Maminka.czSlavní rodiče

Otázky pro Renatu Prokopovou

Šárka SchmidtováČasopis Maminka 31.  8.  2009
Otázky pro Renatu Prokopovou
Renata Prokopová-Visnerová, jedna z hrdinek druhé řady televizních Rodinných pout, říká: „Kariéra je hezká věc, ale rodina je důležitější!“

František je jak z divokých vajec!

* Jak vypadal váš dnešní den?

Dneska jsem zažila velké překvapení, protože Franta místo v půl sedmé vstával ráno v devět! Na jednu stranu to bylo skvělé, na druhou mi naboural celý den… Máme svůj zaběhlý režim, a jakmile se z něho vybočí, jsem vykolejená. Takže jsme vstali v devět, posnídali, do jedenácti hodin jsme se potloukali po bytě, pak šel Franta zase spát a já jsem uklízela a připravovala oběd.

* Co dobrého jste vařila?

Dnes to bylo jednoduché. Pekla jsem v troubě vepřové plecko a vařila brambory, to se dělá vlastně samo.

* A co po obědě?

Jeli jsme na kontrolu na rehabilitaci, když jsme se vrátili, posekala jsem celou zahradu. Bydlíme sice v bytovce, ale musíme se v udržování okolí střídat. Pak jsem malého předala manželovi a utíkala za vámi… A ještě půjdu cvičit a večer jdu pařit, máme sraz se spolužáky z DAMU. Scházíme se prozatím každý rok, jsme krátce po škole; uvidíme, jak dlouho nám to vydrží.

* Nebylo to těžké rozhodnutí mít dítě ve chvíli, kdy jste rozjížděla kariéru?

Ne, nebylo. Dítě jsem chtěla, kariéra je pěkná věc, ale pro mne je rodina důležitější.

* Můžete nám Františka představit?

Našemu Františkovi budou dva roky a je jak z divokých vajec.

* Jak jste pro něho vybírali jméno?

Byli jsme spolu s manželem asi tři měsíce, když jsme se shodli na tom, že se nám líbí jméno František a že ho jednou budeme mít. A máme.

* Jak mu říkáte zdrobněle?

Různě. Nejčastěji Fanoušku. Nebo Trumpetko. Nebo Myško. Ale to chci odbourat, protože Myško používají maminky často a nechci, aby se - až na pískovišti zavolám: „Myško, pojď sem!“ zvedlo deset dětí!

* Bála jste se porodu? Jaký byl?

Měla jsem to trošku složitější, protože František se narodil ve dvacátém šestém týdnu těhotenství, přesně pětadvacet plus čtyři. Dosud jsem o tom nechtěla mluvit… Kdo to neprožil, tak si nedokáže představit, jaké to je. Vážil jenom osm set gramů…

* Těhotenství bylo v pořádku?

Zas tak úplně ne, bylo trochu rizikové, ale tohle přišlo naprosto nečekaně. Ve chvíli, kdy už všechno vypadalo v pohodě a zdálo se, že porodím v termínu, jsem začala zničehonic rodit. Manžel mě odvezl do nemocnice, kde jsem ještě týden ležela hlavou dolů -to byl pro mne taky „zážitek“, nemohla jsem si ani sednout! Nechápu lidi, kteří leží třeba měsíc, rok a nezvednou se… A od začátku nás připravovali lékaři na to, že můžu porodit za týden nebo i za hodinu… To nebylo moc veselé.

* Jaké to bylo, když jste Františka poprvé viděla?

Manžel ho viděl dřív než já. Pak mě vezl do místnosti plné inkubátorů a zajímavé je, že jsem hned věděla, které miminko je můj chlapeček. Byl to drobeček, samá hadička… Ani nevím, jak bych svoje pocity popsala. Lékaři nás od začátku připravovali na to, že první dny jsou kritické, že chvilku trvá, než se malý človíček rozhodne, zda bude bojovat a žít… Nebo se taky může stát, že… však víte. Ale měli jsme veliké štěstí. Rodila jsem v Motole a díky všem lékařům a sestřičkám na neonatologii všechno dopadlo dobře. Děkuji jim doteď.

* Takže František v porodnici musel zůstat...

…ale dvakrát denně jsem za ním chodila! Díkybohu jsem měla své mléko; měla jsem štěstí, že jsem si ho udržela. Tak jsem mu ho nosila a byla šťastná, že má něco ode mne. Poslední týdny jsem byla s Františkem v nemocnici, abychom si na sebe zvykli. Neměla jsem ho na pokoji, ale mohla jsem si ho brát a být s ním co nejvíc. Dva týdny před odchodem domů už jsme byli stále spolu.

* Kdy jste si ho poprvé pochovala?

Sedm dnů po porodu nám ho vložili do náručí. A pak jsme se s manželem střídali, jeden den choval on, druhý den já. Oba jsme chtěli cítit jeho blízkost.

* Kdy jste dostali Františka domů?

Musím to říct takhle: třetího prosince jsem měla původní termín porodu, čtvrtého prosince jsme si ho vezli domů, ale rodila jsem čtyřiadvacátého srpna - jednoduché, ne? Dětem narozeným dřív se počítá dvojí věk, takzvaný korigovaný, to je od data, kdy se mělo narodit a tomu odpovídá vývojově, pak opravdový věk - to je od chvíle, kdy se narodil. Takže teď má vlastně rok a půl, vývojově -i když mu budou dva roky. Ale děti svého věku bez problémů dohání.

* Kolik váží osmisetgramové miminko teď?

Jedenáct kilo. To je krásné! Nosí brejličky, to je zřejmě pozůstatek toho všeho, ale vidí! Je to zdravý, živý, divoký kluk, kdo ho vidí, tak nepozná, s čím se potýkal. A i doktoři ho chválí. Jsem hrdá matka!

* Jaké řekl Franta první slovo, pamatujete si ho?

Ham! A druhé táta. A teď už povídá docela slušně.

* Jak to řešíte s plínkami?

Protože je teplo, tak to teď zkoušíme bez nich. Už jsme udělali první pokrok; jsme ve fázi, že mi Franta hlásí, že se počural. Nyní čekám, až si poprvé sám řekne, že čurat bude. Na nočníku posedí, pak ho jde vynést, ale nic tam není. Baví ho jen ten proces.

* Říkala jste, že sekáte zahradu… pěstujete taky nějaké plodiny?

Letos byl na programu hrášek, už je snědený. Loni to byla rajčata, ta vydržela déle, ale my u toho nebyli… A tak příští rok musíme vymyslet něco, co dozrává jindy než v době, kdy nejsme doma. Skoro celé léto trávíme totiž mimo Prahu.

* A co práce? Kdy se zase do ní pustíte?

Právě teď mám jednou měsíčně představení ve Švandově divadle, Brýle Eltona Johna. Je to radost, takový odskok od reality, ale zase je toho tak málo, že nevím, jestli je to dobře… Vždycky mě to navnadí a pak zase měsíc nic. Nárazově jsem točila nějaké věci. Teď se věnuji Fandovi a práci nehoním. Vtipné je, že jsem měla nejvíc nabídek, když byl Franta ještě v nemocnici, klasický paradox. Když potřebuju pohlídat, skvěle funguje táta a babičky jsou také zapřaženy.

* Co má nejraději na talíři?

Čokoládu. Dostává ji za odměnu. Pak má taky rád chleba, s čímkoli, sýrem, šunkou, domácí paštikou…

* Máte doma nějaké zvířátko?

Kočku. Franta ji zbožňuje a teď ho nejvíc baví tahat ji za ocas. A protože je dost často se svou sestřenicí Bárou, která je jen o čtyři měsíce starší a ta má doma koťátko, tak pak na naši kočku zkouší totéž co na ně. Ale s kotětem lze leccos a také je lehounké, jenže Franta se pokouší tahat naši velkou kočku a ta se brání… Já je ale nechávám, aby si to vyjasnili sami. On musí pochopit, že kočce se to nelíbí, a ona musí pochopit, že mu nemůže ubližovat.

* Máte pevný režim?

Snažíme se o něj. Večer před sedmou chodí Franta spát, kolem sedmé ráno vstává a od toho se pak všechno odvíjí. Snažím se, aby jedl přibližně ve stejnou dobu, aby všechno klapalo. Pravidelný režim se mi osvědčil, jsem taková, že potřebuji mít večer volný pro sebe; miluju Frantu, udělala bych pro něj všechno, ale chci si taky popovídat s Petrem a mít čas sama pro sebe.

* Co děláte, když máte volno?

Zase se mi podařilo najít si čas na čtení - momentálně čtu knížku Já, Rembrandt. A taky jsem začala cvičit. Slibovala jsem si to dlouho, až jsem se k tomu konečně dostala. I když v osm hodin ráno se k tomu musím nutit; rána jsou totiž ideální, manžel zůstane s Frantou doma a pak mi ho ve městě předá.

* Uvažujete o školce?

Určitě. Chci, aby šel do školky, aby se otrkal. Děti patří mezi děti, nemyslíte?

Témata: Slavní rodiče, Časopis Maminka, Rembrandt, Pevný režim, Původní termín, Franta, Dnešní den, Ren, Plodiny, Můj chlapeček, Těžké rozhodnutí
Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Víchová Tereza
Slavné maminky