Maminka.czVánoce

Pozor, o vánoční přejídání miminko nestojí. A myslete i na pohyb

Michaela Láchová 23.  12.  2020
Pozor, o vánoční přejídání miminko nestojí. A myslete i na pohyb
„Tláskat páté přes deváté“ nesvědčí nikomu, natož nastávající mamince. Jak ale odolat tolika vánočním lákadlům v kombinaci s chutěmi, které nás v těhotenství honí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vánoce jsou pro budoucí mámu takovou malou zkouškou sebeovládání. Jak pro tu „na startu“, která se teprve s miminkem v bříšku sžívá a kterou trápí nevolnosti, jež ji při pohledu na jídlo a všemožné linoucí se vůně z něj pošlou rovnou na toaletu, tak pro tu, která už své bříško hrdě ukazuje a zápasí s nenechavými těhotenskými chutěmi. A že se při pohledu na všechny vánoční dobroty dají jen těžko ukočírovat. Není třeba zbytečně se trápit tím, že jste si zobla něčeho echt nezdravého. Důležité je uvědomit si, že i když jste teď „dva v jednom“, za dva určitě jíst nemusíte. Ani byste neměla.

„Příjem energie po dobu celého těhotenství by měl být vyšší o 255 kalorií, tedy 1071 kilojoulů na den. Pro představu: je to jedno jablko, dvě rajčata a 200 gramů bílého jogurtu nebo jedna porce vařených těstovin – asi 180 gramů. Navýšení příjmu tedy platí, ale určitě ne dvojnásobně,“ říká nutriční terapeutka Stanislava Nováková s tím, že potřeba bílkovin se zvyšuje od čtvrtého měsíce pouze o 10 gramů na den. Celkový váhový přírůstek by měl být mezi 11 a 16 kilogramy u žen s normálním BMI (20 až 25), u žen s nadváhou a obezitou maximálně 11 kilo. Někdy je i tak tuhle váhu těžké uhlídat, tak co s tím, když do toho ještě přijdou.

Šílené těhotenské chutě! Cože, tohle dokážou sníst budoucí matky?

Vánoce? Kdy jindy už si dopřát?

Mnozí si z Vánoc udělali svátky obžerství a celé dny v podstatě tráví tím, že někde něco jedí, uždibují, ochutnávají. Kdy už jindy než o Vánocích, že? Je tady navíc první leden, ten to jistí. Čas předsevzetí, den, kdy všechno ostatní smeteme ze stolu a začínáme nový život. A jedním z jeho pilířů je i lepší životospráva. Často tak propadáme bezmyšlenkovitému mlsání. Dost často nás ale „za odměnu“ čekají trávicí potíže. A miminko, které nosíte pod srdcem, je dostatečný důvod, abyste si je odpustila, co myslíte? Zkuste se proto naladit jinak, nebrat Vánoce jako důvod k přejídání. Miminko od vás potřebuje to nejlepší a není důvod mu to právě o Vánocích nedopřát. A právě ono může být také tím důvodem, proč si dát mnohem větší pozor na to, co sníme. Nemusíte se přitom vzdávat všeho, co máte na vánoční tabuli ráda, stačí, když to jen lehce poupravíte.

Zpomalte! Dojemné video ukazuje, na čem o Vánocích skutečně záleží

Mlsání dovoleno!

„Na zobání i do vánočního pečiva můžeme využít ořechy, mandle, kokos v různé podobě. Dále sušené ovoce, třeba sušené brusinky, kvalitní hořkou čokoládu s obsahem kakaa alespoň 75 %, ovesné vločky do sušenek a dezertů nebo čerstvé ovoce. Ořechy vám zajistí prospěšné tuky, ovesné vločky zase vlákninu,“ radí nutriční terapeutka. Například banány máčené v čokoládě jsou rychlé, snadné a uspokojí náročné chutě. I v případě ořechů a sušeného ovoce ale platí všeho s mírou. „I zdravý tuk je tuk a ve větším množství může způsobit pocit těžkosti,“ dodává odbornice. Kromě cukroví, které připravíte z kvalitních surovin, přidejte na stůl i talířek s ovocem, jímž budete cukrátka „prokládat“. Rychleji tak přijde pocit sytosti a nesníte jich tolik. A když jsme u toho uzobávání, co takhle pro návštěvu připravit třeba chutné dipy, do kterých si lze namáčet proužky pokrájené zeleniny? Všem na příbuzenské tour tímto meníčkem uděláte radost a do těžkých žaludků zavane svěží vítr.

Opravdu potřebujete v těhotenství listovku a další doplňky stravy?

Na zlaté prasátko zapomeňte

Bavil vás celý život zvyk přes den nejíst, abyste večer viděla zlaté prasátko?
A z ukrutného hladu jste se poté večer nafutrovala vším, co vám přišlo pod ruku? Tak na to s miminkem v bříšku určitě zapomeňte, koledujete si tím jen o žlučníkový záchvat. Raději jezte pravidelně tak, jak jste zvyklá. Nezapomeňte hlavně na ovoce a zeleninu. Těšíte se na rybu s bramborovým salátem? Nemusí to přece být nutně ryba smažená. Zkuste pečeného nebo grilovaného lososa. A místo kyblíčku majonézy vyklopte do salátu alespoň z půlky bílý jogurt, nebo tyhle ingredience vynechte úplně.

Všeho s mírou, večeře přece nemusí být za každou cenu opulentní. Přecpaným žaludkem si totiž snadno ve svém stavu způsobíte nepříjemné potíže. Přeplněný žaludek a rostoucí děloha utlačují bránici, maminkám v pokročilejším stadiu těhotenství se tak může i obtížněji dýchat. Pokud se vám přece jen podaří se napucnout víc, než je zdrávo, určitě si neulevujte v poloze na zádech, která je obecně pro nastávající maminky nevhodná kvůli dolní duté žíle, jež utlačuje přívod kyslíku k miminku. Může vás zaskočit i nepříjemné pálení žáhy.

Proč se těhotným dělá špatně, když spí na zádech? Může za to jedna žíla!

Myslete na pohyb

Ani o Vánocích byste neměla zapomínat na pravidelné procházky. Nabídka v televizi je sice lákavá a nejradši byste viděla všechny pohádky svého dětství, a strávila tak na kanapi zbytek svátků, přemluvte se ale a vydejte se na čerstvý vzduch. Před štědrovečerní večeří je to ostatně skvělý způsob, jak zvýšit chuť k jídlu. Zkuste se už teď nastartovat na novou životní etapu, protože příští Vánoce už budete (minimálně) tři. A všechno se bude točit kolem vašeho miminka. Slibte mu už teď, že mu „pošlete“ jen samé dobré věci a že to s nimi nebudete nijak přehánět, rozhodně mu tím jen prospějete. A hlavně ten svůj slib splňte. Protože: „Sliby se maj plnit o Vánocích!“

TIP NA VIDEO: Podívejte se jaký by měl být zimní jídelníček?

Témata: Těhotenství, Miminko, Jídelníček, Výživa a stravování, Naše tipy, Vánoce, Pohyb, Vánoce 2019, BMI, Přejídání, Těžkost, Pokraj, Jogurt, Ovoce, Van, Ořechy, Prasátko, Nést, Talířek, Maminka, Jídlo, Bříško, Stanislav, KOKO, Vítr
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Fejeton fotra: Dominik Landsman a jeho názor na dovolenou s dítětem
Landsman Dominik
Časopis Maminka
S rodičovstvím končí nuda! Toto je 15 jasných důkazů, že nás děti rozesmějí za každé situace
Formánková Simona
Galerie
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Dříve normální, dnes často nemyslitelné! Podívejte se na retro snímky, jak se bavily děti v minulosti
redakce
Hry pro děti