Maminka.czZdraví

Ovlivní i vás zdravý biostyl?

, Časopis Maminka
31. 12. 2009
Ovlivní i vás zdravý biostyl?
V momentě, kdy se na kouzelném papírku objeví dvě čárky zvěstující radostnou událost, končí jedna etapa v životě ženy.

Pohov si na čas dají večírky, dvě silné ranní kávy, džbánek červeného, fastfoodové občerstvení i cigaretka o polední přestávce. Některé těhulky však svůj životní styl změní opravdu z gruntu. Vyplatí se to?

Tamara Žáková z Prahy 4 podle vlastních slov správné životosprávě nikdy moc nedala. Jako asistentka v PR agentuře byla ráda, když se čas od času stihla naobědvat v protější „číně“, kouřila patnáct cigaret denně a energii doplňovala nápojem, který jí dával křídla. Pak otěhotněla. Po počátečním šoku („teď bude všechno úplně jinak“) začala jednat s razancí sobě vlastní: „Věděla jsem, že musím dost věcí změnit a než přistupovat k dílčím kompromisům, řekla jsem si, že tedy změním vše. Stal se ze mne ‚biočlověk‘. Nevím, do jaké míry to ovlivnilo chod věci, ale fakt je, že mám nejveselejší a nejspokojenější miminko na světě!“ Tamara není výjimka.

Na internetu najdete desítky příběhů žen, které právě v těhotenství přešly nejen na biovýživu, ale ke všemu, co tento životní styl nabízí. Co těhotné ženy vede k tomu, že rovnou z těhotenské poradny běží do blízkého „biokrámku“? Většinou chtějí upřednostňovat výrobky vyráběné šetrnějším způsobem před klasickými konvenčními potravinami. BIO je totiž vytvořený certifikát, který označuje zboží (plodiny) vyrobené či zpracované za přísných podmínek (s ohledem na používání přídavných látek či hnojiv) a navíc šetrným způsobem pro přírodu. Pro většinu lidí je značka BIO totéž co značka EKO u potravin. Pavlína Jirsáková říká: „V poslední době bych řekla, že vyznavačů bio jednoznačně přibývá. Pro někoho je to životní styl, pro druhé móda. Ale i v případě, že jde o prostou módní záležitost, lze tento krok jen vítat. Lidé tak jedí nejkvalitnější potraviny na trhu, což je určitě dobře.

Oponenti tvrdí, že bio je drahé. Ano, pravda, biopotraviny jsou opravdu většinou dražší než jejich konvenční konkurent. Ale zkuste si je někdy porovnat. U biopotravin už sám certifikát říká, že potravina, kterou kupuji, je skutečně kvalitní a dražší, protože nejde o žádné náhražky.“ Každopádně úpravou stravy lze docílit hodně pozitivního. A myslet by na ni měla žena již před početím. Právě poslední týdny před otěhotněním a v prvních třech měsících těhotenství je strava ženy pro vývoj plodu nejdůležitější.

Vše pro mimi

Pro budoucí maminku, která se rozhodne žít ve stylu „bio/eko“ existuje mnohem více možností než koupě biookurky a kozího biosýru. Opravdové nadšení pro tento životní způsob s sebou mnohdy přináší i kompletní těhotenské „biovybavení“ včetně základní kojenecké „biovýbavičky“. Co se týče jídla, tak se dá v biokvalitě sehnat snad úplně všechno – přes potraviny určené k dalšímu zpracování jako například mouka, vajíčka, cukr, máslo, sýry, mléko, zelenina a ovoce po maso (dokonce uzené) a biouzeninu či biokoření. Bez výčitek svědomí můžete posedět v restauraci a vychutnat si hotový biopokrm. Ortodoxnější fandové nebudou mít problém sehnat oblečení a obuv. K samozřejmostem patří kosmetika, které je na trhu celá škála, až například k eko pracím a čisticím prostředkům, existujícím v různých druzích a pro jakékoli domácí využití včetně nádobí, podlah, koberců či skel. „Pokud se používají, dosáhnete stejného efektu, ale hlavně takovým způsobem, že nemusíte používat ochranné rukavice a vaše miminko se může takto vyčištěných ploch bez problémů dotýkat,“ tvrdí Jirsáková.

Výčet biovymožeností je však mnohem širší. Věděli jste, že si dnes můžete pořídit i biokočárek? Výrobce slibuje, že děťátko se díky němu dostává do kontaktu jen s přírodními materiály, na sedací a ložní ploše vozítka je korek – přírodní antibakteriální látka, která vyrovnává teplotu a zajišťuje ideální tepelnou izolaci, místo umělé hmoty je použito přírodní dřevo, optimální komfort zajišťuje kokosová matrace a výplň poskytuje ovčí střižní vlna, která výborně hřeje a navíc zabezpečuje ideální cirkulaci vzduchu. No, nekupte to!

Mýty o biojídle

Ač někteří bio a eko vyznavači přisuzují bioproduktům takřka nadpřirozené schopnosti, je namístě říci, že ani ony nejsou řešením všeho. Patří k tomu nejlepšímu, co náš trh nabízí, na druhé straně však třeba rozhodně nemají (ve srovnání s běžnými potravinami) nižší obsah kalorií, a nejsou tudíž výhodnější pro redukční dietu. Totéž platí o cholesterolu či sacharidech. Proto například žlučníkáři či diabetici s biopotravinami velké terno udělat nemusí. V bioobilninách může být sice nižší množství lepku než v běžných, ale lepek stále obsahují, takže je nelze využít ani pro dietu bezlepkovou.

Prdelka v suchu

Předmětem diskusí se občas stávají jednorázové „ekoplenky“, které patří na kompost, protože ve směsném odpadu se nerozkládají, takže v některých případech mohou svou výsadu pozbývat. Snahy „ekofanoušků“ už dosáhly takového stupně, že někteří nabádají k tomu, aby se močilo ve sprše. Údajně se tím tak ušetří spousta vody. Co chvíli bývá na světě nový biovýrobek či nový nápad, jak žít ekologičtěji. I mezi Čechy ale nadšení pro bio jako styl stále stoupá. Jen v loňském roce jsme utratili třeba za biopotraviny 1,8 miliardy korun, tedy o celých 510 milionů korun více než předloni.

Vyplývá to z pravidelného šetření agentury Green Marketing. Za poslední dva roky spotřeba vzrostla o více než jednu miliardu korun. Trh s biopotravinami je v Česku trvale rostoucí, od roku 2005 se obrat zvýšil o více než 250 procent. Jestli teď nevíte, co je pro vás a vaše dítě vlastně dobré, zadržte. Zkuste se znovu na celou problematiku podívat zdravým selským rozumem. Biokvalita je v Česku stále realitivní pojem, za který jsou mnozí z nás ochotni platit horentní sumy. Víte třeba, že vajíčka od babičky jsou zdravější než ta s etiketou BIO ze supermarketu? Více na www.bio-eko-logicky.cz


Chcete náčrt ukázkové biovýbavy pro těhotnou ženu? Vzhledem k tomu, co všechno lze dnes už na našem trhu dostat, může vypadat následovně.

 • ložní biopovlečení pro maminku i miminko
 • bioručníky a žínky
 • pratelné ekovložky jak do podprsenky, tak hygienické v různých velikostech (slipové, noční…)
 • těhotenské biooblečení plus obuv
 • biokosmetika (masážní olej na hráz, prsní olej, olej proti striím, těhotenský pěsticí olej, dámské vlhčené ubrousky z biobavlny…)
 • základní potřeby do porodnice připravené v biotašce
 • biokočárek
 • biošátek či nosítko na nošení dětí
 • biozavinovačka
 • biopleny pratelné či jednorázové ekopleny
 • kojenecké biooblečení a kosmetika
 • kojenecká biomlíčka, biočajíček od prvního týdne věku, dětský cukr vyrobený z biomléka
 • pro posílení maminčiných nervů pak třeba pikantní švýcarská hořká biočokoláda s malými kousky kandovaného zázvoru, který zahání ranní nevolnost
maminka predplatne
Témata: Těhotenství, Zdraví, Časopis Maminka, BIOSTYL, Celá škála, Bio, Plodiny, Módní záležitost, Šetrný způsob, Vaš, Nový nápad, Počáteční šok

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Návrat do škol přišel pozdě a bude těžký. Jak ho vnímají samy děti a jejich maminky?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra

Horoskopy

Panna Patříte k šetřílkům, kteří si nevyhodí často z kopýtka. Momentálně utrácíte za luxusní věcičky, které…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dina, Bonifác, Aglaja

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné