Maminka.czZdraví

Otestujte si plodnost! Vyhasnutí vaječníků se netýká jen žen po třicítce. Pomůže vám zmražení vajíček?

Michaela Láchová 14.  1.  2023
Že se těhotenství nedá mnohdy tak úplně naplánovat, je fakt. Příroda je mocná čarodějka, stejně tak i ženské tělo. I přes to ale můžete o své plodnosti mnohé zjistit – třeba to, jakou máte zásobu vajíček. Což se náramně hodí třeba v případě, že váháte, jestli s těhotenstvím ještě počkat…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Budu moct mít vůbec děti, když já i moje máma jsme vymodlení potomci svých matek, na které čekaly několik let? Můžu si ještě dovolit s těhotenstvím počkat, když nemám zázemí nebo partnera, o kterém bych byla přesvědčená, že bude skvělým otcem pro mé děti? Podobné otázky se honí hlavou nejedné ženě. A není se čemu divit. Těžko najdete zodpovědnější roli ve svém životě, než je ta rodičovská. V rozhodování vám může alespoň částečně pomoct jednoduchý krevní test, který napoví, jakou máte zásobu vajíček, tedy to, jak jste na tom s plodností.

VIDEO: Vyšetření v těhotenství

Se stoupajícím věkem se počet i kvalita vajíček přirozeně snižují. A i když se možnosti moderní medicíny stále posouvají kupředu, biologické hodiny jsou neúprosné. Jsou prostě tady a tikají, po třicítce u nás žen většinou už sakra nahlas. Nemusí to tak ale být vždycky. U některých žen to může být mnohem později, a u některých, světe div se, i mnohem dřív. Ano, i v pětadvaceti, kdy se ještě holky nestydí ukázat nohy v minisukni a prsa jim netáhne dolů gravitace, může přijít menopauza neboli přechod.

Kolik vajíček ještě zbývá?

Hlavním ukazatelem, který spolehlivě napoví, jakou máme ovariální rezervu, tedy kolik vajíček nám ještě zbývá, je antimülleriánský hormon známý také pod zkratkou AMH. Jedná se o hormon produkovaný folikuly ve vaječnících, jehož hladina přímo souvisí s počtem vajíček. Čím více jich je, tím vyšší je také hladina hormonu. Podle jeho množství v krvi se dá poměrně přesně odhadnout, kolik vajíček ještě zbývá, jakou máte v tomto směru šanci na přirozené početí nebo kolik se povede získat vajíček při IVF.

Existují ale i další hormony s důležitou výpovědní hodnotou. „U nás na klinice testujeme mimo AMH také TSH, tedy hormon stimulující štítnou žlázu, a prolaktin. Tato trojkombinace činí test dosti spolehlivým a ženě může poskytnout poměrně přesnou představu o jejím reprodukčním zdraví,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda, s tím, že pokud se rozhodnete nechat se otestovat, stačí jen navštívit reprodukční kliniku, kde vám odeberou krev. Vyšetření vás vyjde zhruba na tisíc korun a nemusíte se na něj předem nijak připravovat.

Neplodnost je na vzestupu. Zásadní je přijít včas a vyšetřit oba z páru, shodují se lékaři

Nejčastěji tento test využívají ženy, které ještě neporodily, ale můžete ho samozřejmě absolvovat i po porodu, a to v jakémkoli věku. „Vyhasnutí vaječníků se může výjimečně objevit i u mladých žen. Včasný záchyt klesající ovariální rezervy ale poskytuje čas situaci řešit. Rozhodující je zahájit léčbu prakticky okamžitě. V některých případech totiž může ovariální rezerva ve fázi poklesu klesnout pod kritickou mez v řádu pouhých několika měsíců,“ vysvětluje Kateřina Veselá. Jak ale říká lékařka, nejen nízká hodnota AMH, ale i ta extrémně vysoká může být důležitou informací pro další prognózu otěhotnění.

A co bude teď?

Pokud vyjde v testech nízká hodnota antimülleriánského hormonu a vy si přejete mít vlastní děti, lékaři vám pravděpodobně doporučí co nejdříve otěhotnět. Nemusíte ale zoufat ani v případě, že nemáte partnera nebo chcete mateřství odkládat kvůli kariéře či kvůli tomu, že se zkrátka ještě necítíte na to, být matkou. Můžete si vajíčka uchovat do budoucna vitrifikací, tedy zmražením. Stimulaci a odběr vajíček přitom můžete podstoupit opakovaně ještě v době, kdy je ovariální rezerva na ucházející úrovni. Včasné rozhodnutí vám tak může umožnit mít v budoucnu vlastní dítě i v případě, že za pár let nebudete schopna vyprodukovat vlastní vajíčka.

„Důležité ale je vědět i o vysokých hodnotách AMH, ty totiž rovněž bývají spojeny s jistým typem neplodnosti – se syndromem polycystických vaječníků. Tento nález pak vyžaduje zcela jiný léčebný přístup než snížená ovariální rezerva. I v tomto případě je však důležité zahájit léčbu včas,“ dodává lékařka.

Kyselina listová: Zvyšte příjem již před otěhotněním, je důležitá pro správný vývoj plodu!

Čas přehodnotit priority?

Vajíčka se tvoří už během prenatálního vývoje a budoucí matka přichází na svět už s hotovou zásobou. Ačkoli se předpokládá, že ve vaječníku je asi dvě stě tisíc folikulů, tedy pouzder, v nichž se vajíčka vyvíjejí, skutečný počet vajíček s šancí dozrát do potřebné kvality je u každé ženy jiný a do jisté míry záleží i na genetické dispozici.

Zmíněný test se tedy využívá také u žen, které mají předčasnou menopauzu takzvaně „v rodině“, u pacientek po operaci vaječníků a u žen s těžkou endometriózou nebo po chemoterapii. Může ale hodně pomoct i psychicky. Co si budeme povídat, pro početí je psychika hodně důležitá. Kolik žen už slyšelo, „že to je v hlavě“, ta že jim otěhotnění blokuje, a kolik z nich se stresovalo, když neotěhotněly, jakmile si naplánovaly, že chtějí mít děti. Stanovení AMH tak může přispět k uklidnění případných obav, ale i k rychlejšímu řešení případné neplodnosti.

I kdyby vám v testu vyšla nízká, či naopak vysoká hodnota AMH, rozhodně není třeba se začít stresovat. Rozhodně to neznamená, že se nestanete mámou. Možností, včetně asistované reprodukce, je dnes už mnoho. Důležité je hlavně jediné: přijít včas.

ROZHOVOR:

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda

Kdy je z vašeho pohledu lékařky věk ideální pro otěhotnění?

Z biologického hlediska je nejlepší doba pro otěhotnění mezi 20. a 28. rokem života. U žen je v tomto věku obecně největší šance na otěhotnění, přibližně 25 procent během jednoho cyklu. Proti starším ženám jsou pak u nich výrazně nižší pravděpodobnost těhotenských i porodních komplikací či riziko vývojových vad plodu. Není však podmínkou, že si žena musí dítě pořídit do třicítky, aby nebylo pozdě. Ženy v průměru přicházejí do menopauzy kolem padesáti let. Neznamená to samozřejmě, že všechny ženy musí do tohoto věku otěhotnět, část z nich má i v tomto věku stále menstruační cyklus a také jejich hormony fungují standardně, a proto, je-li žena zdravá, vitální a cítí-li se na to, stát se matkou, je z medicínského hlediska těhotenství v pořádku i v tomto věku.

Doporučovala byste kontrolu hladiny AMH každé ženě, nebo jen těm v určitém věku?

Test AMH pro stanovení ovariální rezervy doporučujeme absolvovat především ženám po třicítce, které ještě neporodily a do budoucna by si své vlastní dítě přály. Test je ale vhodný pro všechny ženy, které chtějí mít představu o svém reprodukčním zdraví. Nestandardní hodnoty AMH totiž mohou poukázat na to, že něco není v pořádku. Nízká hladina hormonu může značit nástup předčasné menopauzy, vysoké hodnoty pak bývají spojeny se syndromem polycystických vaječníků, který je častou příčinou ženské neplodnosti. Každý nález vyžaduje individuální léčebný přístup, vždy je však důležité zahájit léčbu co nejdříve.

Může se testovat kdykoli, nebo se řídíte fází cyklu?

U nás na klinice nabízíme test Femme, který stanovuje vedle AMH také hodnoty TSH a prolaktinu. Probíhá jednoduše z krve a lze ho podstoupit kdykoliv, bez ohledu na fázi cyklu. Pouze pokud se sestavuje celý hormonální profil, testování se provádí druhý či třetí den cyklu.

Je třeba k vyšetření nějaká speciální příprava – třeba být nalačno? A jak dlouho žena po odběru čeká na výsledky?

Není potřeba se speciálně připravovat či omezovat. Výsledky jsou k dispozici do týdne.

Co následuje, pokud je hladina AMH nízká?

Pokud se u ženy projeví nízké hodnoty AMH, doporučíme jí co nejdříve otěhotnět. Není-li těhotenství v danou chvíli z jakéhokoliv důvodu možné – chybí vhodný partner či žena chce mateřství odložit kvůli kariéře nebo se zkrátka ještě necítí na to, mít dítě – existuje program zvaný Social Freezing. Ženě jsou odebrána a následně vitrifikována (tedy zmražena) vajíčka do doby, než se rozhodne stát se matkou. Nebude tak odkázána na vajíčka dárkyně v době, kdy už třeba nebude schopná vyprodukovat svá vlastní.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Plodnost, sperma, Početí, Ovulace, Klinika, Zmrazení vajíček, Repromeda, Zmražení, Vaječník, Pokles, Hormon, Social Freezing, Vyhasnutí, Kateřina Veselá, Vajíčko, AMH, Třicítka, Zdraví na Heureka.cz