Maminka.czPeníze

Osm nejlepších aplikací, které naučí děti zacházet s penězi

Simona Procházková 12.  3.  2022
Zírání do telefonu nebo tabletu nemusí být vždycky jen ztrátou času. Užitečné rady a návody, jak nakládat s financemi, šetřit a chytře spravovat své peníze, to všechno nabízejí šikovné dětské aplikace. Využijte je jako pomocníky při výuce základů finanční gramotnosti svých ratolestí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak naučit děti znát hodnotu peněz, vážit si jich, spořit a správně se rozhodovat, co s nimi podniknout? Vychovat finančně gramotné dítě je úkolem rodičů, přispět může (a měla by) samozřejmě rovněž škola, v dnešní době moderních technologií máme ale ještě další možnosti. Zábavné a praktické aplikace plné úkolů a her pomůžou zorientovat se v oblasti financí, jejich prostřednictvím se školáci dozvědí, jak peníze vydělávat, jak sestavit rozpočet, proč je důležité spořit a jak finanční prostředky smysluplně utrácet.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak učit děti hodnotu peněz

 „Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro úspěšnou budoucnost svého dítěte, je začít ho učit zdravým osobním finančním návykům už od nejútlejšího věku. Kvalitní aplikace pak mohou pomoct urychlit jeho cestu k finanční gramotnosti,“ říká finanční expertka Colleen McCreary, ředitelka společnosti Credit Karma. Ano, využijte posedlosti dětí elektronickými zařízeními a ukažte jim, jak čas strávený na tabletu nebo chytrém telefonu využít lépe, a to pro vlastní vzdělávání. Nabízí se vám tím další příležitost, jak jim nenásilnou a hravou formou přiblížit správné finanční dovednosti. Tady je osm populárních aplikací, které určitě stojí za pozornost.

Bankaroo

Tuto aplikaci vymyslela teprve jedenáctiletá dívka spolu se svým tatínkem, aby jí pomohla se správou kapesného. Dnes už je k dispozici v několika variantách speciálně pro školáky a studenty nebo jako virtuální banka, která pomáhá dětem starat se o vlastní finance. Pomocí jednoduchého přívětivého rozhraní se děti mohou naučit, jaká je hodnota peněz, mohou sledovat, na co šetří a jak úspěšně, za co utrácejí. Od rodičů pak mají možnost získávat odznaky za plnění úkolů. Aplikace je zdarma, placená verze je rozšířena o další zajímavé funkce, například možnost věnovat peníze na charitu.

ČSOB Filip

"Svět peněz srozumitelně." To je motto této aplikace, která je ke stažení zdarma a poslouží dobře malým i velkým. Vysvětlí, jak to ve světě financí chodí, a to zábavnou formou. Videa s Evkou a Evženem naučí základům finanční gramotnosti, děti mohou sbírat zlaťáky, za správné odpovědi na otázky získávají odměny. Nechybí praktické příklady.

Praktické peníze Visa

Aplikace Praktické peníze od společnosti Visa (Visa Practical Money Skills) pomůže osvojit si chytré návyky a peněžní dovednosti. Obsahuje užitečné nástroje pro rodiče i učitele určené ke vzdělávání dětí v oblasti toho, jak nakládat s penězi, a týká se všech věkových skupin. Jednou z her je interaktivní skládačka pro malé děti, pro teenagery zase finanční slovní fotbálek (Financial Football), jakýsi kvíz na téma peněz. Objevíte tu také třeba nástroj, který počítá mince při nakupování, nebo aplikaci, která pomáhá celé třídě šetřit na maturitní ples. Aplikace je k mání zdarma.

VIDEO: Kolik to stojí a proč nám bankomat peníze nedá? Jak učit děti finanční gramotnosti

Zlatka.in

Jedná se o výukovou aplikaci, která obsahuje pracovní listy a různé hry napříč tématy finanční gramotnosti, a to pro věkové kategorie od 7 do 19 let: pro žáky prvního a druhého stupně základních škol a také studenty středních škol. Projekt financuje Raiffeisenbank a je zaměřen na finanční vzdělávání dětí a mládeže. Má za cíl hravou formou přiblížit problematiku peněz a financí dětem a také pomoct rodičům a učitelům při vzdělávání. Webová stránka je přístupná zcela zdarma a umožňuje i těm nejmenším řešit praktické úlohy a úkoly bez předchozí registrace. Průvodcem pro nejmenší je virtuální postava Zlatka, pro starší školáky a studenty pak postava Goldie, která jim zadává úkoly, následně je vyhodnocuje a poskytuje zpětnou vazbu.

FinGR Play

Tahle aplikace – hra – provede dítě finančním životem běžné české domácnosti. Úkolem je provést svěřenou rodinu všemi nástrahami a příležitostmi, které ji v životě mohou potkat, a úspěšně ji dovést ke splnění jejích cílů a k dosažení finanční nezávislosti. Zábavnou formou pomůže zorientovat se v tom, jak zodpovědně hospodařit a zacházet s penězi, a ukáže, že je to v dnešní době stejně důležité jako umět číst a psát. On-line hra je zdarma a provozuje ji obecně prospěšná společnost ABC finančního vzdělávání, která se aktivně věnuje osvětě a vzdělávání zejména na školách.

Saver&Spender

V této mobilní aplikaci, vlastně interaktivní hře, se děti vžijí do role šetřivého Savera nebo utrácivého Spendera a prožijí s postavami vesmírné dobrodružství. Principem hry je demonstrovat a názorně ukázat rozdíl mezi zodpovědným “šetřílkem” (Saver) a chorobným “utrácečem” (Spender). Záměrem a cílem hry je rozvíjet u dětí vnímání významu peněz, poučit je, že není důležité (a ani možné) mít vše, co vidíme, a poukázat na to, jak moc je důležité ukládat si část peněz stranou a pečlivě spravovat a řídit vlastní finance. Aplikace je ke stažení zdarma.

Jak na rodinné finance? Neřešte jen čísla a přemýšlejte dopředu

Moje Familie

Praktická výuková aplikace slouží jako finanční simulátor pro děti a žáky základních škol, které seznamuje se světem financí formou interaktivních her a různých výzev. Hra buduje u dětí povědomí o elementárních finančních pojmech, a to formou, která je jim blízká – elektronická hra v kombinaci s přednáškou. Díky tomu probíhá finanční vzdělávání atraktivní formou, která zaujme a baví. Během hry je žák v roli rodinného manažera. Řídí čtyřčlennou rodinu v jejím domku tak, aby ekonomicky vyšla s platem a zároveň aby byli všichni zdraví a šťastní. Cílem hry je naspořit během pěti měsíců na dovolenou pro virtuální rodinu. V každém kole musí hráč udělat množství rozhodnutí od zaplacení potravin přes nákup oblečení až po rozhodnutí, zda celá rodina půjde přes víkend na brigádu.

Kids Finance

Tato jednoduchá aplikace připravuje děti na budoucnost, naučí je, jak být zodpovědní lidé při nakládání s penězi, šetřit a nerozhazovat zbytečně. Děti si tu mohou nastavit své cíle šetření – například na kolo, počítač nebo výlet – časový rozvrh a pravidelné příspěvky. Aplikace je určena pro děti už od 5 let a je zdarma (dostupná jen pro iOS).

Témata: Děti, Rodina, Rodina a vy, Peníze, Vzdělání, Finance, postava, Filip, Tablet, skládačka, pracovní listy, Zach, Visa, ČSOB, Nakupování, Vzdělávání, Šetření, Rada, Finanční gramotnost, Raiffeisenbank, ABC, Aplikace, Evka, Svět financí, Hospoda, Tablety na Heureka.cz

Video