Maminka.czPeníze a kariéra

Otec na „mateřské“

3. 6. 2011
Otec na „mateřské“
Emancipace i ekonomické motivy dostaly současnou společnost do stavu, kdy i otec může zůstat doma a starat se o svého čerstvého potomka. Co proto musí udělat a jaké jsou důsledky?

Již druhý rok funguje institut rodičovské dovolené, který je více znám pod nepříliš správným označením mateřská dovolená, i pro otce dítěte. Tu může pobírat za úplně shodných podmínek jako žena, tedy od narození dítěte až do jeho věku tří let, bez ohledu na to, jestli se jedná i o manžela matky. Jak tento systém funguje nyní, se můžete dozvědět zde. Připravovaná novelizace ovšem počítá se změnami, přičemž její hlavní body zjistíte tady.

Táta v sukni

Přestože by přání úzké skupiny radikálních feministek bylo jiné, rozhodnutí, zda půjde na rodičovskou dovolenou muž nebo žena, se odehrává převážně na bázi čistě ekonomického kalkulu, nikoli kvůli emancipačním snahám Češek. Překonat po tisíce let zažité zvyklosti vycházející z biologické podstaty nelze tak snadno, takže muži na rodičovské dovolené jsou zatím skutečnou výjimkou.

Že k malému dítěti patří péče matky, si nyní myslí drtivá většina žen, které odcházejí na mateřskou a rodičovskou. Nicméně společenská poptávka přeci jen způsobila vytvoření možnosti i pro tatínky, aby se starali o svá dítka. Co je k takovému kroku motivuje? Jaké jsou výhody či naopak úskalí takového rozhodnutí?

Motivace

Moderním a pragmaticky uvažujícím párům dává tato situace příležitost k zamyšlení nad ekonomickými aspekty odchodu na rodičovskou. Případ, kdy muž zůstává doma a žena se stává živitelem rodiny, je z tohoto úhlu pohledu logický, pokud je manželka ta, která vydělává více než její manžel.

Nosit domů větší mzdu oproti jinak výrazně snížené mateřské podpoře je prostě jasná výhoda a je z ekonomického hlediska pochopitelné, když doma zůstane ten, jehož měsíční výdělek je nižší. Nejde také jen o aktuální mzdu, ale i možnost profesního růstu. Je-li žena na takové pracovní pozici, kdy by jí delší časový výpadek způsobil problémy při dalším postupu skýtající vyšší výdělek, pak by byla ztráta času na rodičovské o to citelnější.

Je-li muž níže platově ohodnocen, jeho pozice nenabízí dynamický růst, či je dokonce úplně nezaměstnaný, není z ekonomického hlediska rentabilní, aby šla na rodičovskou jeho pracovně úspěšnější partnerka. To, že se tomu tak děje, už lze přičíst tomu, že biologie i společenské zvyklosti jsou mnohdy silnější než profit.

Výhody

Již jsme si řekli, že hlavní výhodou, která je motivací párů rozhodujících se o tom, kdo půjde na rodičovskou, je finanční užitek z této situace. Matka nepřijde o plat a potenciál růstu, otec si tím nepohorší. Zcela jiným druhem výhody je, že rodina získá zkušeného, znalého a zručného tatínka, který zvládá nejen většinu domácích prací, ale dokáže se také samostatně postarat o děti.

Není zdaleka samozřejmostí, že každý muž zvládne výměnu plenek, přípravu dětského jídla či edukaci potomka. V realitě je tomu spíše naopak. Těchto činností se muži bojí, vyhýbají se jim a nedělají je rádi. Když pak dojde k nenadálé situaci, v níž je podobných dovedností třeba, skočí to přinejlepším rozpaky, v horším případě katastrofou. Zkušený muž si oproti tomu bez problému poradí.

Nevýhody?

Nic naplat, muži prostě nejsou biologicky uzpůsobeni k výchově takto malých dětí jako ženy, pro něž je mateřství přirozeností. Přestože se nedá a priori říci, že ženy jsou vždy v péči o dítě lepší než muži, alespoň v současnosti tomu tak většinou bývá. Neznamená to ale, že posláním manžela na rodičovskou zhoršujete budoucnost svého potomka.

Pro spoustu žen bude pravděpodobně největší nevýhodou samotný fakt, že nebudou s dítětem trávit dostatek času právě v jeho nejdůležitějších letech života. Jakkoli je tříletá rodičovská obrovský fyzický i psychický zápřah, není pro ženy lehké se jí vzdát. Mateřské instinkty zkrátka dělají své a „opustit“ dítě krátce po porodu může být pro řadu z nich nepřekonatelnou překážkou, kterou nepřeváží ani případné finanční a další výhody.

Témata: Děti, Mateřská a rodičovská dovolená, Peníze a kariéra, Otec, Hlavní bod, Profesní růst, Máť

Mohlo by vás zajímat
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa

Horoskopy

Lev Při diskuzích musíte argumentovat spíš akademicky a neadresně, jednoduše nepojmenovávat věci pravými…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu