Maminka.czKuriozita

Osud "chlapce šarpeje": Kvůli nadbytku kyseliny hyaluronové se narodil se vzácnou poruchou kůže. Jak vypadá dnes?

Dita Mrázková 8.  2.  2024
Kyselina hyaluronová je dnes v oblibě coby "zlepšovák" v estetické chirurgii. Díky její aplikaci je pleť zářivější a hladší. Jenže co když se narodí dítě s tak velkým přebytkem, že vypadá jako panáček Michelin se psem šarpejem dohromady? Přesně to se totiž stalo malému Tommovi.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V roce 1993 se v jednom australském městečku stalo něco neobvyklého. V místní porodnici se narodil chlapec Tomm, který šokoval nejen své rodiče, ale i celý nemocniční personál. Měl na sobě tolik kůže, jako by mu bylo pět let. Jeho maminka Debbie Tennent vzpomínala na své první pocity po porodu, kdy jí syna dali do náruče.

"Jeho vzhled mi trhal srdce, protože jsem se o něj tolik bála, ale zároveň jsem byla jako čerstvá máma pochopitelně moc šťastná," svěřila se médiím. Její syn se narodil se zvláštním onemocněním – nadbytkem kyseliny hyaluronové.

VIDEO: PODCAST MAMINKA: VYŠETŘENÍ V TĚHOTENSTVÍ

Hladina této látky v jeho těle odpovídala hladině pětiletého dítěte. Podobně je tomu u psů plemene šarpej. Jak ale psi rostou, hladina kyseliny hyaluronové klesá a jejich kůže se v dospělosti vyhladí. Ošetřující lékaři se tak domnívali, že to samé by mohlo potkat v dospělosti i Tomma. 

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že příčina diagnózy byla nejasná a neexistovaly žádná dostupná léčba ani řešení, jedinou nadějí tak bylo doufat v to, že s přibývajícím věkem se jeho vrásky zmenší.

Chlapec se musel v podstatě až do dospívání potýkat s nejrůznějšími formami šikany od svého okolí. Rodiče svého syna často omlouvali ze školy, protože už nechtěl zažívat posměšky od svých spolužáků, kteří mu přezdívali "šarpej". Časem se ale prognózy lékařů naplnily a Tommova kůže se skutečně začala měnit. 

Klepněte pro větší obrázek

Dnes je z něj šťastný třicátník, který se oženil a v jehož obličeji není ani náznak nějaké anomálie. "Život je jednoduchý, když se neohlížíte pořád zpět," nechal se slyšet.

Klepněte pro větší obrázek


Říkají jí Voldemort a neví, jak voní kytičky, koláč nebo máminy vlasy. Holčička narozená bez nosu má přesto radost ze života

Témata: Příběhy, Rodina, Rodina a vztahy, Životní příběh, Kuriozita, Děti a nemoci, Dětství, Zajímavosti, Postižení, Emoce, Handicap, Chlapec, Odvaha, osud, vrozená vývojová vada, estetická chirurgie, kůže, vada na kráse, Šikana, úzkost, Pes, Porucha, Tomm, Nadbytek, Michelin