Víte, kterým sportům se v těhotenství vyhnout a jaké jsou limity u „povolených“ sportů? Slyšely jste už o zajímavém hormonu zvaném relaxin?
Těhotenství pochopitelně není nemoc – je to v pravém slova smyslu jiný stav, vyžadující trochu jiné chování. Těžko lze ale v souvislostech se sportováním ignorovat, že během těhotenství již neneseme odpovědnost pouze za své tělo a zdraví, ale i za děťátko, které se narodí.
To zcela logicky vylučuje „ze hry“ extrémní adrenalinové sporty (např. bouldering, kayaking, mountain biking , freeriding, horolezectví apod.), u nichž je riziko úrazu vyšší a následky fatálnější. Nicméně i zcela fyziologické těhotenství, kdy je nastávající mamince skvěle, s sebou nese jistá omezení, jaká to jsou?
Na co pozor: Obecná doporučení
Každé fyziologické těhotenství je jiné, a to klidně u stejné ženy – pokud se tedy na nějaký druh sportu necítíte, nenechte se ke sportování přemluvit! A to ani v případě, že jste se danému sportu v předchozím těhotenství věnovala naprosto běžně! Nejistý, bojácný a nesebevědomý sportovec udělá při sportu zcela jistě více chyb než sportovec, který si věří.
V těhotenství se dále rozhodně vyhněte pohybovým aktivitám, při nichž je tělo zatěžované opakovanými otřesy a ohroženo vyšším rizikem pádů. Ostatně rychle se měnící těžiště těla riziko pádů zvyšuje.
Koneckonců co si budeme nalhávat; mnoho žen je ve vyšším stupni těhotenství více či méně nemotorných a mají pomalejší reakce. Nastávající maminky by též neměly „sportovat na krev“ – tedy propotit námahou triko, lapat po dechu, natož mít ze zátěže „černo před očima“!
A konečně; jak roste bříško, a tedy i hmotnost, je nutné brát ohledy na více namáhané klouby dolních končetin a samozřejmě i páteř.
Video: Průvodce těhotenstvím ve dvou minutách
Co možná nevíte
Pokud se dlouhodobě věnujete například józe, pilates či jiným podobným aktivitám a máte své tělo „přečtené“, možná jste v těhotenství zaznamenaly zajímavou skutečnost – jste v určitých partiích ohebnější, vaše kyčle a pánev vám dovolí mnohem víc než dřív! Což má samozřejmě svůj velmi logický důvod.
„V těhotenství se totiž vytváří hormon relaxin, který má na svědomí uvolnění pojivových tkání v oblasti kloubů, čímž připravuje tělo na uvolnění pánve při porodu,“ tvrdí kolektiv autorů Velké knihy o mateřství.
V obsáhlé publikaci dále najdeme upozornění: „Proto jsou vaše klouby v tomto období více náchylné ke zranění.“
8 běžných sportů, které jsou v těhotenství nevhodné
- Nedoporučuje se jízda na kole v nerovném terénu s velkým rizikem otřesů a pádů.
- Bohužel i běh má své limity: Zapomenout byste měly na náročné běhy na dlouhé tratě a trasy v terénu s vyšším rizikem uklouznutí a pádů.
- Značně riziková je jízda na kolečkových bruslích, skateboardu apod.
- Podobně je na tom i sjezdové lyžování či snowboarding.
- Značně rizikové jsou míčové kolektivní hry, kdy hrozí riziko srážky, úderu míčem apod.
- Těhotným se nedoporučuje také potápění, ať již přístrojové nebo nádechové.
- Za nevhodné se považuje i posilování se závažím.
- Výčet asi nejběžnějších pohybových aktivit uzavírá stále oblíbenější jízda na koni.
Ať již běžně sportujete často nebo naopak výjimečně, vždy je na místě o svém těhotenství informovat trenéra, cvičitelku, instruktora atd., zvláště v období, kdy není těhotenství ještě patrné. Dobrý sportovní instruktor ví, co si těhotná žena může na jeho lekcích dovolit.