Maminka.czTěhotenství

Pomoc, jsem těhotná a otékám! Poradíme, jak se zbavit nepříjemných otoků

Simona Procházková 30.  7.  2021
istockphoto.com
Pomoc, jsem těhotná a otékám! Poradíme, jak se zbavit nepříjemných otoků | istockphoto.com
Otoky obvykle přicházejí v pozdějších stadiích těhotenství a dokáží vám ho pěkně znepříjemnit. Nejde ale jen o to, že marně hledáte své štíhlé kotníky, zadržování vody v těle může být v některých případech velmi nebezpečné a ukazovat na závažnější zdravotní problém.

Otoky nejsou normální

Otoky v těhotenství nejsou nic neobvyklého, alespoň někdy potrápí spoustu maminek. Existují ale i takové, které s jiným stavem přímo nesouvisí a mohou být varovným příznakem jiného zdravotního problému. Jedním z nejzávažnějších je tzv. preeklampsie, která se může rozvinout až v život (budoucí maminky i nenarozeného dítěte) ohrožující stav.

VIDEO: Ranní nevolnost během těhotenství. Jak na ni vyzrát?

Kromě otoků ji zpravidla doprovází vysoký krevní tlak a přítomnost bílkoviny v moči. Ale žádnou paniku. Při pravidelných kontrolách vám gynekolog měří krevní tlak a dělá rozbor ranní moči, takže případný problém by byl jistě včas odhalen.

Každopádně o potížích s otékáním svého lékaře informujte, obraťte se na něj okamžitě také v případě, že otoky bolí nebo jsou něčím netypické (otéká vám často například jen jedna ruka nebo noha).

Proč jsem tak oteklá? Poradíme vám, jak ulevit oteklým nohám

Jak a proč vznikají otoky?

Otok neboli edém je patologické nahromadění tekutiny v podkoží, které se projevuje napětím kůže. Během těhotenství dochází ke zvýšenému tlaku na stěnu cév, což způsobí průnik tekutiny do okolních tkání, které se projeví právě jako otok. Potíže zhoršuje i rozpínání se zvětšené dělohy.

„Jak roste miminko, děloha nabírá na rozměrech a postupně začne utlačovat cévy procházející pánví a odvádějící odkysličenou krev z dolních končetin zpět k srdci a plicím. Stlačené žíly nemohou zajistit volný odtok krve. Ta se pak hromadí v končetinách a otoky zhoršuje. To, co k tvorbě otoků ještě přispěje, je i nedostatek bílkovin. Ty ve velké míře spotřebovává miminko na tvorbu kostí, zubů, svalů a tak dále. Potíže může zhoršit i nedostatek tekutin, cukrů a tuků – tedy držení diety,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Andrea Pašková.

Nohy jako konve: Problém, který dobře znají téměř všechny těhotné

Varovné příznaky, že je něco špatně

Jsou situace, kdy není dobré otoky podceňovat, protože může jít o příznaky, které souvisejí s nastupujícím vážným stavem. Pokud dojde například k otoku jedné končetiny, nejde určitě o těhotenské otoky, ale naopak se dá předpokládat, že vše v těle nefunguje tak, jak by mělo.

Pokud otok nemizí, ale naopak má tendenci se zvětšovat, je tvrdý, bolestivý a horký, je čas rychle navštívit lékaře a nenechat nic náhodě. Popsané příznaky totiž mohou doprovázet zánět žil, případně jejich ucpání, tedy embolii, což je stav, který je velmi vážný pro maminku a samozřejmě ohrožuje i plod.

Každou maminku by měla zarazit i extrémní tvorba edémů všude po těle. Ne tedy jen na nohou, případně na rukách. Tento stav je o to více alarmující, pokud ho doprovází vysoký krevní tlak.

Nebezpečná preeklampsie

Pokud se otoky vytvářejí po celé délce končetin, břiše nebo v obličeji, na nic nečekejte, je třeba se ihned poradit s lékařem. Mohou to totiž být příznaky již dříve zmiňované preeklampsie. To je stav, během nějž dochází ke špatnému zprůchodnění cév vedoucích z placenty přes pupečník k dítěti. „Plod je nedostatečně zásobován kyslíkem a potřebnými živinami a brání se tím, že vypouští látky zvyšující krevní tlak v těle matky, ve snaze dostat přes pupečník více živin. Jenže na látky v krvi reaguje i tkáň ledvin. Ta se stává propustnou pro bílkoviny, krev tak ztrácí svou hustotu a začne z ní unikat voda do mimocévních prostor, kde se začne hromadit. Tím dochází ke vzniku otoků,“ popisuje MUDr. Pašková.

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný

Pokud nedojde ke včasnému zásahu, dochází v těle matky k vážnému poškození buněk jater, mozku a dalších orgánů reagujících na přísun krve bez dostatečného obohacení kyslíkem.

Nejvážnější komplikací je tzv. eklampsie, při které dochází ke stažení cév mozku matky, které mohou vyústit až v bezvědomí a křeče. Tato komplikace ohrožuje na životě jak těhotnou, tak dítě a řešením pak je jen akutní císařský řez.

Jak si můžu pomoci od otoků?

Těhotenské otoky jsou typické tím, že se tvoří souměrně na obou končetinách, po ránu ustupují a během dne se jejich stav zase zhoršuje. Dobré je vyvarovat se dlouhého sezení, pobytu v horku, „nepřiškrcovat“ cévy těsným oblečením, pozor také na přehazování nohy přes nohu, což děláme často zcela bezmyšlenkovitě.

Otokům naopak prospívá chlad. Vyzkoušejte chladivé obklady a lehkou krouživou masáž, odpočinek s nohama položenýma ve vyvýšené poloze, pomůže také lymfatická ruční masáž, která podporuje odplavení nahromaděné tekutiny z podkoží, dostatečný pitný režim a omezení soli ve stravě.

„Maminkám také doporučujeme kompresivní podkolenky nebo punčochy a doplnit v jídelníčku bílkoviny (maso, luštěniny, mléčné výrobky, případně také výživové doplňky z lékárny). Dřívější pokusy léčit těhotenské otoky za pomoci léků na odvodnění (diuretik) s sebou nesly závažné „rozhození“ vnitřního prostředí v organismu. Dobrou zprávou ale je, že tyto potíže po porodu rychle samy zmizí,“ říká MUDr. Andrea Pašková.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, Krevní tlak, Nebezpečná preeklampsie, Zdravotní problémy, Dlouhé sezení, Tekutina, Pořadí, Pořad, Vážný stav, Odkysličená krev, Gynekoložka, Vyvýšená poloha, Napětí, Včasný zásah, Výživový doplněk, Zdravotní problém, Bílkovina, Mléčný výrobek, Budoucí maminka, Těhotenský otok, Banán, Případný problém, Ranní moč
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram