Maminka.czŠkolák

Otevření škol? Ne hned a jedině s testy! Co děti, jejichž rodiče to odmítnou?

wall 9.  2.  2021
Otevření škol? Ne hned a jedině s testy! Co děti, jejichž rodiče to odmítnou?
Školy postupně otevřeme, ale zatím nevíme kdy – tak se dá shrnout výsledek pondělního jednání vlády. Jedno je ale jisté, až školy otevřou, budou se děti testovat. Jak to bude vypadat?

Výsledek jednání ohledně otvírání škol se zatím dá shrnout takto: Nebude to hned. Děti by se do nich měly vracet postupně v řádu týdnů a s testy na Covid, které budou podstupovat jednou za týden až dva. 

Přesný systém testování se ještě ladí. "Jde o první výkop," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. 

Kdy se vrátí děti do škol? Většina až po Velikonocích. A s testy!

Blatný se několikrát odvolal na Rakousko, které je podobně velké jako Česko a nyní školy otvírá včetně testování dětí. Ovšem jeho epidemiologická situace je mnohem lepší.

Bez testů nadále na distanční výuce? 

"Když se podívám na Rakousko, tak tam je to tak, že když dítě z nějakých důvodů na testy nemůže nebo nechce, zůstává na distanční výuce," odpověděl ministr Blatný na dotaz, jak to bude v případě, že rodiče testování dětí odmítnou.

Naznačil tak, že v Česku by to nejspíše bylo stejné. Po jednání vlády to, že by dítě bez testů mělo zůstat doma, řekl i ministr vnitra Jan Hamáček, ale zdůraznil, že jde pouze o jeho soukromý názor. 

Těžko říct, kolik rodičů je proti testování potomků, někteří z nich jsou každopádně na sociálních sítích hodně slyšet. "Nikdo nás nemůže nutit, aby se naše děti testovaly, je to nedůstojné a ponižující. Testy jsou bolestivé. Děti se testování bojí. Testování k ničemu není," zní typická směska názorů. 

GALERIE: To nejím! 40 nesmyslných důvodů, proč děti odmítají jídlo

Zkušenosti ze zemí, které už školy otevřely nebo otevírají, a odborné práce nicméně ukazují, že testování dokáže mimo jiné zachytit bezpříznakové přenašeče nemoci. A to dokáže pandemii zpomalit. 

Středoškoláci by podle představ kabinetu podstupovali PCR testy, děti ze základních škol antigenní – liší se způsob vyhodnocení, nikoli provedení. PCR testy jsou, zjednodušeně řečeno, přesnější, jejich použití u dospívajících ministr zdravotnictví vysvětlil tím, že se chovají rizikověji. 

V obou případech by mělo jít o modernější neinvazivní způsob testování, například ze slin. Kdo a jak by vzorek odebíral a vyhodnocoval, to se zatím řeší. 

Někdo v březnu, někdo po Velikonocích

Pokud jde o konkrétní termín otevření škol, vláda mluví o tom, že by se poslední ročníky základních a středních škol vrátily do škol začátkem března, pokud to pandemie dovolí. 

Už dříve pak mluvil ministr školství Robert Plaga o tom, že ostatních žáků a studentů bych se to mohlo týkat po Velikonocích, tedy druhý dubnový týden – to ale včera žádný z ministrů po jednání vlády nepotvrdil ani nevyvrátil. 

Pojďte s námi změnit školství! Co vás nejvíc štve a co jako rodiče můžete dělat?
Baby boom 2021! Emma Smetana, Nikol Štíbrová a další. Kdo se letos dočká miminka?
Témata: Školák, Rodiče, Školy, Základní škola, Provedení, Ministr zdravotnictví, Škola, Vláda, Jed, Jan Blatný, Robert Plaga, PCR, Testování, Česká republika, Rakousko, Děti, Test
Mohlo by vás zajímat
Jak poznat mimoděložní těhotenství a proč je tak nebezpečné? Může jít o život!
Procházková Simona
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod