Maminka.czotcovská dovolená

Otcovská dovolená se od roku 2022 prodlužuje na dva týdny. Jaké jsou další změny?

Simona Procházková 5.  1.  2022
Otcovská dovolená se od roku 2022 prodlužuje na dva týdny. Jaké jsou další změny?
Když se vrátíte s novorozeným miminkem z porodnice domů, podpora a pomoc novopečeného tatínka je velmi důležitá a každá maminka ji ocení. Vždyť první společné dny a sžívání se s potomkem jsou naprosto zásadními okamžiky pro nově vzniklou rodinu. Dobrou zprávou proto je, že od ledna letošního roku mohou tatínkové využít dokonce dvou týdnů tzv. otcovské dovolené, namísto dosavadních sedmi dní.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zákon č. 330/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, účinný od 1. 1. 2022, přináší změny týkající se otcovské poporodní péče neboli otcovské dovolené. Otcové, kteří odvádějí nemocenské pojištění, si dosud mohli po narození potomka v šestinedělí vybrat sedm dní volna, během kterého dostávají v rámci sociální dávky 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské dovolené.

VIDEO: Patří otec k porodu?

Pro tatínky nyní 14 dní volna

U dávky otcovské poporodní péče, takzvané otcovské dovolené, se od 1. ledna 2022 prodlužuje podpůrčí doba, po kterou náleží otcovská, z dosavadního jednoho týdne na dva týdny (to znamená na 14 kalendářních dnů). Nadále však platí, že otcovskou nelze přerušovat, je nutné ji vyčerpat v celé délce. V některých případech se také prodlužuje období, po které lze na otcovskou nastoupit. Doposud bylo možné nastoupit pouze do 6 týdnů ode dne narození dítěte. Nově se v případě hospitalizace dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo jeho matky toto období prodlužuje o dny pobytu v nemocnici, které spadají do šestinedělí.

Prodloužení otcovské v případě hospitalizace dítěte a matky

Pokud by doba šestinedělí uplynula v průběhu hospitalizace dítěte, lze nastoupit na otcovskou po skončení hospitalizace, a to v období, které trvá tolik dnů, kolik trvala hospitalizace v období šestinedělí (nejdéle však do jednoho roku věku dítěte). Za „hospitalizaci dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky dítěte“, o kterou se období pro nástup na otcovskou prodlužuje, se však nepovažuje pobyt matky s dítětem v porodnici po porodu, při kterém je poskytována standardní péče, což bývá obvykle 3 až 5 dnů.

Prodloužení podpůrčí doby o týden (včetně možnosti prodlouženého nástupu z důvodu hospitalizace) se uplatní i v případě dítěte, které se narodilo v období 6 týdnů přede dnem nabytí účinnosti zákona (tj. 21. 11. 2021 a později). I pokud pojištěnec u takového dítěte již do konce roku 2021 týden otcovské vyčerpal, může si ještě o další týden standardním způsobem požádat a na otcovskou dovolenou po novém roce nastoupit za podmínek novelizované právní úpravy (tedy nástup nejdéle do konce šestinedělí, případně později, pokud doloží potvrzením hospitalizaci matky nebo dítěte). Zaměstnavatel již k této dodatečné žádosti nepřikládá tiskopis „Příloha k žádosti o dávku“, při výplatě zbývajícího týdne se použijí parametry již vyplacené dávky.

Mateřská dovolená 2022: Vše, co potřebujete vědět
Mateřská a rodičovská dovolená

Mateřská dovolená 2022: Vše, co potřebujete vědět

Kdy je třeba potvrzení od lékaře?

Stejně jako doposud platí, že na otcovskou dovolenou může čerstvý tatínek nastoupit během šestinedělí i v situaci, kdy je matka nebo dítě v nemocnici, zde k žádné změně nedošlo. Smyslem úpravy je však nabídnout tomu, kdo chce otcovskou čerpat, aby tak mohl učinit v časovém období šesti týdnů nezkrácených pobytem v nemocnici.

Pokud otec využije možnosti podle nové úpravy a nastupuje na otcovskou v období po uplynutí 6 týdnů ode dne narození potomka, musí doložit potvrzení lékaře o době hospitalizace dítěte nebo matky ze zdravotních důvodů, o které se toto období prodlužuje. K tomu slouží tiskopis „Potvrzení o hospitalizaci dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky“, který je nově přístupný na e-Portálu ČSSZ (cssz.cz).

Kdo má nárok na otcovskou dovolenou?

  • Všichni otcové, zaměstnanci i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), kteří se nejméně tři měsíce v době bezprostředně před nástupem na rodičovskou dovolenou řádně účastnili nemocenského pojištění v České republice.
  • Nárok se netýká zaměstnanců, kteří se v době žádosti o otcovskou dovolenou nacházejí ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě.
  • OSVČ mají nárok na otcovskou dovolenou v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění.
  • Podmínkou pro přiznání nároku na otcovskou dovolenou není, aby byli rodiče dítěte oddáni, otec musí být ale zapsán v rodném listě dítěte.
Rodičovská dovolená 2022: Vše, co o ní potřebujete vědět

Kde a jak požádat o otcovskou dovolenou?

  • Postup je stejný jako v případě ženy, která žádá o peněžitou pomoc v mateřství, tedy mateřskou dovolenou.
  • Žadatel musí vyplnit žádost, formulář si lze online stáhnout na web portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nebo osobně vyzvednout na místně příslušném úřadu ČSSZ. 
  • Následuje vyřízení otcovské dovolené se zaměstnavatelem, OSVČ formulář zašle nebo osobně podá na úřadu okresní správy sociálního zabezpečení, kde je registrován.
  • Důležité je vědět, že žádost musí být podána ještě v době šestinedělí.
Témata: Mateřská a rodičovská dovolená, Rodina, Šestinedělí, Po porodu, tatínek, Otec, Rodičovský příspěvek, Pojištění, Otcové, otcovská dovolená, Hospitalizace, Zdravotní důvody, Dovolená, Hospitalizace dítěte, Česká republika, Srovnání cen povinného ručení a havarijního pojištění
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
GALERIE: Kojit třeba tříleté dítě. A proč ne? Tyhle mámy se neskrývají!
Víchová Tereza
Kojení
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Kotoul a stojku by měl umět každý školák. Podívejte se, jak je dítě správně naučit
Procházková Simona
Děti a sport
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky