Maminka.czČasopis Moje psychologie

Otázky u pohovoru

, Časopis Moje psychologie
31. 5. 2010
Otázky u pohovoru
Připravujete se na přijímací pohovor? Pečlivě si promyslete nejen odpovědi na dotazy personalisty, ale i otázky, které mu položíte. Jak říká personalistka Iveta Sigmundová, mohou o vás prozradit víc, než si myslíte.

V rámci hledání nového profesního uplatnění se nevyhnete vstupnímu pohovoru, který je nedílnou součástí výběrového řízení. U pohovoru je většinou přítomen jeden zástupce firmy – často v osobě personalisty nebo vedoucího oddělení, někdy to ale bývá i majitel.

Pokud je zástupců více, může to být výhoda, protože každý vás vidí jinak, jestliže však nejste dostatečně připraveni, ztrácíte body u všech. Abyste uspěli, je nutné dbát nejen na první dojem, ale i na pečlivou přípravu.

Důležité je zjistit si co nejvíce informací nejen o firmě, ve které se ucházíte o místo, ale i o pracovní pozici. Nebudete tak ztrácet čas a body otázkami typu: „Co dělá asistentka?“ Pokud chcete personalistu získat na svou stranu, musíte být konkrétní, jasní, struční a hned na začátku „vypíchnout“ takové zkušenosti, které souvisejí s danou pozicí.

Začněte stručným přehledem praxe, zaměřte se na informace a objasnění toho, co spadalo do vašich povinností a za co jste zodpovídali. Hovořte vždy v první osobě. Lidé se často schovávají za úspěchy celého týmu a používají například tato slovní spojení: „Podařilo se nám optimalizovat náklady.“ Tato věta může vypovídat o tom, že jste vymysleli skvělý nápad, ale stejně tak může znamenat, že jste jen přepisovali zápisy z jednání týkajícího se problému. Chlubení cizím peřím vám uškodí stejně jako vymýšlení si a upravování faktických zkušeností ohledně jazykových znalostí nebo práce s počítačem.

Personalista určitě uvítá, pokud nebudete zbytečně zacházet do detailů a odbíhat od tématu ve snaze říct toho co nejvíc. Pokud bude chtít znát podrobnosti, určitě se vás zeptá. Až vám personalista v rámci interview položí otázku, zda máte nějaký dotaz, klidně odpovězte: „Ano, mám.“ Nebudete-li mít žádné otázky, může to vyznít tak, že nejste motivováni a o místo vlastně nestojíte.

V první fázi se můžete ptát na detailní popis pozice a s ní spojené úkoly, nadřízeného, tým, ale určitě vynechte otázky na „sociální jistoty“: zda dostanete týden dovolené navíc, stravenky, jak je to s omluvenkami za návštěvu u lékaře atd. I když jsou to důležité informace, patří až do druhého kola pohovorů.

Budete-li už na první schůzce pokládat podobné dotazy, prozradíte na sebe, že víc než o práci a o výkon vám jde o jistoty. A to – zvlášť v době ekonomické krize – zaměstnavatel určitě neuslyší rád. Otázky ohledně možností dalšího rozvoje a vzdělávání také nechte až na závěr. Nejprve musíte ukázat, že požadované znalosti máte, a nikoli že se je do firmy přicházíte naučit.

Pro dobrý pocit z pohovoru se snažte být aktivní, komunikativní a vést diskusi. Personalisté dávají přednost osobám, které se ptají a které vyjadřují zájem, před těmi, které odpovídají jednoduchými větami a skoro to vypadají, že jsou na pohovoru z donucení. Na konci klidně udělejte krátké resumé získaných informací.

Zeptejte se, kdy můžete očekávat výsledek, poděkujte za čas, který vám druhý člověk věnoval, a podáním ruky se rozlučte. I když to třeba nevyjde, je dobré zanechat pozitivní dojem. Nikdy nevíte, zda si to kandidát, který byl úspěšnější než vy, s případným nástupem nerozmyslí…

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.

Témata: Časopis Moje psychologie, Peníze a kariéra, Druhý člověk, Stručný přehled, Hledání nového, Personalista, Pohovor, Výběrové řízení

Mohlo by vás zajímat
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak

Horoskopy

Rak Vaše sociální cítění se slabšími a ubližovanými bude nepřehlédnutelné. Ocení ho i vlivný člověk, v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jiřina, Jorika, Jorga

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu