Maminka.czRodičovství

Otec zjistil šokující informaci: Syn dostával bez jeho vědomí ve škole antidepresiva. Dokážete si to představit?

Dita Mrázková 9.  9.  2022
Představte si, že vaše dítko školou povinné „zobe“ antidepresiva, a vy o tom nemáte ani ponětí. Přesně to se stalo otci amerického školáka, u kterého školní psychiatr rozhodl o nasazení léků na zklidnění. Reakce na tento případ jsou však rozporuplné.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V posledních letech se legislativa neustále posouvá směrem k maximální ochraně práv dětí, včetně zdravotní péče. V USA mají v některých případech děti, respektive dospívající, právo vyhledat pomoc i bez souhlasu rodičů. Například pokud dítě trpí nějakou duševní poruchou a jeho rodina je proti tomu, aby užívalo jakékoliv léky.

VIDEO: O čem se mlčí: Jsem rodič zdravotně znevýhodněného dítěte
 

Své o tom ví i Američan Eli Holt, otec patnáctiletého syna. Čirou náhodou se totiž dozvěděl, že jeho dítěti byla po celý školní semestr podávána antidepresiva.

Šílenou informaci se Eli dozvěděl, když mu telefonoval školní poradce jeho syna s tím, že si na konci školního roku chlapec nevyzvedl antidepresiva. Jeho otec byl víc než zaskočený. Požadoval okamžité vysvětlení od zaměstnanců školy.

Dozvěděl se, že jeho syna vyšetřil před nějakou dobou školní psychiatr a dospěl k závěru, že teenager antidepresiva „prostě potřebuje“. V důsledku toho byl chlapec podle mínění otce několik měsíců na „drogách“ a věřil, že jeho táta o tom od lékaře ví.
Ten ale o ničem neměl ani tušení.

Klepněte pro větší obrázek
Otec neměl o lécích, který syn užívá, ani tušení

Eli Holt se rozhodl sdílet na TikToku video, ve kterém se k celé situaci vyjádřil. Mimo jiné uvedl, že jeho syn žádnou depresivní poruchou netrpí. A že ani nechce domyslet, co by se mohlo stát, kdyby byla chlapci diagnostikovaná například alergie a v konzumaci s antidepresivy by mohlo dojít k alergické reakci.

Nakonec ale rozhořčený otec zjistil, že podle zákonů státu Washington mají školní lékaři právo předepisovat antidepresiva dětem, pokud zjistí, že dítě žije v dysfunkční rodině. Jenže i to Eli vyvrátil a uvedl, že v jejich rodině je všechno v pořádku, že šlo jen o lékařovu domněnku a že nechápe, proč nebyl o přísunu léků synovi informován.

Video s jeho příspěvkem vidělo už víc než čtvrt milionů lidí a reakce, jak už bývá zvykem, byly rozporuplné. Jedni se na mužovu stranu přidali s tím, že je prostě nemyslitelné, aby nebyli rodiče o tak závažné události informováni, i kdyby byla rodina dysfunkční sebevíc.

Druzí však trvali na tom, že takové rozhodnutí smysl má. Jeden z komentátorů uvedl případ, že školou nasazená antidepresiva pomohla jeho neteři, jejíž rodiče odmítli uvěřit, že dívka trpí depresivní poruchou.

  ANKETA

Témata: Rodina a vztahy, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, Školák, Příběhy, Rodičovství, Syn, Chování a vztahy, Školství, Vzdělání, Dospívání, Otec, Otcové, Deprese, léky, USA, Zákon, TikTok, antidepresiva, Právo, Lék, Škola, Psychiatr
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy