[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Kdy je z pohledu přirozené antikoncepce ideální čas přemýšlet o začátku jejího praktikování? Na konci šestinedělí už může být pozdě (usmívá se). Není nic výjimečného, že ženy, které chtějí řešit antikoncepci až tehdy, otěhotní. U nekojící nebo jen částečně kojící ženy je bezpečná hranice po porodu čtyři týdny, u plně kojící až 10 týdnů. Ale už je třeba sledovat, jak a zda se vrací menstruační cyklus, jak se (ne)objevuje cervikální hlen (mluví se o tzv. hlenovém příznaku), jehož kontrola je součástí přirozených antikoncepčních metod.
Co když jsem plně kojící maminka, mohu být i přes hlenový příznak v klidu? Všechno je skutečně velmi individuální a v tomto případě bych kojení jako antikoncepci určitě nevnímala. Na kojení se můžete spolehnout pouze tehdy, když udržujete intenzivní noční kojení, kojíte i v noci častěji než po čtyřech hodinách a produkce prolaktinu je tak vysoká, že nedovolí nastoupit menstruaci. Ale pokud menstruace přijde, kojení vás určitě neochrání. Nejznámější přirozenou antikoncepcí je tzv. symptotermální metoda. Co to přesně je? Symptotermální metoda sleduje tři příznaky. Měří se tzv. bazální teplota – buď v ústech, pochvě, nebo konečníku. Vyberete si jen jedno místo a u jeho měření zůstanete, má-li to být spolehlivé. Pak sem patří sledování čípku, jeho velikosti, citlivosti. A sledování již zmíněného hlenového příznaku. Když cyklus začíná, cítíte se vlhká, mění se kvalita hlenu. V souvislosti s tím dojde k zvýšení bazální teploty, a vy tak poznáte, kdy je bezpečné mít styk a kdy můžete čekat otěhotnění. Ideálně to popisuje tenká příručka doktorky Lázničkové: Kojení a návrat plodnosti.
Jak uvolnit pánevní dno před otěhotněním?
Zábývá se celostní gynekologií, která vnímá ženu a její gynekologické zdraví v souvislostech – z pohledu psychosomatiky, psychiky.