (zákrsky), např. jabloně, broskvoně apod.
Velmi vhodnými keři jsou kamčatské a kanadské borůvky, muchovník, stromkový angrešt a rybíz.
Květen: Do půdy sejeme fazole, stále můžeme sít hrách, roketu, saláty a mrkev.
V květnu sázíme předpěstované sazenice rajčat, okurek, cuket, melounů, paprik – na balkony si můžeme troufnout sázet je už v první polovině května. Pozor však na mrazíky!
Osvědčené zdroje informací pro balkonové zahradníky a zahradníčky: