Maminka.czŠestinedělí

Otěhotnět můžete i během kojení v šestinedělí, říká gynekoložka

Michaela Láchová 7.  8.  2018
Kombinovaná antikoncepce na bázi estrogen/gestagen není po porodu vhodná, zvláště pokud kojíte. To samé platí o kroužku a náplastech. Kojení vás před otěhotněním stroprocentně neochrání. Nejjednodušší řešení je klasická bariérová antikoncepce doplněná o spermicidní přípravky, navrhuje gynekoložka Jitka Blábolilová.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kdy je z pohledu přirozené antikoncepce ideální čas přemýšlet o začátku jejího praktikování? 

Na konci šestinedělí už může být pozdě (usmívá se). Není nic výjimečného, že ženy, které chtějí řešit antikoncepci až tehdy, otěhotní. U nekojící nebo jen částečně kojící ženy je bezpečná hranice po porodu čtyři týdny, u plně kojící až 10 týdnů. Ale už je třeba sledovat, jak a zda se vrací menstruační cyklus, jak se (ne)objevuje cervikální hlen (mluví se o tzv. hlenovém příznaku), jehož kontrola je součástí přirozených antikoncepčních metod. 

Jakou antikoncepci po porodu? Pokud kojíte, na klasické pilulky zapomeňte


Co mi řekne ten tzv. hlenový příznak? 

Že nabíhá cyklus, plodné období, a je třeba se začít chránit. Poznáte jej snadno, podle pocitu vlhkosti. 


Co když jsem plně kojící maminka, mohu být i přes hlenový příznak v klidu? 

Všechno je skutečně velmi individuální a v tomto případě bych kojení jako antikoncepci určitě nevnímala. Na kojení se můžete spolehnout pouze tehdy, když udržujete intenzivní noční kojení, kojíte i v noci častěji než po čtyřech hodinách a produkce prolaktinu je tak vysoká, že nedovolí nastoupit menstruaci. Ale pokud menstruace přijde, kojení vás určitě neochrání. 

Nejznámější přirozenou antikoncepcí je tzv. symptotermální metoda. Co to přesně je?

Symptotermální metoda sleduje tři příznaky. Měří se tzv. bazální teplota – buď v ústech, pochvě, nebo konečníku. Vyberete si jen jedno místo a u jeho měření zůstanete, má-li to být spolehlivé. Pak sem patří sledování čípku, jeho velikosti, citlivosti. A sledování již zmíněného hlenového příznaku. Když cyklus začíná, cítíte se vlhká, mění se kvalita hlenu. V souvislosti s tím dojde k zvýšení bazální teploty, a vy tak poznáte, kdy je bezpečné mít styk a kdy můžete čekat otěhotnění. Ideálně to popisuje tenká příručka doktorky Lázničkové: Kojení a návrat plodnosti. 

Jak uvolnit pánevní dno před otěhotněním?Počítám, že to není úplně pro každou ženu po porodu. Přece jen jsme roztěkané, unavené… 

To máte samozřejmě pravdu. Existují ale aplikace na sledování plodných dnů, těm ale příliš nefandím. Jde o to, že jsou univerzální, nikoli individuální. A zvlášť po porodu je to důležité. V plodnosti tam hraje roli také problematika pánevního dna, psychika, strava, celkový životní styl, a to aplikace nevypozorují. To můžete vy, na základě těch tří příznaků. A pokud pomocí technologie, tak pak doporučuji tzv. Lady Comp. To je minipočítač, který na základě měření bazální teploty v ústech spolehlivě řekne, zda vy právě ten den ovulujete, nebo jste chráněná proti početí. Stojí více než 10 000 Kč. Tělíska navíc způsobují tzv. aseptický zánět. I když je jejich přítomnost bezproblémová, pořád jsou to cizí předměty ukotvené v děložní sliznici. A je otázkou i to, jak umožní regenerovat děloze po porodu, když do ní zasahují. 

Jak se mohu ještě chránit? 

Klasickou bariérovou antikoncepcí doplněnou o spermicidní přípravky. To je, myslím, nejjednodušší řešení.

MUDr. Jitka Blábolilová

Klepněte pro větší obrázek

Zábývá se celostní gynekologií, která vnímá ženu a její gynekologické zdraví v souvislostech – z pohledu psychosomatiky, psychiky. 

 

Stažená pánev je nejčastější překážkou otěhotnění. Zkuste cvičení na její uvolnění
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Právnička nechala praxe. Teď maluje snímky z ultrazvuku a má úspěch
Témata: Porod, Po porodu, Šestinedělí, Kojení, Těhotenský test, Antikoncepce, Pánevní dno, Otěhotnění, Kojící maminka, Bazální teplota, Praktik, Menstruační cyklus, Symptotermální metoda, Nejjednodušší řešení, Běh, Děložní sliznice, Ideální čas, Plodný den, Problematika, Kombinovaná antikoncepce, Gynekoložka, Příznaky, Kojící žena, Plodné období, Cervikální hlen, Těhotenské testy na Heureka.cz