[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nejvíce se o ovulaci samozřejmě zajímají ženy, které touží po početí, bez ní to totiž nepůjde. Ovulace je proces, kdy dochází k uvolnění zralého vajíčka, proto načasování pohlavního styku na toto období výrazně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Problémem je, že doba pro oplodnění zralého vajíčka není příliš dlouhá, pohybuje se v rozmezí tří dnů.
Spousta žen žije v domnění, že ovulace trvá několik dní, což je velký omyl. Samotná ovulace je jen krátký okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku (vaječníky se obvykle střídají ob měsíc). Ovulační proces je koordinován a řízen řadou hormonálních změn, které se odehrávají v těle během celého menstruačního cyklu, tedy od prvního dne menstruace až do začátku té další. K samotné ovulaci dochází zpravidla v polovině menstruačního cyklu (nejčastěji mezi 12. a 16. dnem cyklu), obvykle 24 až 36 hodin po prudkém nárůstu hladiny tzv. luteinizačního hormonu (LH). Vajíčko pak putuje vejcovodem směrem k děloze, a pouze pokud se během této cesty potká se spermií, může dojít k jeho oplodnění.
Období, kdy je zralé vajíčko schopné oplodnění, je však velice krátké, udává se zhruba 12 (maximálně 24) hodin. Pokud oplodněno není, odchází z těla spolu s děložní sliznicí během následující menstruace. Oproti tomu spermie může zůstat v těle ženy životaschopná až pět dní, tudíž můžete otěhotnět i v případě, že jste měla pohlavní styk v době před uvolněním vajíčka, tedy třeba čtyři dny před ovulací. Plodné dny tak mohou být už pět dní před ovulací a následně také až tři dny po ní.