Maminka.czOvulace

Jak poznáte ovulaci? Zjistěte, proč je tolik důležitá

Simona Procházková 5.  10.  2021
Jak poznáte ovulaci? Zjistěte, proč je tolik důležitá
Vědět, zda a kdy u vás probíhá ovulace, potřebujete nejen v případě, že plánujete otěhotnět. Poznáte podle ní také možná gynekologická onemocnění, jako je například syndrom polycystických vaječníků. Co konkrétně ovulace znamená a víte, že nejde jen o tzv. plodné dny?

Nejvíce se o ovulaci samozřejmě zajímají ženy, které touží po početí, bez ní to totiž nepůjde. Ovulace je proces, kdy dochází k uvolnění zralého vajíčka, proto načasování pohlavního styku na toto období výrazně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Problémem je, že doba pro oplodnění zralého vajíčka není příliš dlouhá, pohybuje se v rozmezí tří dnů.

VIDEO: Těhotenský test a příznaky těhotenství. Jak ho zaručeně poznat?

Ovulaci řídí hormony

Spousta žen žije v domnění, že ovulace trvá několik dní, což je velký omyl. Samotná ovulace je jen krátký okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku (vaječníky se obvykle střídají ob měsíc). Ovulační proces je koordinován a řízen řadou hormonálních změn, které se odehrávají v těle během celého menstruačního cyklu, tedy od prvního dne menstruace až do začátku té další. K samotné ovulaci dochází zpravidla v polovině menstruačního cyklu (nejčastěji mezi 12. a 16. dnem cyklu), obvykle 24 až 36 hodin po prudkém nárůstu hladiny tzv. luteinizačního hormonu (LH). Vajíčko pak putuje vejcovodem směrem k děloze, a pouze pokud se během této cesty potká se spermií, může dojít k jeho oplodnění.

Šance na otěhotnění trvá velmi krátce

Období, kdy je zralé vajíčko schopné oplodnění, je však velice krátké, udává se zhruba 12 (maximálně 24) hodin. Pokud oplodněno není, odchází z těla spolu s děložní sliznicí během následující menstruace. Oproti tomu spermie může zůstat v těle ženy životaschopná až pět dní, tudíž můžete otěhotnět i v případě, že jste měla pohlavní styk v době před uvolněním vajíčka, tedy třeba čtyři dny před ovulací. Plodné dny tak mohou být už pět dní před ovulací a následně také až tři dny po ní.

Endometrióza: Nemoc, která způsobuje bolesti, silnou menstruaci i neplodnost! Netýká se i vás?

Podle čeho poznáte, že máte zrovna ovulaci?

 • můžete mít velmi citlivá, nateklá a někdy dokonce až bolestivá prsa
 • více se vám mastí pleť i vlasy
 • pociťujete tlaky, pnutí nebo lehké pobolívání podbřišku
 • břicho může být nafouklé, což zjistíte například při zapínání kalhot
 • společně s bolestmi podbřišku můžete trpět také bolestí beder
 • dochází ke změně množství i konzistence děložního sekretu, je průhledný, táhlý a řidší
 • může vás překvapit lehké špinění, které za den či dva odezní
 • mohou se objevit bolesti hlavy, malátnost a zvýšená únava
 • máte citlivější čich
 • můžete vnímat zvýšenou chuť na sex
 • vaše bazální teplota se zvýší až o půl stupně Celsia (bazální se teplotu zjistíte měřením v ústech nebo v pochvě bezprostředně po probuzení, musíte ji ale měřit každý den během celého menstruačního cyklu a přibližně ve stejnou dobu)
 • poměrně spolehlivou a pohodlnou metodou pro zjištění ovulace jsou domácí ovulační testy, které fungují na principu zjišťování hladiny LH hormonu v moči
Jak na sobě poznáte, že jste těhotná, ještě než si uděláte test?

Co může způsobovat problémy s ovulací?

 • chudokrevnost (anémie) neboli nedostatek červených krvinek: Stručně řečeno organismu chybí základní stavební prvky pro jejich tvorbu. Mezi ně patří zejména železo, vitaminy skupiny B, ale i kyselina listová. Právě ta má zásadní vliv pro úspěšné početí a zdravý prenatální vývoj miminka.
 • nadváha a kouření: Tělesný tuk významně zasahuje do metabolismu hormonů v organismu a jeho nadbytek negativně ovlivňuje plodnost. Kouření má vliv na menstruační cyklus, zvýšení počtu cyklů bez ovulace a snížení kvality vajíčka, snižuje hladinu estrogenu a komplikuje uhnízdění oplozeného vajíčka.
 • syndrom polycystických ovárií (PCOS): Jedná se o nerovnováhu v produkci mužských a ženských pohlavních hormonů. „Při ovulaci je nutné, aby došlo k prasknutí folikulu, což jsou dutinky ve vaječníku obsahující vajíčka. Ačkoliv je jich v každém vaječníku okolo dvou set tisíc, dozrává jich a uvolňuje se jen nepatrné množství. Hormonální nerovnováha může způsobit, že dojde k nahromadění nedozrálých folikulů v podobě drobných cyst na vaječnících,“ říká gynekoložka MUDr. Hana Kosová, Ph.D.
Témata: Zdraví, Než otěhotníte, Zdraví žen, Menstruace, Plodnost, Ovulace, Početí, Plodné dny, Hormon, Menstruační cyklus, Syndrom, Vaječník, Oplodnění, Vajíčko, Onemocnění, Pohlavní styk, Hana Kosová
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
kog Blesk pro ženy
Po porodu
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
wall
Porod
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020