[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Zákon č. 330/2021 Sb., kterým se změnil zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, účinný od 1. 1. 2022, přinesl změny týkající se otcovské poporodní péče neboli otcovské dovolené. Otcové, kteří odvádějí nemocenské pojištění, si do loňského roku mohli po narození potomka v šestinedělí vybrat sedm dní volna, během kterého dostávají v rámci sociální dávky 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské dovolené.
Podmínkou nároku na otcovskou je dostatečná doba nemocenského pojištění, a to nejméně 3 měsíce před nástupem na otcovskou. Dále musí být otec zapsán v rodném listu dítěte nebo převzít dítě mladší 7 let do náhradní péče.
U dávky otcovské poporodní péče, takzvané otcovské dovolené, se od 1. ledna 2022 prodloužila podpůrčí doba, po kterou náleží otcovská, z dosavadního jednoho týdne na dva týdny (to znamená na 14 kalendářních dnů). Nadále však platí, že otcovskou nelze přerušovat, je nutné ji vyčerpat v celé délce.
V některých případech se také prodlužuje období, po které lze na otcovskou nastoupit. Do loňského roku bylo možné nastoupit pouze do 6 týdnů ode dne narození dítěte. Nově se v případě hospitalizace dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo jeho matky toto období prodlužuje o dny pobytu v nemocnici, které spadají do šestinedělí.
Pokud by doba šestinedělí uplynula v průběhu hospitalizace dítěte, lze nastoupit na otcovskou po skončení hospitalizace, a to v období, které trvá tolik dnů, kolik trvala hospitalizace v období šestinedělí (nejdéle však do jednoho roku věku dítěte). Za „hospitalizaci dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky dítěte“, o kterou se období pro nástup na otcovskou prodlužuje, se však nepovažuje pobyt matky s dítětem v porodnici po porodu, při kterém je poskytována standardní péče, což bývá obvykle 3 až 5 dnů.
Nadále platí, že na otcovskou dovolenou může čerstvý tatínek nastoupit během šestinedělí i v situaci, kdy je matka nebo dítě v nemocnici, zde k žádné změně nedošlo. Smyslem úpravy je však nabídnout tomu, kdo chce otcovskou čerpat, aby tak mohl učinit v časovém období šesti týdnů nezkrácených pobytem v nemocnici.
Pokud otec využije možnosti podle nové úpravy a nastupuje na otcovskou v období po uplynutí 6 týdnů ode dne narození potomka, musí doložit potvrzení lékaře o době hospitalizace dítěte nebo matky ze zdravotních důvodů, o které se toto období prodlužuje. K tomu slouží tiskopis „Potvrzení o hospitalizaci dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky“, který je nově přístupný na e-Portálu ČSSZ (cssz.cz).
Pozor v případě, že tatínek pracuje na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo na dohodu o provedení práce (DPP): nemocenské pojištění za něj při DPČ a DPP zaměstnavatel hradí, jen když měsíční výdělek přesáhne určitou hranici. U DPP je hranice měsíčního výdělku 10 tisíc korun, u DPČ je to od začátku roku 2023 nově 4000 korun.
Kolik bude dávka otcovské poporodní péče dělat, závisí na hrubých příjmech otce za poslední rok. Z nich se vypočte takzvaný denní vyměřovací základ (hrubý měsíční příjem se vynásobí 12 měsíci a pak vydělí 365 dny). Následně se denní vyměřovací základ ještě sníží prostřednictvím redukčních hranic. Ty jsou pro rok 2023 stanoveny takto:
Dávka otcovské pak dělá sedmdesát procent z takto redukovaného denního vyměřovacího základu.