Maminka.czTěhotenství

Těhotné by si v horku měly dávat pozor na dlouhé sezení nebo těsné oblečení

Místo krásné těhotné s decentním bříškem je z vás v závěru spíš „velryba“, co má místo nohou dva soudky? V létě mají otoky bohužel zelenou, nejste v tom zdaleka sama.
, Časopis Maminka
7. 8. 2017
Těhotné by si v horku měly dávat pozor na dlouhé sezení nebo těsné oblečení

Trápí každou druhou z nás a ani nemusíme být těhotné. A když jsme, o to hůř. Zadržování vody v těle pak znamená nezapnout ani ty nejpohodlnější vyšláplé sandály. Vydržte, s miminkem v náručí tahle nepříjemná těhotenská záležitost obvykle zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Co vám uleví a kdy už nejde „jen“ o otok, ale o závažný problém?

Jak poznat těhotenský otok

„Otoky mě koncem prvního těhotenství trápily natolik, že další dítě se budu snažit plánovat na zimu,“ říká Magda. „V horku jsem měla tak oteklé nohy, že mi ke konci pracovního dne úplně zmizely kotníky, z nohou byly dva soudky. Nemohla jsem si vzít ani sukni, jak jsem se styděla a kolébala jsem se jako kachna, „radost pohledět“ na takovou těhulku. A pomohlo až porodit!“

Otok neboli edém je patologické nahromadění tekutiny v podkoží. Projevuje se napětím kůže a jejím zesvětlením. Poznáte ho také tak, že když zatlačíte na postižené místo, vytvoří se v něm důlek. V těhotenství si vybírá nejčastěji nohy u kotníků jako v případě Magdy, objevuje se často i na prstech u rukou. Raději proto včas sundejte prstýnky.

Preeklampsie v těhotenství: Pozor na ni!

Jaké otoky jsou ještě normální?

Letíte do poradny s obavou, že se něco děje, když své původně štíhlé nohy nepoznáváte? Neděste se. Mírné otoky jsou během čekání na miminko jednou z běžných odvrácených stránek. „Nejkrásnější období života?“ V tu chvíli se asi hořce pousmějte.

Otoky mají několik důvodů a primárně vůbec nemusí souviset s vaší hmotností. I když samozřejmě velmi štíhlé ženy jsou v menším riziku než baculky.

Vaše tělo spotřebovává víc bílkovin na výstavbu plodu, více bílkovin také jako gravidní vyloučíte močí. Když nemáte vyvážený jídelníček a dostatečný příjem cukrů a tuků, rozkládají se další bílkoviny, aby tělo získalo někde energii. V posledních týdnech se přidává tlak zvětšené dělohy. Ta utlačuje dolní dutou žílu vedoucí krev z dolních končetin zpět k srdci. A tvorba otoků se tak podpoří. Málo platné – miminko v těle znamená velkou zátěž organismu a otoky jsou jedním z jejích projevů.

Typický těhotenský otok

Tvoří se obvykle souměrně na obou končetinách. Po ránu spíš ustupuje a během dne se váš stav zase postupně zhorší. Krize bývá večer – především teď v horkých letních dnech. A pokud ještě nemůžete „hodit nohy na stůl“ a chodíte do práce, asi občas úpíte.

Teplo je bohužel faktorem, který tvorbu otoků spíš podporuje – ale s ním teď nic nenaděláte. Dávejte pozor na dlouhé sezení nebo těsné oblečení. Přiškrcení cév může stav zhoršit stejně jako pouhé přehození nohy přes nohu.

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný

V poradně vás ohlídají

„Otékají vám nohy?“  ptal se mě lékař při každé návštěvě poradny během těhotenství. Tahle otázka se spolu s další typickou „Pohyby cítíte?“ položí pokaždé. A také vás při každé návštěvě gynekologie čeká odevzdání vzorku moči  – mimo jiné i kvůli zjišťování přítomnosti bílkoviny. Nad všemi těhotnými totiž visí hrozba specifického nebezpečného onemocnění – preeklampsie. Jeho prvotním projevem jsou právě otoky.

Máte se bát?

Preeklampsie postihuje i dosud zdravé ženy a objevit se může od 20. týdne těhotenství. Může se rozvíjet pozvolna a postupně, nebo vás doslova zaskočit.

"Preeklampsii mi zjistili měsíc před termínem porodu,“ vzpomíná na nepříjemné zážitky Mirka. „Seděla jsem v čekárně na monitor celé dopoledne, pak mi sestřička změřila tlak a zeptala se mě, jestli mi není divně. Divně mi ale bylo celé těhotenství, asi se k nemoci schylovalo.

Byla jsem oteklá jako meloun, nohy jako hroch, pořád mi bylo hrozně. S tlakem 170/110 mě okamžitě hospitalizovali, pak se ho podařilo srazit a druhý den se musel vyvolávat porod.“

Když vám na běžné kontrole zjistí vysoký krevní tlak nebo přítomnost bílkoviny v moči, už jsou i vaše otoky rizikové a zůstanete pod bedlivým dohledem lékařů. Preeklampsie totiž může být velmi nebezpečná až život vás i dítěte ohrožující.

Pomoc, otékám! Poradíme vám, jak se zbavit nepříjemných otoků

Co s otoky doma

Běžné těhotenské otoky sice nejsou rizikem pro vaše zdraví nebo miminko, o to jsou ale nepříjemnější a jeden univerzální recept na ně neexistuje. Všechny metody (viz box a rozhovor) fungují jen do jisté míry a potíže spíš zmírňují.

Kromě klasiky v podobě „nohou nahoru“ můžete zajít i do lékárny a poradit se tady. Na trhu je spousta různých přípravků na oteklé nohy – různé chladivé gely nebo krémy udělají dobrou službu. Někomu se zase osvědčují speciální spreje.

Samostatnou kapitolou v péči o oteklé nohy jsou pak bylinky – různé výtažky třeba z kaštanu, máty nebo listů vinné révy působí na otoky blahodárně. Stejně tak se dají použít třezalka, kořen pampelišky nebo petržele.

I bylinky ale umí „uškodit“, proto všechny své pokusy ulevit otokům konzultujte s lékařem, lékárníkem nebo jiným odborníkem.

Rozhovor: Marcela Fišerová, členka České asociace dul, www.sdulou.cz

Kolik maminek otoky v těhotenství trápí?

Je to typická obtíž většiny žen, především teď v létě. A ani nemusí být těhotné – spoustě z nás ve vedru nejdou večer třeba sundat prstýnky. Pro těhotné jsou otoky normou – otékají především nohy kolem kotníků, ale i výš u kolen, prsty na rukou. Někdo cítí otoky i v obličeji.

Co jim poradit?

Moc toho bohužel není. Kdykoliv to jde, radím dát nohy nahoru. A nosit volné oblečení. Pozor na gumičky u ponožek! Důležité je pít čistou vodu, v teple určitě aspoň dva až tři litry denně. A hlídat si zdravý jídelníček – vyhýbat se přesoleným a příliš sladkým věcem, to vše má na otoky také vliv.

Třeba na pochutiny typu slané arašídy nebo brambůrky bychom měly v těhotenství zapomenout. Určitě to však neznamená vyhýbat se soli! Naopak. Pokud víte, že málo solíte, sůl určitě přidejte. Je zodpovědná za hospodaření s vodou v těle, a tak může otoky způsobovat i její nedostatek.

Na nedostatek soli poukazují často křeče lýtek. Pokud je míváte často, lépe než hořčík pomůže začít více solit. V těhotenství o sebe začínáme více dbát, snažíme se upravit jídelníček a kupodivu i méně solíme.

Co uleví oteklým nohám těhotných žen?

Je bezpečné se s otoky podle možností hýbat?

Je to i prospěšné. Doporučuju co nejvíc chodit a jít si zaplavat. Tady ale pozor na to kde. Kvůli riziku infekce (různé mykózy a kvasinky, i když miminko přímo ohroženo není) se nedoporučuje plavat v rybníce nebo na koupališti plném lidí.

Fajn je zdroj vody, u kterého víme, v čem plaveme, kde není přechlorováno atp. Zkrátka voda, která nám nic neudělá. Ale to známe každá i z období mimo těhotenství. Pomůže však i sprcha doma nebo bazének na zahradě. Jemná a ulevující je střídavá sprcha – teplá a studená. Rozproudí to krevní oběh a otok splaskne.

Spousta žen se při otocích obává nebezpečné preeklampsie. Poznáme ji?

Těhotné jsou pod bedlivým dohledem v poradně. Na každé návštěvě se zkoumají krevní tlak a přítomnost bílkoviny v moči společně s otoky. A právě jeden z těchto ukazatelů je u preeklampsie vždy přítomný. Samotný otok neznamená nic závažného. Ale určitě by měla těhotná vyrazit k lékaři, když se jí náhle udělá špatně a třeba náhle oteče.

Ať už jsou ale otoky menší nebo velké, vždy je třeba podpořit vylučovací funkci ledvin. Ideálně kombinací zdravého životního stylu s přírodními prostředky. Pomáhá kopřivový čaj, přeslička nebo i přidat do vody pár kapek citronu. Ten vás navíc v horku báječně osvěží.

Končí otoky s porodem?

Pokud žena předtím na otoky netrpěla, tak ano. Po samotném porodu naopak může potrápit otok zevních rodidel, když se miminko delší dobu tlačí nebo maminka hodně času stráví sezením třeba na porodní stoličce nebo na záchodě. Pokud je to možné, radím nezůstávat dlouho v jedné poloze, byť je gravitaci přátelská. Vsedě se tekutiny hromadí a špatně proudí zpátky do těla. Navíc střídání poloh, pohupování se a procházení ke konci porodu mohou příchod miminka ulehčit.

Video: Těhotenství týden po týdnu: Jak ženě rostlo břicho

11 věcí, které byste měla vědět o těhotenství
Nohy jako konve: Problém, který dobře znají téměř všechny těhotné
Co uleví oteklým nohám těhotných žen?
Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Miminko, Mírný otok, Celé těhotenství, Speciální sprej, Život váš, Bílkovina, Nohy, Váš stav, Nebezpečná preeklampsie, Dostatečný příjem, Sestřička, Bazén, Oteklá noha, První těhotenství, Velká zátěž, Prst, Čistá voda, Box, Závažný problém, Těhotenství týden, Univerzální recept, Poslední týden
Mohlo by vás zajímat
Tohle doma nechcete! Vánoční stromečky, které se nepovedly
Časopis ABC má vlastní stavebnici. Z této složíte až dvacet motorek
Kniha Kiliánovo tajemství potěší nejen děti, ale i rodiče, kteří zapomněli být dětmi
Apassionata, nejúspěšnější jezdecká show, se v lednu vrátí do Prahy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu